Zelf sterren kijken De sterrenhemel zoals deze er rond 21.00 uur uitziet in de maand januari. Op de kaartjes zijn alleen de helderste sterren ge tekend; het gearceerde gedeelte stelt de Melkweg voor. Bijzondere verschijnselen aan de hemel deze maanden zijn: 1. Andromedanevel (M 13). Deze staat nu hoog aan de westelijke hemel en is bij hel der weer zeer goed waarneembaar. 2. „Ha" en „Gie" Persei. De dubbele open sterrenhoop tussen Cassiopeia en Per seus staat hoog aan de hemel in het noord westen. 3. Het „ruitertje" op de Grote Beer. 4. Het Zevengesternte of de Pleiaden staat hoog aan de hemel in het zuidwesten. 5. De bedekkingsveranderlijke ster Algol. 6. De fysisch veranderlijke ster Mira. 7. De beroemde Orionnevel. De Orion- nevel (ze bestaat uit de nevels M 42 en M 43) is een zogenaamde emissienevel. De wolk bestaat uit waterstofgas dat door haar hoge temperatuur licht uitstraalt. Het gas heeft de hoge temperatuur gekregen doordat het bestraald werd en wordt door nabij gelegen sterren. De Orionnevel is een prachtig object om waar te nemen; met het blote oog is reeds te zien dat het hier geen ster betreft, maar met een prismakijker (bv. een 7 x 50 kijker) zien we een groenachtig wolkje. Ze bevindt zich op een afstand van onge veer 1700 lichtjaar en heeft een diameter van circa 100 lichtjaar. Het sterrenbeeld Orion is een van de mooiste sterrenbeelden en ook een van de oudst bekende. Oude volken zagen er een herder in; de drie sterren in het midden zijn dan de gordel sterren hoewel ze ook wel de drie koningen worden genoemd. De hel dere ster linksboven is Betelgeuze, hetgeen schouder betekent. Betelgeuze is duidelijk rood als we er door een prismakijker naar kijken. Deze ster is dan ook een rode reus, een zeer grote ster (de diameter is ongeveer 300 maal zo groot als die van onze Zon), een zeer oude ster en een relatief zeer koude ster („slechts" 3000°K). De ster bevindt zich op ongeveer 500 lichtjaar afstand. De hel dere ster rechtsonder in het sterrenbeeld Orion is Rigel (voet). Rigel is een blauw witte ster (dit is goed waarneembaar), het geen duidt op een hoge temperatuur 20.000°K). Rigel is een zogenaamde blauwe reus, een ster die niet oud wordt omdat hij zeer veel energie uitstraalt. De afstand tot de Aarde bedraagd circa 1300 lichtjaar. Laag boven de horizon in het zuidoosten zien we de zeer heldere ster Sirius, die zeer dichtbij ons staat (8,7 lichtjaar). Sirius is de helderste ster van het noordelijk half rond. Het zal de lezer van de Veerse Meer Gids niet ontgaan zijn dat er midden in de winter meer bijzondere objecten waarneembaar zijn dan in de zomer. Door de meeste ster- rekundige amateurs wordt de winterse sterrenhemel dan ook meer gewaardeerd dan de zomerse. Het is 's winters ook veel langer donker. Een nadeel van de winter is dat het (met name 's nacht) zo barstens koud kan zijn. Planeten. Jupiter en Mercurius zijn niet waarneem baar omdat zij te dicht bij de Zon staan. Saturnus is de gehele nacht zichtbaar nabij Aldebaran van de Stier. Mars staat te laag boven de horizon om goed waar te nemen. Venus, die zich de afgelopen maan den als een schitterende morgenster toonde, zal na half januari in het licht van de och tendschemering verdrinken. A. P. Stroo, Stichting Volkssterrenwacht „Philippus Lansbergen" So machen die Schulkinder in der Bundesrepublik Ferien Weihnachten 72 ingsten Sommer Herbst Weihnachten 73 Baden- Württembeig Bayern Berlin Bremen Hamburg Hessen Rheinland Pfalz Saarland Schleswig- ADAClHolstein 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 14