Laatste kansop„open" Oosterschelde ebrs. lacjbse De Oosterschelde gaat volgens plan dicht. Daar helpt geen lieve moedertje meer aan. De aktiegroepen, die denken de sluiting nog tegen te houden, hebben een dubbeldikke eiken plank voor de kop. De politieke en technische uitspraken over de noodzaak van die sluiting om veiligheidsredenen, zijn overduidelijk. Zelfs geen nieuwe bewinds man van een eventueel linkse regering zal de euvele moed hebben de super-deskun dige uitspraken van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, dat het in verband met het snel toenemend gevaar voor dijkvallen be slist noodzakelijk is uiterlijk in 1978 de Oosterschelde te blokkeren, te negeren. De sluiting van de Oosterschelde betekent het einde van de kinderkamerfunctie van de Oosterschelde. Oester- en mosselcultuur zijn ten dode gedoemd. De RIVO-biologen zijn bijzonder pessimistisch over de toekomstige visstand. Een interne nota aan minister Lardinois van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek laat geen twijfel over de sombere perspectieven; ook voor de sport- visserij. De soortenrijkdom van het marine milieu met eb en vloed wordt tot enkele vissen teruggebracht, als de dijk dicht is Of het een zout milieu achter de dam, dan wel een zoet milieu wordt De recente publikaties, dat er een Ooster- scheldenota van professor Korringa zou zijn, die zorgvuldig geheim werd gehouden, zijn daverende onzin. Het is slechts een po litieke zet de sluiting van de Oosterschelde alsnog in discussie te krijgen. Prof. Kor ringa, dr. Boddcke en anderen op het RIVO hebben er nooit een geheim van gemaakt, dat sluiting van de Oosterschelde voor de totale visserij een grote ramp is met ver strekkende gevolgen voor de visstand op de zuidelijke Noordzee. Dat staat en stond te lezen in de interne nota, die het RIVO voor minister Lardinois heeft gemaakt. Uit deze ambtelijke nota is intussen zoveel in het openbaar gezegd en geschreven, dat nie mand nog van een geheim stuk kan spre ken. Prof. Korringa en zijn biologen maken er geen geheim van wat de afdamming van de Oosterschelde betekent. En het is een grove leugen als diverse politici stellen, dat prof. Korringa en zijn mensen een spreek verbod zouden hebben. Op elke wetenschap pelijke bijeenkomst is prof. Korringa bereid en gerechtigd zijn inzichten over de kansen van de visserij te geven. Dat hij niet naar het Oosterschelde-congres van Hedenesse in Zeeland kwam. is niet zijn schuld, maar een organisatorische blunder van de actiegroe pen, die dit congres veel beter naar een datum hadden kunnen verschuiven, dat prof. Korringa wel in staat was geweest zijn des kundige mening te geven. De uitnodiging was op zo korte termijn, dat de visserij- prof geen kans zag eerder gemaakte belang rijker afspraken te annuleren. In de betrok ken nota staat al vele maanden, bijna jaren, geen woord nieuws meer. De politici, die anders beweren, vissen in troebel water. Laatste kans. Dit neemt toch niet weg, dat niet alle kansen op een open Oosterschelde al ver keken zijn. Het wordt hoog tijd dat alle actiegroepen, visserij-instanties, sportorgani saties en andere belangengroepen eens aan tafel gaan zitten. Er is technisch een moge lijkheid om na afsluiting van de Ooster schelde binnen de dammen in rustig water van het Zeeuwse meer in een veilige bouw put een stormvloedkering te maken, die een paar grote openingen heeft om eb en vloed in de toekomst toch weer binnen te laten. Ir. Ferguson, hoofd van de Delta dienst ziet dat als technisch heel goed mo gelijk. Ir. Svasek, een van de delta-inge nieurs, die nu direkteur van een waterbouw kundig adviesbureau is, gelooft beslist, dat dit tweede afsluitsysteem kan waarborgen, dat de sterke stroom, die dan weer binnen kan komen, vanuit de zee van de dijken wordt afgeleid. De Oosterscheldedam die in 1978 dicht gaat, zou dan weer een paar „gaten" moeten krijgen. Tegen 1985 zou men een dergelijke stormvloedkering vol tooid kunnen hebben. We hebben dus even buiten beschouwing gelaten of deze zaak financieel haalbaar is. Er zal beslist een baten-lasten analyse moeten komen, die deze enorme kosten tegen de voordelen gaat afwegen. De vraag hoe groot dit inlaatwerk moet worden om zoveel stroom terug te krijgen, dat de schelpdierencultuur weer mogelijk is, kan prof Korringa in overleg met de Deltadienst gemakkelijk berekenen. Hij kan ons ook ver tellen in welke mate de kinderkamer-functie van de Oosterschelde bij een bepaald stroomregiem hersteld kan worden. Wat de sportvisserij betreft, zou een herstel van eb en vloed, ook al wordt de stroom wat min der dan nu, geweldige perspectieven bieden. Er is in elk geval een grote kans, dat de soortenrijkdom van nu weer goeddeels her steld kan worden. Deze stormvloedkering zou bij garanties voor de veiligheid, be houd van het zeldzame marine-milieu ga randeren. De aanwezigheid van eb en vloed op het Zeeuwse meer zou bij alle problemen van verzilting voor de landbouw en de toe komstige drinkwatervoorziening, ook goede mogelijkheden bieden voor koelwaterre servoir van de kernenergie centrales, die tot en na het jaar 2000 in deze delta moeten komen. Eb en vloed zou de thermische ver vuiling tot een minimum kunnen terugbren gen. Dat zijn enkele overwegingen om de Oosterschelde ondanks de hoge kosten toch weer open te maken. Er is ook nog alle kans, als dat nodig zou zijn, en de Rijn weer schoon wordt, het Zeeuwse meer weer zoet te maken. Men kan nog alle kanten uit. Achterdeurtje. Er wordt in afwachting van de afdam ming hard gestudeerd door alle milieudes kundigen op de vraag of er achter de Oos terscheldedam een zoutwater-compartiment moet komen (stilstaand water voorlopig), dat via een in- en uitlaatsluis in de dam ververst kan worden en op een constant zoutgehalte gehouden kan worden. De toestand in de Grevelingen bewijst nu al, dat dit milieu het tot nog toe prachtig doet. In dit stilstaande zoute wa ter met veel invloed van de wind, blijkt een groot aantal soorten van de flora en fauna van het oude marine-milieu van vóór de afsluiting zich te handhaven. Uit een oogpunt van milieubehoud is de afgesloten Grevelingen tot nog toe geen giftige zink put. Integendeel, er is zelfs een grotere soortenrijkdom. Elke sportvisser zal zeggen, dat dit niet voor de visstand geldt al is er veel platvis, mooie forel en wat aal te vangen. Dat is waar, maar het probleem betreft niet alleen de visstand, maar het hele milieu, dat ook bepaald wordt door planktonsoorten en vele andere organismen van flora en fauna. De Grevelingen bewijst, dat de vorming van een zoutwater com partiment achter de gesloten Oosterschelde dam een stuk zoutwatermilieu in stand kan houden, dat een goede basis vormt voor een snel herstel van het oude marine-milieu van eb en vloed. Dat zoutwaterbekken achter de dam (met beloofde sluis) lijkt dus een veel belovende overgangssituatie naar herstel van eb en vloed. Dit achterdeurtje is van groot belang. Dat is niet mijn leken-mening, maar een wetenschappelijk oordeel van de Delta dienst voor Hydrobiologisch Onderzoek in Yerseke van objektieve wetenschapsmensen. Die vooruitzichten worden zelfs gedeeld door de Milieu-afdeling van de Deltadienst van Rijkswaterstaat. Sluiting van de Ooster schelde met grote verliezen is dus geen volslagen doodsteek voor het zeldzame ma rine-milieu. De Oosterschelde kan door een zout bekken achter de dammen tijdelijk in de ijskast worden gezet om daarna bij uit voering van de stormvloedkering tot het eeuwenoude marine-leven te worden gewekt. In hoeverre dat een stormvloedkering van het type Haringvliet moet worden, laten we graag aan de Rijkswaterstaatsspecialisten over. Een voordeel van de ebstroom vanuit de Oosterschelde is trouwens ook, dat de voordelta niet door de zware stroom voor de kust wordt aangetast. Bij sluiting van de zeegaten wordt de stroom op zee voor de kust niet meer weggedrukt door het water, dat uit de Oosterschelde stroomt naar zee. De enige reële kans op een Oosterschelde met eb en vloed, die ook grote sportvis kansen biedt, is dus een gezamenlijke aktie van alle belanghebbenden in deze richting. De Oosterschelde is trouwens een nationale zaak. Dat zou het ook politiek gesproken moeten zijn. De verspreide akties van een stel oppositie-jongens verpesten alleen de kansen op een verstandig compromis, omdat de regeringspartners sommige akties voor de open Oosterschelde als opportunistische stemmen-winst-stuntjes zien. Het wordt tijd, dat rond de Oosterschelde alle partijen en alle belangengroepen aan tafel gaan zitten, omdat het een nationale zaak is. De akties tegen de dichting nu, lijken me verloren moeite. Het is tijd dit te erkennen en alle krachten te bundelen voor een „reculer pour mieux sauter" (terugtrekken om een nieuwe aanloop voor een verre en betere sprong te maken). Een aktie voor deze „stormvloed kering" als boven beschreven is de enige recle kans de Oosterschelde met eb en vloed voor komende generatie te behouden. Cor van Heugten. Verkrijgbaar bij: Plantanenstr. 63, Vrijburgstr. 28, Oost-Souburg, telefoon 01183 - 18 04 PRIJSLIJST OP AANVRAAG 19

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 19