VEERSE MEER GIDS Veerse Meer Gids Abonneert u op de Wenst u zich op dit tijdschrift te abonneren (kosten ƒ8,per jaar), dan kunt u volstaan met naam en adres op te geven aan de admi nistratie. Op de envelop schrijft u: Antwoordnummer 84 - Wissenkerke Geen postzegel plakken. De porto kosten nemen wij voor onze re kening fleuriger dan de tegenwoordige, nu het me rendeel der kleding zwart is. Maar vroeger droegen de vrouwen gekleurde rokken van grein of damast en schorten van bonte sits, dat geïmporteerd werd van de kust van Coromandel. De mannen droegen gele, rode en groene damasten hemdrokken die met een twintigtal of meer zilveren knopen wer den gesloten. Kousen en broeken droeg men eveneens "ekleurd en voorzien van zilveren kuitgespen, terwijl mannen zowel als vrou wen ook zilveren gespen op de schoenen droegen. Langzamerhand versoberde de kledij en dit verschijnsel deed zich bij het mannen- kostuum het eerst voor en op het eind van de vorige eeuw waren die kleuren groten deels uit het kostuum verdwenen. Alleen de halsdoek die overwegend groen of blauw was, bleef als kleurig onderdeel over. Bij de vrouwen waren dat alleen de doek en beuk die gekleurd bleven en het is in die kleding stukken, dat de smaak van de Zeeuwse vrouw ten volle tot uitdrukking komt. De harmonische kleurcombinatie in ka toen, zijde of fluweel en tegenwoordig in nylon, geven met de tooi der mutsen en de mooie fiouden sieraden in Walcheren en Zuid-Beveland nog altijd een bijzondere charme aan de kostuums. J. de Bree. Jachtzeilmakerij JACHTZEILEN TUIGAGES o.a. ERMAT beslag WATERSPORTARTIKELEN JACHTHAVEN KAMPERLAND TELEFOON 01107 - 5 40 gen. Wanneer zij van Antwerpen naar Vianen in een boerenkostuum gevlucht heet te zijn, dan zullen wij dit op gelijke wijze hebben op te vatten. Toch gaat de oorsprong der klederdrachten enkele eeuwen in de geschie denis terug. Gedurende en na het Spaanse bewind trad er een grote versobering op en dat vond ook zijn weerslag in de kleding, die volkomen in tegenstelling stond tot de rijke Spaanse kostuums. Toch bleef er na de af wering van Philips II nog Spaanse invloed in de kleding merkbaar, doordat de handel no" wel met enkele vezels aan Spanje ver bonden bleef. Uiteindelijk moest Spanje echter zijn plaats als leidende Europese mogendheid afstaan aan Frankrijk. Daar was de binnenlandse vrede hersteld en weelde en welvaart waren daarvan het gevolg. Waar die beide zich ophouden, daar verblijft immers ook graag de mode en deze slaat dan ook in Frankrijk haar vorstelijke tenten op, om het niet meer te verlaten. Deze mode werd ook in Holland nagevolgd en in Den Haag, waar de prinsen van Oranje hof hielden en waar het leven door de aanwezigheid van gezanten van vreemde mogendheden een kosmopolitische kleur had, werd de Franse mode meer op Zuid-Beveland Maar in de meer afgelegen provincies en vooral op de eenzame buitens en kastelen was men vaak enkele modes tenachter. Dit was op het platteland nog sterker het geval. In deze mode-ontwikkelingen kwam er een periode voor, die bij deftige burgerij geken merkt werd door een uitbundige mutsen- cultuur. En in die tijd, namelijk op het eind van de zestiende eeuw, is de gemeen schappelijke oorsprong gelegen van de mut sen en de overige kledij, zoals wij die in onze streekdrachten kennen. Natuurlijk liggen er wortels in een nog verder verleden, maar de meest spectaculaire navolging van de burgerdracht door de be woners van het platteland, vinden wij in die tijd. Met de muts werd ook het oorijzer overgenomen, omdat deze mutsen zonder dit hulpmiddel niet onberispelijk op het hoofd konden worden gehouden. Oorspron kelijk slechts een zilveren beugeltje, zou zich dit in de streekdrachten ontwikkelen tot een oorijzer van velerlei vorm en uitvoering. Doordat een eenmaal overgenomen mode op het platteland als het ware bevroor, liet deze daar een eigen ontwikkeling zien. Tn vele gevallen speelde volkskarakter en godsdienstige overtuiging daarbij een rol. De voornaamste oorzaak van de grote variatie in de klederdrachten is echter een "evolg van het isolement waarin de platte landsbevolking vroeger verkeerde, zodat hechte dorpsgemeenschappen ontstonden, waarin het voor de mode uit de stad niet gemakkelijk was door te dringen. Al deze factoren hebben vooral in Zee land bijgedragen tot het ontstaan van zeer streekgebonden kostuums, waarbij de ver schillen vooral tot uitdrukking komen in de mutsen. Deze hebben alle dezelfde grond vorm, maar zij hebben zich geheel verschil lend ontwikkeld, zodat zij voor iedere dracht bepalend zijn. Uit het vorenstaande blijkt dat de kleder drachten op een lange staat van dienst kun nen bogen en dat zij ook aan mode onder hevig zijn geweest. Noord-Beveland In de streekdrachten was die mode ech ter minder dwingend dan in de burger dracht. De oude kostuums waren ook veel Walcheren 19

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 19