Van hier en daar mooi als met de morgenzon gezien over de slikken van Kats. menen wij. Rechts en verder blinkend Oosterschelde- water: een zeiliacht groot is het niet, en het heeft een vaan achterop van de zelf- stuurinrichting kruist met lange slagen het „Engelse vaarwater" noordwaarts op. de wind is fris en geeft wat luwte achter de zeedijk, waar een rossige torenvalk met z'n blauwzwarte staart staat te wiekelen boven de berm, zich als een steen laat val len, weer snel omhoogschroeft met 'n muis Pinksterbloemen, fluitekruid, klein hoefblad en paardebloemen kleuren het gras met spet- jes lila, wit en geel. Onafgebroken zingt de leeuwerik boven het meetkunstig-zuiver be werkte land. Onder de brug door, dan Colijnsplaat. Niet zo oud als Kats, vroeger een zandplaat, gescheiden van het grote eiland door het later afgedamde „Faai" of Val. nu een prach tig begroeid binnenwater. Molens, kerkje, vissershaven, visafslag, voortreffelijk restau rantje; lindenrij in de Voorstraat doet even denken aan de Camera Obscura van N. Beets. Weer Tirion: „Kolynspiaat, een deftig Dorp, 't voornaamste van geheel Noordbe- veland is gebouwd omtrent het jaar 1598 of 1599, en met vcele treffelvkc Huizen versierd, beslaande samen 26 Gemeten 14 Roeden Lands, 't Heeft een goede Haven, regt over die van Zierikzee". Ook hier plan nen voor betere accommodatie voor jachten in en naast de momenteel zo schilderachtige lag aan de zo belangrijke vaarroute naar Brittannië. Engeland, en moet omstreeks het jaar 270 zijn verzwolgen door de zee; alles is terechtgekomen op de kleibodem, op 25 meter diepte. Bouwwerk, cultuur en leefgewoonten zijn na achttien eeuwen nau welijks meer te reconstrueren, er is uit die lijd geen geschrift bekend. Wat nu de „Roompot" heet heerlijk zeil- en vaarwater waar men nog iets voelt van de adem der Noordzee heette toen waarschijnlijk „Romanorum Portus", de ha ven der Romeinen. Prachtige altaren zijn bij tientallen gevonden, vele zijn in het Zeeuws Museum te Middelburg aanwezig; over de opschriften was cn is een levendige discussie aan de gang. Er komen namen voor van kooplieden uit de Rijnstreek, Keu len, Trier, en verder, en ook over de her komst en betekenis van de naam Nehalennia zijn diverse theorieën opgesteld. Zeilend op de Roompot kan men zich ver venvant voelen aan die Kelten, Romeinen en Germanen die met hun vaartuigen de verraderlijke Noordzee opstevenden, maar niet nadat ze een gelofte aan Nehalennia hadden afgelegd. „V.s.l.m." staat dan op liet bij behouden terugkeer bestelde altaar tje: Votum solvit libens merito: zijn gelofte ingelost, gaarne (en) met reden. We moeten terug naar Kats, we hebben in Colijnsplaat gegeten, we gaan op pad, nu dc kaarsrechte Noord Lange Weg af, met de middagzon rechts van ons en de wind achter. Het licht is heel anders nu, de ber- vissershaven: plannen van de Nederlandse Heide Maatschappij, een duidelijk begin van opleving na moeilijke jaren. Nog wat voorbij het dorp staan staren over het water. De „Grote Inlage" is er nog, en wie een platbodemjachtje heeft kan er een tij overstaan. Die heeft dan tijd genoeg om in de stuurkuip wat te zitten peinzen. Hoe hier ruim tweeduizend jaar geleden een strandwal liep, met wat getij- stroomgeulen: één daarvan was die van de Schelde die hier langsliep. De duinen waren bewoond door Germanen, sommigen namen dienst in de Romeinse legioenen. Er stond hier, ja hier, een tempel, aan Nehalennia gewijd; vele resten en vooral altaren zijn gevonden op de Schaar van Colijnsplaat. In 1971 werd een tentoonstel ling daaraan gewijd, allemaal vondsten uit het zand van de zuidhelling van de Vuil baard, een grote zandplaat. Het heiligdom men even mooi. de vogels in de middag wat minder actief, de boerenhofsteden prach tig, de boomgaarden al iets getint door de komende bloesems. Glanzende kwetterende spreeuwen, een kwikstaart op de weg, een roodborst die nieuwsgierig een heel eind met ons meevliegt, een koolmees met een zwarte band onder de kin en over de borst, wéér die leeuwerik, wat scholeksters die het landinwaarts hebben gezocht. Altijd is er wat, ja véél te zien voor wie er oog voor heeft. En voor wie dat niet zozeer heeft is de wandeling éven heilzaam: ga er voor of met Pasen op uit; ga eens een flink eind lopen, daar in die Noordoosthoek van Noord-Beve land: van alle kanten zo gemakkelijk be reikbaar! En toch zo vredig, zo stil en zo prachtig-mooi! Van Schaick Zillesen. Welzijnssector. In ons vorige nummer werd vermeld, dat de uitgaven voor welzijnszorg sinds 1969 niet gestegen zijn. Het blijkt echter dat in werkelijkheid dc situatie enigszins anders is, nl. 1. de begroting Sociale Zaken en Volksge zondheid gaf in 1969 een relatieve grote •ïost van 500.000.voor rioleringsbijdra- gen in de sektor recreatie. In 1973 is voor dat doel slechts 100.000.geraamd. 2. In de begroting '73 is geen bedrag opge nomen wegens subsidie voor de sociaal psychiatrische dienst van het Zeeuws insti tuut voor de geestelijke volksgezondheid daar deze uitgaven ten laste van de Alge mene Wet bijzondere ziektekosten komen. De subsidie aan dit instituut is nu ver laagd met ongeveer 100.000. 3. In de rekening over 1972 en in de be groting 1973 waren niet opgenomen enkele posten a 74.200.— en 169.540.—, sub sidieverhogingen voor de Stichting Zeeland voor resp. dc jaren '72 en '73. Het is gebleken dat Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten hebben voorgesteld om voor '72 genoemd bedrag geheel en voor '73 een bedrag van 158.340.te voteren. Uit bovenstaand is het wel duidelijk, dat deze feiten een belangrijk effect hebben op de vergelijkende cijfers. Een nieuw over zicht, opgesteld van de procentuele ont wikkeling van de welzijnszorg in de jaren '69 t.e.m. '73 geeft, met in achtneming van de feiten genoemd in de punten 1 t.e.m. 3, dan ook een ander beeld, t.w. tot de welzijnssector 1969 20.6°,'o, 1973 20.4%. Men kan dus niet spreken van een dalende tendens. (Provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland). Bevolkingstoename Zeeland. In 1972 nam de Zeeuwse bevolking toe met 3.218 zielen. Eind december 1972 woon den er 319.342 mensen in Zeeland, t.w. 160.167 mannen en 159.175 vrouwen. Er was een groei van 1.2 procent. De toename in 1972 was het resultaat van een geboorte-overschot van 1.891 en een vestigingsoverschot van 1.327. Nieuwtjes rond het Veerse meer. Jachtwerf „Veere" lanceert het volgende nieuwtje voor het Veerse meer: Zaterdag (weekend) service tegen normaal tarief, d.w.z. geen overuren zullen berekend worden over reparaties aan motoren (zoals bekend alle typen binnen- en buitenboord motoren) en andere voorkomende reparaties. Ook kan tijdens de weekends gehellingd worden (schepen tot plm. 23 meter met 50 ton scheepsgewicht). De Nauticshop en Boutique zijn inmid dels uitgebreid tot 175 m2 verkoopruimte en zijn gedurende het seizoen 7 dagen per week geopend, waar een ruime keuze uit watersportkleding, jachtbeslag en benodigd heden aanwezig is. Ook is de verkoop van schepen uitge breid. Naast de bekende Seamaster-lijn ver tegenwoordigen zij ook de stockport-lijn: Viksund polyester motorsailcr, Noorwegen. ViIma-36 polyester motorsailer, D.D.R. Snap-dragon pol. kajuitzeiljacht, Engeland. Neptun polyester kajuitzeiljacht, Duitsland. Rectificatie. In het vorige nummer van de Veerse Meer Gids is per abuis bij dc rubriek „Zelf sterren kijken" een plaatje afgedrukt van onze melkweg, dat bij een artikel hoorde dat niet meer geplaatst kon worden. Wij bieden u hiervoor onze welgemeende ex cuses aan. 28

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 28