vF WENKEN VOOR MOTORBOOTVAARDERS TECHNISCHE BIBLIOTHEEK ZEELAND EDISONWEG 4 VLISSINGEN Adres: de bibliotheek is gevestigd in het gebouw van de H.T.S., Edisonweg 4 te Vlissingen. Telefoon: 01184 - 55 55 toestel 387 via N.V. Kon. Mij. „De Schelde", 01184 - 5010 toestel 26 via Hogere Technische School (in de schoolvakanties alleen via „De Schelde"). Telex: 55115 via N.V. Kon. Mij „De Schelde". Openingstijden: maandag t.e.m. vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur, vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur (behalve juli en augustus). Toegang: de bibliotheek is vrij toegan kelijk voor iedereen die er gebruik van wil maken. De uitleen is gratis. Met het wisselen van de seizoenen komt men vooral in het voorjaar vaak voor ge sloten winkeldeuren te staan. Gesloten we gens verbouwing, uitbreiding, vernieuwing, verplaatsing of noem maar op. Het is een soort nesteldrang in de mens om in het voorjaar te gaan vernieuwen. Ook de Veerse Meer Gids ontkwam daar niet aan. Met het verschijnen van het tijdschrift in zijn nieuwe vorm en een groter versprei dingsgebied is het een goede gedachte om nog eens wat algemene informatie te geven over de Technische Bibliotheek Zeeland. Zelfs de bibliotheek is niet ontkomen aan het bouwen van een nieuw nest. Voor degenen, die de bibliotheek regelmatig be zoeken, is het een nogal ingrijpende ver andering geworden. Degenen, die na lezing van dit stukje besluiten om eens te komen neuzen, zullen aan een vage verflucht be merken, dat er iets gebeurd is. Het kaartlezen zit de gemiddelde toerist in het bloed. Welnu, op bijgaande schets kaartjes kunt u zien, hoe u de bibliotheek kunt bereiken. Deze is namelijk gevestigd in het gebouw van de Hogere Technische School te Vlissingen. Per auto, bus, trein of per boot te bereiken! Vóór 1940 zelfs per vliegtuig, maar toen was de bibliotheek er nog niet. Die aansluiting hebben we dus gemist. Tot voor kort moest men om de bibliotheek te bereiken gebruik ma ken van de ingang H.T.S. Met de ver plaatsing hebben we de beschikking ge kregen over een eigen ingang. Dit feit zal ook velen weer over de overigens lage drempel heenbrengen. Wat is de Technische Bibliotheek eigenlijk voor een instelling? In 1968 richtten de N.V. Kon. Mij „De Schelde" en de Hogere Technische School beide te Vlissingen in samenwerking met de provinciale overheid (Provinciale Bi- Aangezien er boeken van 100,— of meer bij zijn, moeten er ook goedkopere en gemakkelijker leesbare boeken aanwezig zijn. Die zijn er ook. Vooral ook voor de recreatiezoeker is er op een druilerige dag heel wat te vinden, wat de belang stelling kan opwekken. Om te beginnen: de zeilsport. In dit waterige gebied kan men daar niet genoeg literatuur voor aankopen. Fotografie, film, geschiedenis van de tech niek, zomerhuisjes bouwen en inrichten geologie, bodemkunde (ook van Zeeland), sterrenkunde, meteorologie, modelbouw van bliotheek) de Stichting Zeeuwse Bibliotheek voor Technische en Natuurwetenschappen op. Het technisch boekenbezit van deze drie partners werd bijeengebracht in de H.T.S. Zo ontstond een waardevolle col lectie met veel interessant oud bezit. Denkt u maar eens aan complete jaargangen van tijdschriften vanaf 1870. Maar een biblio theek is een dode verzameling, als deze niet onderhouden wordt. Er moet steeds vernieuwd (alweer) worden. Er moeten abonnementen vervangen worden. Boeken en naslagwerken moeten op allerlei ge bied aangeschaft worden. Al die aan schaffingen moeten ook worden geregis treerd, opdat de lezer ze terug kan vinden. Met het bijeenvoegen van de collectie was men er dan ook niet. F.r is tevens voor gezorgd, dat de exploitatie op een veel ruimere schaal dan tot dan toe gebruike lijk was, ter hand genomen kon worden. Per jaar worden er ca. 1500 boeken met een gemiddelde prijs van ca. 30,per boek aangekocht. Wetenschappelijke boe ken zijn nu eenmaal duur. schepen, zeevaartkunde, navigatie, lucht vaart. ruimtevaart, gezondheidstechniek en milieuwetenschappen, landschapsbescher ming, biologie, vogels, planten, kortom een bonte en rijke verzameling, die de moeite van het bekijken waard is. U leest maar eens in de oude afleveringen van de Veerse Meer Gids die we zorgvuldig be waren wat er nog meer in de Tech nische Bibliotheek Zeeland te vinden is. Het is voor velen nog een moeilijk be grip, dat er „zomaar" ergens een weten schappelijke bibliotheek is, die voor ieder een toegankelijk is en waar ze dan ook nog boekjes hebben over modelbouw van trein tjes en alles wat daar aan vast zit. Maar juist om te weten, wat er allemaal aan vast zit, is een bezoek aan de bibliotheek zeer zeker de moeite waard. En u weet het: iedereen kan er gratis boeken lenen Ing. J. T. H. C. Schepman, (adj.-bibliothecaris). 1. Laat uw tegenligger, koerskruiser of oploper, of wie dan ook om u heen, vooral duidelijk zien wat u voornemens bent te doen. 2. Zorg bovendien, dat u dit tijdig doet, altijd! 3. Moet u uit de weg, ga dan niet zo'n beetje uit de weg, doch ruim. 4. Laat uw navigatielichten steeds helder branden. 5. Geef altijd duidelijk en vooral tijdig het voorgeschreven sein, dat uw manoeuvre nog eens extra zal accentueren. 6. Aarzel niet om, desnoods overbodig, vaart te minderen als u de situatie niet geheel overziet. Schaamt u zich daar niet voor; het is erger als u uzelf of anderen brokken veroorzaakt. 7. Zorg dat u uw boot te allen tijde geheel in de hand houdt. Bedenk dat u niet alleen zelf van uw eigen manoeuvre overtuigd moet zijn, doch ook van die van uw tegenligger, etc. 8. Neem tijdens de vaart steeds in u op, hoe de stroom loopt en hoe sterk die is. 9. Overtuig u zich steeds van de windrichting en de sterkte, ook van de veranderingen daarvan. 10. Kijk regelmatig achterom om te zien of daar scheepvaart verkeer op komst is. 13

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 13