Er dreigt meer mensengevaar voor vogelrijk ,Het Zwin' Zicht op het Nederlands-Belgische Zwin-gebied met zichtbare grens van prikkeldraad. Feitelijk is het natuurgebied „Het Zwin" een niemandsland (mensen zijn er namelijk geen graag geziene gasten) en heet het een rijk der vogels te zijn. Dit tamelijk goed geconserveerde reservaat, met een opper vlakte van 150 hectare, begint in het uiterste zuidwest-puntje van Zeeuwsch- Vlaanderen, overlapt de Nederlands-Bel gische grens en loopt door tot aan de voet van de boulevardplaats Knokke. Op Belgisch territorium strekt zich het grootste gedeelte van „Het Zwin", onge veer 125 hectare, uit en dat staat onder toezicht en beheer van de Compagnie Le Zoute. Over de resterende hectaren in Zeeuwsch-Vlaanderen ontfermt zich Het Zeeuwse Landschap, een provinciale stich ting van natuurbeschermers. De landen- grens, die meestal een denkbeeldige lijn is, wordt in dit ongerept schorrengebied zicht baar gemaakt door een „bewierd" hekwerk met prikkeldraad van honderden meters lengte. Frgens middenin „Het Zwin" prijkt een originele grenspaal. Interieur. Schorren met lage wilde begroeiingen, getijstroming via natuurlijk gebaande geulen en duizenden krijsende, opvliegerige vogels, die hun nesten bouwen, broeden en voor hun jongen zorgen. Zo ziet het interieur van „Het Zwin", omringd door dijken, bossages en duinenrijen, eruit. Dit natuur reservaat ademt ware rust, zolang het on betreden wordt door mensen. Dat natuur liefhebbers een kijkje komen nemen is niet zo erg, als zij zich er maar eerbiedig en oppassend weten te gedragen. Aan dit laatste mankeert het nog wel eens, want van de zijde van Belgische en Nederlandse natuurbeschermers wordt er niet zelden melding gemaakt van vertrapte nesten, ge plunderde schorrenbeplanting en zomaar vernielzuchtige handelingen, die zowel de vogel- als de natuurstand ernstige schade berokkenen. Een zwanenpaartje. Bestemmingsplan. Met deze voorbeelden in gedachten zijn de Belgische en Nederlandse natuurbescher mers dan ook weinig geporteerd van be staande plannen voor de bouw van zomer woningen, die aan „Het Zwin" zullen gren zen. Vooral de laatste weken zijn deze plannen rondom dit rustige schorrengebied op onrustbarende manier in het nieuws ge komen. Het draait allemaal om een uit 1963 daterend bestemmingsplan van de voor malige gemeeente Retranchement, dat het gemeentebestuur van Sluis uit de ijskast heeft opgediept. Op deze tekeningen staan op grote schaal percelen voor zomerwo- ningbouw aangegeven. Natuurvrienden vrezen thans het ergste voor de toekomst van „Het Zwin" en zijn gevederde bewoners. Zij zien de geplande bouw als een directe bedreiging. Want waar mensen zich permanent ophouden, worden de rust en ongereptheid van de natuur ogenblikkelijk verstoord en voorgoed uit hun evenwicht gebracht. Het ziet er overigens niet naar uit, dat de plannen voor deze recreatiebouw door G.S. van Zeeland zullen worden gedwarsboomd. Wel heeft een adviescommissie het bestemmings plan onder de loep genomen. Deze zal in elk geval bevorderen, dat er maatregelen worden genomen die een minimale aantas ting van „Het Zwin" zullen moeten garan deren. Ook met de internationale Zwin-commis sie, die na jaren weer in het leven is terug geroepen, hopen Belgische en Nederlandse natuurbeschermers een orgaan te hebben dat, evenals in de vijftiger jaren, nadelige en rampspoedige plannen ten opzicht van dit natuurreservaat kan blokkeren of ten minste drastisch kan inperken. Recreatie. Het is begrijpelijk, dat de beheerders van „Het Zwin" niet erg blij zijn met deze nieuwe recreatieve uitbreidingen, want de 18

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 18