vele soorten bewonderen. Men komt bij de zware ringdijk bij de Schelphoek. Hier werd een stuk land aan de zee prijsgegeven. De waterwolf tijdens de ramp van 1 februari 1953 was te sterk om dit gebied te behouden. Men heeft later van de nood een deugd gemaakt door zich op een afgesproken plaats met alle paarden uit het dorp en trok men strand- waarts. Op het strand aangekomen vindt het beentje spoelen plaats om de wintermoe- heid uit te drijven. Dat hier wel eens vreemde capriolen plaats vinden die voor de ruiter nu niet direkt zo prettig zijn doet geen afbreuk aan de vreugde. Terugkomend van het strand wordt de ruiterstoet op gewacht door het plaatselijke muziekkorps, waarna onder vrolijke tonen door het dorp wordt gemarcheerd. Een glaasje geestrijk vocht onderweg houdt de ruiterspieren soepel en de stemming erin. De officiële Stra wordt dan meestal besloten met ringsteken te paard en op sommige plaat sen met kinderspelen. De zware landbouw- paarden die de Schouwse agrariër trouw gediend hebben zal men in de stoet niet meer aantreffen. Ze zijn nu vervangen door de paarden uit de maneges, die in het kader van het zich ontwikkelende toerisme als paddestoelen uit de grond geschoten zijn. Het platte van Schouwen. Wat verder landinwaarts liggen de dorp jes Noordwelle en Ellemeet. Stil en rustig, nog gemeden door de grote verkeersstroom. Stil en dromerig liggen ze daar midden in ha Schouwse land. Scharendijke met zijn Koepeltje op een duintop aan het Greve- linpenmeer is een oud dijkswerkersdorpje, hetgeen nog aan verschillende huisjes te zien is. Hier in het platte van Schouwen valt het sterk op dat het agrarisch bedrijf de hoofdtoon voert. Uitgestrekte graan- en bietenvelden aan kaarsrechte wegen geven het landschap een eigen cachet. Het andere Schouwen. In Burghsluis is de thuishaven van de reddingsboot „President Jan Leis". Wach tend aan zijn steiger om schepen en men sen in nood hulp te gaan bieden. Niet alleen bij zware storm als het water de dijken bespringt, doch ook bij het stilste weer kan het voor een vastgelopen jacht in de Oosterschelde een opluchting zijn de hulpvaardige boot te zien verschijnen. Verder langs de zeedijk vanaf Burghsluis gaande, ziet men aan de binnenkant der dijk de inlagen, waar in vroeger tijd de grond weggegraven is ter versteviging van de zeewering of de slaperdijk, ontstond een gebied waar de watervogels de kans krijgen om te nestelen en te broeden. Ge wapend met een verrekijker kan men er Renesse resideerde, worden in de nabije toekomst kadercursussen voor een vakbond gegeven. Verstild. De stille gehuchtjes Looperskapelle en Brijdorpe liggen daar verzonken en als het ware één met het landschap. Brou wershaven aan het einde van rit op de delingsdijk kan bogen op wat meer allure. Hiervan getuigen de St. Nicolaaskerke en het stadhuis. Beide bouwwerken laten ons zien welke welvaart er in ver verleden in het stadje geweest is. Waar is de tijd dat er van elk aangevoerd mandje haring be lasting betaald moest worden voor het on derhoud van de kerk! Midden op het Haven plein staat het standbeeld van de dichter- staatsman Jacob Cats. Elk rechtgeaard Brouwernaar zal zijn kinderen leren dat als „Vader" Cats de klok hoort slaan, hij een blad van zijn boek om zal slaan. Velen hebben toch wel eens onopvallend gekeken in hun kindertijd of dit wel op waarheid berustte. Zijn ouderhuis is ook nog aanwezig. Van zijn geboortehuis durft men niet te reppen omdat historisch niet vaststaat waar dit "estaan zou kunnen hebben. De haven dringt door tot in het hart van het stadje. Waar eens de garnalen- vissers hun kostelijke waar aan wal brach ten, zijn nu de boxen van de jachthaven gemaakt. De corridor. Na Brouwershaven belanden we onge merkt in de corridor van Schouwen-Duive- Iand. Dit middengedeelte wordt gekenmerkt het gebied binnen de ringdijk in te richten als werkhaven voor de Deltawerken. Achter de dijk ligt het krekengebied. Staatsbosbeheer heeft hier 17 jaar geleden bomen aangeplant, welke nu een prachtig wandelbos vormen. Pal achter de ringdijk van het Schelp- hoekgat begint de Delingsdijk. Deze dijk loopt dwars door de polder Schouwen en is aangelegd met de bedoeling bij een eventuele calamiteit een droge verbinding te hebben van Brouwershaven naar Se- rooskerke. Rijdend over deze dijk heeft men een wijds uitzicht over de Schouwse polder in al zijn hoedanigheden. Men ziet het dorp Renesse met de spitse torentjes van de kerk en het kasteeltje Moermond in de verte. Op Moermond, waar een Jan van door de vele dijken die het landschap sterk markeren. Zij laten ons zien hoe dit land stukje voor stukje op de zee veroverd is. Eertijds stroomde hier de brede Gouwe, die Schouwen van Duiveland scheide. De stroom verzandde en Schouwen vormde nadien een eenheid met Duiveland. Dit is ook het gebied dat het minst van de wa tersnoodramp van 1953 te lijden heeft ge had. Vandaar dat men in de streek van Zonnemaire, Dreisschor, Noordgouwe en Schuddebeurs nu de oudste boerderij-typen van het schiereiland zal aantreffen. Ringdorp. Zonnemaire, ik noemde het reeds, ont leent zijn bekendheid aan het feit dat hier de latere Nobelprijswinnaar prof. Zee man geboren is. Dreisschor is het best be waarde ringdorp van heel de provincie Zee- 22

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 22