land. Wie voor het eerst dit lieflijke dorpje bezoekt en de hallenkerk met een bezoek vereert moet goed uitkijken wil hij geen rondgangetjes blijven maken op diezelfde ring, want alle er op uitkomende straatjes lijken als twee druppels water op elkaar. Aan de kerkgracht staat nog een travaille, waar eens de smid de paarden van nieuw schoeisel voorzag. Op de zee heroverd. Ook Noordgouwe is in het bezit van een gave ring rondom een 15de eeuws kerkje. Schuddebeurs is het plaatsje waar eens de rijken van Zierikzee verpozing zochten in de mooie buitenplaatsen welke zij in de prachtige bossen lieten bouwen. De naam van dit plaatsje is afgeleid van „schud je beurs". Waarschijnlijk omdat hier tol be taald moest worden om verder in Zie rikzee te komen. Op een van de oude bui tenplaatsen, Heesterlust, treft men een reigerskolonie aan. Ongemerkt komen we zo langzamerhand in Duiveland. Hier vindt men de dorpen Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Oosterland en Sirjansland. Namen, die herinneringen oproepen aan de vreselijke stormnacht van 1 februari 1953. De littekens zijn nog in de vrucht bare Vierbannenpolder te vinden. De kre ken, die het water door het dijkgat van Ouwerkerk uitgeschuurd heeft, lokken nu uit tot een roeitochtje en het uitwerpen van een vislijntje. Vredig en glad als een spiegel, soms vriendelijk kabbelend, ligt daar nu de kreek, omwald met een prachtig aangelegd bos. Nog ziet men de machtige mastodonten van de caisons in de zeedijk liggen. Hier vocht de mens zijn heroïsche strijd met de zee en elementen uit om Duiveland, voordat de grote winterstormen weer los zouden breken, voor het nage slacht te behouden. Dankzij veel offers en inspanning is dit gelukt. Nu vormen de dijken langs de Oostcr- schelde een waar eldorado voor de sport visser, die er in wat voor jaargetijde ook altijd terecht kan. Op de Oosterschelde kan men genieten van het scheepvaartver keer dat zijn weg zoekt naar Wemeldinge, om via het kanaal door Zuid-Beveland zijn weg naar Antwerpen te vinden. Als men geluk heeft is er een mosselkotter aan het werk, die zijn korren voltrekt met mos selen, het kostelijke zeebanket. Naar de sloop. Oosterland, het enige dorp op Schouwen- Duiveiand, waar de kerk een zadeldaktoren heeft. Het haventje Viane, in het begin van deze eeuw nog goed voor het transport van allerlei landbouwproducten, nu een laatste toevluchtsoord voor schepen, die wachten op hun trieste einde na gedane arbeid, de sloop. In Nieuwerkerk heeft de klok een stoel naast de kerk opgehangen, omdat de kerk toren in het oorlogsgeweld verloren is ge gaan. Welen. Nabij Nieuwerkerk ligt het Steenzwaan, een oude weel, ontstaan bij een vroegere dijkdoorbraak. Het is nu broedplaats van verschillende weide- en watervogels. Schou- wen-Duiveland kent trouwens meer van dergelijke welen en plassen. Daar zijn het Kakkersweel bij Noordgouwe en het Kaas- kenswater bij Zierikzee. Overblijfselen van vroegere catastrofe's. Nu geliefde broedge bieden voor typisch Schouwse vogels. De Grevelingen. Aan de oevers van de Grevelingen ligt het dorpje Sirjansland. Diep weggescholen achter de zeedijk, die geen zeedijk meer is. Tot 1953 was hier het Dijkwater. Hieraan lagen de haventjes Beldert en de Staart. In het najaar was hier druk verkeer van schepen die bieten, aardappelen, vlas en uien afvoerden. Na 1953 achtten de man nen van Rijkswaterstaat het nuttiger om dit schorrengebied van de Grevelingen af te sluiten. De Dijkwaterpolder was er. Zij compenseerde het verloren gegane grondgebied bij de Schelphoek. Nu rijden er zware landbouwmachines, waar eens de vissers hun brood uit het water haalden. Rondom de overgebleven kreek voelen de voeels zich best thuis. Een kaarsrechte weg doorsnijdt deze polder en zorgt voor een rustige verbinding met Dreischor. Een wijds uitzicht heeft men vanaf de voormalige zeewering aan de noordkant van Schouwen op het Grevelingenmeer. Gro te zandplaten, die eens bij vloed onder spoelden, zijn nu bezaaid met graan en wachten op de toverprins, die hun laat ontwaken. Waar eens de Bruse vissers hun mosselen opkorden is nu het terrein van de ple- ziervaarder en de palingvisser. Na de afsluiting. Nog is Bruinisse het mosseldorp van Schouwen-Duiveland. In de haven wordt het beeld beheerst door de mosselkotters. Op de Grevelingen, eeuwenlang hun werkter rein, zal men ze nu niet meer aantreffen. De schippers kenden dit water als hun broekzak. Na de afsluiting van de Greve lingen door middel van de Brouwersdam was het in dit water met de mosselcultuur gedaan. Het is nu het terrein van de uitge zette forel, de paling en op dit moment de vele soorten zeevis, die er na de afsluiting nog in gebleven zijn. Het karakter van de Bruse bevolking is mede bepaald door de visserij. Een visser voelt zich vrij en eenmaal aan het roer van zijn schip duldt hij weinig of geen inmenging van anderen op zijn beslissingen. Deze karaktertrek is in zijn algemeenheid bij veel Bruënaars te herkennen. Men is ge neigd wat meer individualistischer te leven dan elders op Schouwen. Het „recht voor zijn raap" van de bekende cabarettier Paul van Vliet is hier zeer zeker van toepassing. Officiële personen hebben in dit verband wel eens gesproken van de „Republiek" Bruinisse. Veel anekdotes en sappige verhalen zou den zijn op te dissen over Bruinisse en ziin schippers. Veel van deze verhalen en gezegdes zijn een eigen leven gaan leiden en nog hoort men een Bruënaar wel uit drukkingen bezigen die in een ver en nabij verleden uit een anekdote ontstaan zijn. In Bruinisse worden nu op enkele werven nieuwe vissersschepen gebouwd. Machtige Noordzeekotters verlaten vaak de reparatie haven op weg naar hun nieuwe thuishaven op Goedereede, het Zuidhollandse eiland, aan de overzijde van het Grevelingenmeer of naar de bekende vissersplaatsen in Zee land. Veel Zeeuwse kotters zijn in Bruinisse afgebouwd of van een nieuwe motor of van nieuwe vislieren voorzien. Schelde-Rijn. Bij Bruinisse ligt de veerhaven Zijpe. Daar kan men in enkele minuten overvaren met de veerboot naar Sint Philipsland. Voordat de Grevelingendam, de Brouwers- dam en de Zeelandbrug er waren kwamen er wel wachttijden voor van 9 uren. Toch hadden velen dit er voor over om te komen genieten van de rust die Schouwen-Duive land toen ook al bood. Nog moet men wel eens wachten op de veerpont. Nu kan dit wachten echter goed bekort worden door eens te gaan kijken aan de zeedijk. Hier ziet men een van de drukst bevaren bin- nenvaartroutes van de scheepvaart in Europa. Straks ook al weer verledentijd als de Schelde-Rijnverbinding gereed is. Bij stormweer kunnen in Zijpe veel sche pen een veilige toevlucht vinden in de hier aangelegde vluchthaven. We hebben nu kennis gemaakt met Schouwen-Duiveland in zijn geheel. Veel is er weggelaten. Volledig is" het verhaal niet. Alles is nog niet verteld wat dit schier eiland te bieden heeft. Dit was slechts een beginseltje, een aarzelende kennis making. Er zou bijv. nog veel te vertellen zijn over de nog aanwezige molens op Schouwen. Over kleine plaatsjes, zoals Brijdorpe, Nieuwerkerk of Schutje, Loopers- kapelle. Eikerzee en Kerkwerve is nog veel wetenswaardigheden te vermelden. Meestal gaat men er aan voorbij, maar wie echt de rust mint zal er toch wel terecht moe ten komen. Historisch is alles niet uitgediept en ook de hedendaagse ontwikkelingen zijn niet helemaal uit de verf gekomen. Het kan echter niet. Schouwen-Duiveland heeft te veel boeiende facetten in zich om daar over uit te wijden. In volgende artikelen hoop ik er echter uitgebreider op in te kunnen gaan. J. de Jonge. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 23