Nieuwe vestiging Zuiver en helder water. De kwaliteit van het Grevelingenwater is bijzonder goed. Het is iets zouter dan zeewater en dat zoutgehalte is eigenlijk nog nooit zo hoog geweest. Voorheen kreeg de open Grevelingen rivierwater van het Haringvliet. Na de afsluiting van het Ha ringvliet kreeg het water in de Grevelingen een veel hoger zoutgehalte. Kort daarop ging de Brouwersdam dicht en toen ont Intussen houden zich drie commissies met het Grevelingenprojekt bezig. Het projekt- bureau Grevelingenbekken (Rijksoverheid) houdt zich bezig met de inrichting van het gehele gebied. De Stuurgroep Grevelingen bekken (rijksoverheid, provinciale overheid en de gemeenten) stellen de grote beleids lijnen vast en de reeds genoemde Natuur wetenschappelijk Adviesgroep (rijks en an dere natuurbeschermingsinstanties) is er Aan de Veerseweg 40 te Middelburg, op een steenworp afstand van het Veerse meer, heeft een oude zaak zich vernieuwd en zich toegelegd op de verkoop van water sportartikelen, in het bijzonder de tech nische kant, zoals buitenboordmotoren van diverse merken. Daarnaast heeft dit bedrijf Euro Car Center zich gespecialiseerd in het on derhoud van boten en het repareren van motoren in boten, zowel in-board als out board. Ook de inbouw wordt verzorgd. Enthousiast vertelt deze jonge eigenaar over de plannen die hem voor de geest staan om vooral in de goedkopere klasse, zowel voor het gezin als voor de sport visser, een leuke sortering op te bouwen, die voor iedereen te betalen is. Daarnaast wil hij ook de caravanner en de autobe zitter, met alleen een imperiaal, van dienst kunnen zijn, met een degelijke opblaasbare boot. Natuurlijk kan ook de doe-het-zelver daar terecht voor lakken, accessoires, e.d. van gezond gras, in de overigens toch wel dorre grasdeken. Behalve de wilde gans heeft de grote stern het hier ook goed naar z'n zin. Op de Hompelvoet hebben vorig jaar naar schatting 1500 paren gebroed; vier maal zoveel als het jaar daarvoor. De plaats waar de kolonie zich thuisvoelt en nestelt is sinds lang een beschermd natuurreservaat. Tijdens het broedseizoen, van half april tot begin augustus, wordt de plaat bewaakt. Als een moderne Robinson Crusoë ver toeft daar gedurende drieëneenhalve maand een student in de biologie om volmaakte rust in en rond het reservaat te waar borgen. Hij waakt ervoor dat er geen on gewenst bezoek, dus mensen maar ook hon den op het eiland komen. Als zeilers te dicht in de buurt komen zendt hij ze vriendelijk doch dringend weg. Absolute rust is voor de instandhouding van de sternkolonie nodig. En rustig is het wel op de Hompelvoet en dat moet tijdens de zo mer ook zo blijven. Vóór de afsluiting kwa men de sterns hier ook al broeden. Een deel van de plaat lag toen boven water en liep alleen bij springvloed onder. De kolonie heeft zich nu verviervoudigd en be hoort tot de vier belangrijkste broedplaat sen in Nederland, samen met het eiland Griend, de Inlagen van Texel en de Kwade Hoek op Goeree. De platen kunnen mettertijd een mooie gelegenheid bieden voor vogelgroepen die elders in Nederland en Europa bedreigd worden. Naast broedgebieden voor de grote stern denkt men dergelijke gebieden te creëren voor het visdiefje, de dwergstern, de strand- en bontbekplevier, de lepelaar, de aalscholver, de reiger, en ook voor ral- achtigen en een paar soorten weidevogels. Gedeeltelijk broeden zij nu al op de nieuwe eilanden. stond er een milieu dat nog nooit zo zuiver was geweest. Het water heeft een ongekende helder heid. Genomen proeven bij Bommenede re sulteerden in een zicht van zeven meter. Een pracht kans om bij windstil weer zon der duikuitrusting kennis te maken met het leven van zeesterren en andere onderwater organismen. Er hebben zich slechts twee gevallen van zuurstofloosheid voorgedaan. De natuur herstelt zich, naar men mag aannemen, van het „schokeffekt" en stelt zich in op een nieuw evenwicht. Ria Jumelet-de Jong. voor de natuurwetenschappelijke aspecten. Toch zit er, behalve de conserverende maat regelen, niet veel schot in de uitvoering van de inrichtingswerken. Ook bij de bestuur lijke opzet voor het Grevelingengebied blij ven maatregelen uit, hoewel een gemeen schappelijke regeling wellicht niet lang meer op zich zal laten wachten. De plan nen voor het „Hals"-kanaal, een spuikanaal dat van de Grevelingen naar Stellendam door de „hals" van Goeree-Overflakkee zou komen, zijn inmiddels vervallen. Het is zo goed als zeker dat er een spuisluis in de Brouwersdam wordt gemaakt. De inrichting van dit grootse recreatie gebied van nationale allure is inmiddels niet meer helemaal blank. De nieuwe jachthaven van Brouwershaven is het eerste ingevulde stipje. Deze prachtig gelegen haven, tegen alle winden beschut, leunend tegen het his torische sfeer uitademende Brouwershaven, gaat 9 juni a.s. officieel open. De ware liefhebber zal Brouw zeker weten te vinden. De elfduizend hectare water van de Gre velingen staan tot zijn beschikking. 26

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 26