CULTURELE AGENDA RITTEN MET HISTORISCH VERVOERMIDDEL ZOMER-ORGELCONCERTEN Tentoonstelling „Abdij van Middelburg" Aanvang 20.30 uur in de Herv. Kerk te Domburg. 17 t.e.m. 22 augustus Kermis Goes (uitgezonderd zondag 19 aug.) op het evenemententerrein aan de Zaagmolenstraat. 18 augustus Motorboottocht met pupillen van de verpleeginrichting Vijvervreugd (geza menlijke w.v.'s Veerse meer). 18 augustus Saté-avond jachthaven Oostwatering (w.v. Arne). 18 augustus Folkloristisch krulboltoernooi, Keizers- bolling te Oostburg. 18 t.e.m. 25 augustus Expo Axel, huishoud- en industriebeurs. 25 augustus Motorbootevenement (w.v. Noord- Beveland). 25 en 26 augustus Internationale zeilwedstrijden voor Finn, O.K. 420, 470, 490, Vaurien, F.J., BB 11, 10R III t/m VIII, ronde- en plat bodems te Wolfaartsdijk (R.Y.C.B. - R.B.S.C. - w.s.v. Wolfaartsdijk - j.c. Veere). 28 augustus Muziekconcert op de Markt te Retran- chement. Aanvang 20.00 uur. September Fancy Fair te Axel. September Taptoe Axel. 1 september Sluitingsbal in restaurant ,,'t Veerse Meer, aanv. 8 uur (w.v. Kamperland) 3, 2, 8 en 9 september Nationaal kampioenschap Europe te Veere (w.v. Arne - j.c. Veere). 8 en 9 september Belgische kampioenschappen OK en Fi- rebal te Veere (R.Y.B.C.). 9 september Single-handed zeilwedstrijden te Wol faartsdijk (w.s.v. Wolfaartsdijk). 15 september Zeilwedstrijd om de Oosterscheldebeker vanuit Yerseke. 15 en 16 september Belgische kampioenschappen Finn, Fire ball, Vaurien te Veere (R.B.S.C.). 16 september Teamwedstrijden OK-klasse te Wol faartsdijk (w.s.v. Wolfaartsdijk en R.Y.B.C.). 23 september Clubzeilwedstrijden te Veere (w.v. Arne). 23 september Onderlinge snelheids-wisselbeker zeil wedstrijden te Wolfaartsdijk (w.s.v. Wolfaartsdijk). 30 september Clubzeilwedstrijden te Veere (w.v. Arne). 17 mei; Grote Kerk Goes, 20.00 uur. Chr. Oratorium Vereniging; Dettingen Te Deum van Handel en de Paukenmis van Haydn. 19 mei; Prins van Oranje, 20.00 uur. Kunstvrienden met het toneelstuk „Mensen in Nood". 22 mei; Prins van Oranje, 14.00 uur. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen: Boekbespreking door mej. Schouten. Betreft: Dienstregeling 1973 Stoomtram Goes Borssele v.v. Inlichtingen Prov. VVV te Middelburg. Rijdagen: 19 mei, 31 mei. 16 juni, 30 juni, 14 juli, 28 juli, 11 augustus, 25 augustus, 1 september en 15 september. Tarieven: Goes 's Heer Abtskerke; Goes Kwadendamme: retour 1ste klasse 4,50; 2de klasse 3, Tarieven: Goes Hoedekenskerke; Goes Baarland; Goes Oudelande: retour 1ste klassse 7,50; 2de klasse ƒ5, Kinderen t.e.m. 3 jaar gratis; kinderen van 4 t.e.m. 9 jaar (onder geleide) halve prijs. Vertrekpunt: vanaf het spoor aan de Hertumweg bij het veilingterrein (tegenover N.S.-station). Kaartjes zijn in de trein verkrijgbaar. In de reeks van toeristische evenementen nemen de zomer - orgelconcerten in de Nieuwe Kerk te Middelburg een steeds be langrijker plaats in. Gedurende de maanden juni, juli en aupustus wordt iedere dinsdagavond een concert verzorgd door organisten van naam uit binnen- en buitenland. Op de programma's staat een aantal wer ken vermeld uit zowel het verre verleden als uit de eigen tijd. Opvallend is dat dit jaar zoveel composities worden uitgevoerd uit de romantische periode. Dit alles toont aan dat het orgel in alle rijkdom van klank te beluisteren zal zijn. Het instrument, dat werd gebouwd door de Firma Van Leeuwen te Leiderdorp in een oude kast, afkomstig uit Amsterdam, is niet alleen voor het oor, maar ook voor het oog van grote schoon heid. Voor 1973 is nieuw, dat een (beperkt) aantal programma's voorzien zal zijn van telkens weer een andere foto van het orgel. Deze programma's zullen, evenals de toe gangsbewijzen, verkrijgbaar zijn aan de Kerk, voor de aanvang van het concert. Inlichtingen verstrekt het Kerkkantoor, onder de toren, tel. 01180-35 96. H.M. Data: 12 juni Feike Asma, Maassluis. 19 juni Stoffel Gunst, Goes. 26 juni Johan van Dommelen, Arnhem. 3 juli Adelheid Wolf, Paderborn. 10 juli Johan Huys, Gent. 17 juli Ewald Kooiman, Amsterdam. 24 juli Maurice Pirenne. 's Hertogenbosch. 31 juli Jaap Hillen, Breda. 7 aug. Charles de Wolff, Groningen. 14 aug. Bram Beekman, Middelburg. 21 aug. Jan Hora, Praag. 28 aug. Louis Toebosch, Tilburg. Van 26 mei tot en met 1 september 1973 wordt in het rijksarchief in Zeeland in de St. Pieterstraat 38 te Middelburg een ten toonstelling gehouden over de abdij van Middelburg. Aan de hand van oorkonden, kaarten en prenten zal een indruk worden gegeven van het grote belang van de Mid delburgse abdij in de middeleeuwen. De abdij werd gesticht in 1123 vanuit Voormezele, West-Vlaanderen. In 1127 ging de abdij over naar de orde der Premon stratenzers. De abdij verwierf uitgestrekte bezittingen op Walcheren en elders in Zee land en zelfs in Noord-Brabant, Zuid-Hol land en Vlaanderen. De abt van Middelburg was ook het eerste lid van het provinciaal bestuur van Zeeland. In kerkelijke zaken was de macht van de abt mogelijk nog groter. Hij droeg de pas toors van bijna alle kerken op Walcheren en in het Westland ter benoeming voor aan de bisschop van Utrecht. In 1574 werd na de verovering van Mid delburg door prins Willem van Oranje de abdij opgeheven. De abdijgebouwen kregen een andere functie. Het provinciaal bestuur en het bestuur van de polder Walcheren werden er gehuisvest. In de vorige eeuw dienden sommige gedeelten van het abdij complex zelfs als gymnastiekzaal of als stal. Na de oorlog 1940 - 1945 werd het abdij complex geheel opnieuw opgebouwd en het biedt thans huisvesting aan onder andere het Zeeuwse Museum en de Zeeuwse Pro vinciale Bibliotheek. Het Rijksarchief in Zeeland is in aangepaste stijl tegen het abdijcomplex aangebouwd. De tentoonstelling is geopend van maan dag tot vrijdag van 9.00 - 12.30 uur en van 13.30 -17.00 uur, op zaterdag van 9.30 - 12.30 uur. De toegang is gratis. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 17