Spaar mijn jongen Zelf sterren kijken Zmtf»ÉÊBBBk Bij het verschijnen van deze Zeeland Magazine loopt de maand mei al weer naar het einde om plaats te maken voor de zomermaanden. Vrijwel alle vogels hebben jongen of zijn reeds aan een tweede legsel begonnen, andere soorten die om de een of andere reden zijn verstoord, hebben een nieuwe nestplaats gezocht om nog eens aan hun voortplantingsdrift gehoor te geven. Vooral over de grondbroeders vogels die op de grond nestelen wil ik het deze keer met u hebben. Deze vogels hebben nl. jammer genoeg veel van de mens te verduren. Bepaalde gevaren die juist deze vogels bedreigen worden vaak niet onderkend, daarom graag hiervoor even uw aandacht. De vogels die in Zeeland op de grond broeden en die we vrijwel overal kunnen vinden, zijn Scholekster, Tureluur, Kievit, Kluut, Fazant en Patrijs; soorten die we allemaal kennen veronderstel ik. De jongen van genoemde vogelsoorten verlaten, wanneer ze uit het ei gekomen zijn, onmiddellijk het nest, daarom worden ze ook wel „nestvlieders" genoemd. Hun schutkleur en de hulp van hun ouders moeten dan de bescherming bieden tot de tijd gekomen is dat ze kunnen vliegen. Moeder Natuur heeft gezorgd voor een zeer onopvallend gekleurd pakje wat ze nagenoeg onvindbaar maakt. Bij dreigend gevaar gaan ze nl. doodstil tussen de even tuele begroeiing op de grond liggen terwijl hun ouders met allerlei schijnbewegingen de belager(s) proberen af te leiden. Wan neer het gevaar geweken is, komen ze op de lokroep van het ouderpaar uit hun schuilplaats te voorschijn. Het spreekt haast vanzelf dat juist in de periode dat deze diertjes nog niet kunnen vliegen zij het meest kwetsbaar zijn. Door foutief optreden van ons vallen dan ook, vaak onnodig, veel slachtoffers. Iets wat jong is ongeacht wat roept een bepaalde tederheid op, en daarin schuilt een groot gevaar voor deze klein tjes. Vindt u bij toeval een jong, laat het dan waar het is. Door het te verplaatsen is het mogelijk dat het de ouders niet meer kan horen en zodoende hun niet te mis sen hulp bij het voedsel zoeken moet onbteren, met alle gevolgen van dien Wanneer een ouderpaar van één der hierboven genoemde vogelsoorten luid alar merend om u heen vliegt, loop dan liever een stukje om, vooral als u zich niet op een pad bevindt. Het gevaar is helemaal niet denkbeeldig dat u jongen doodtrapt omdat u ze niet hebt gezien! Een nog groter gevaar vormen de los lopende honden, in veel gebieden is vrije wandeling op de paden met aangelijnde honden toegestaan. Veel mensen begrijpen deze maatregel niet en laten hun trouwe viervoeter rustig los. Wist u, dat juist door dit gedrag verschillende terreinen in de broedtijd gesloten worden? U zult zeggen: „Mijn hond doet zoiets niet". Weet u zeker dat u zich niet vergist? Ik heb zelf meer malen ondervonden dat het tegendeel maar al te waar is. Het wordt mij veelal hoogst kwalijk genomen wanneer ik houders van honden attendeer op het feit dat hun hond aan de riem moet. In enkele gevallen heb ik het droeve re sultaat in de vorm van doodgebeten jonge vogels daadwerkelijk aan kunnen tonen door de eigenaar van een hond, die z.g. niets deed, mee terug te nemen op het spoor dat zijn hond had gelopen. Men is dan wel overtuigd maar het kwaad is reeds geschied. Het is jammer dat men je in de meeste gevallen niet eerder gelooft tot men met eigen ogen dit stukje tragiek heeft gezien. Ik hoop hiermede uw aandacht gevestigd te hebben op een probleem waarmee de natuurbescherming in de broedtijd veel geconfronteerd wordt, ik vertrouw ook op uw medewerking! TIPGEVER. De sterrenhemel zoals deze er rond 22.00 uur uitziet in de maanden mei en juni. Op de kaartjes zijn alleen de helderste sterren getekend; het gearceerde gedeelte stelt de Melkweg voor. Bijzondere verschijnselen aan de hemel deze maanden zijn: 1. Alkor, het ruitertje op de Grote Beer. 2. De dubbele open sterrenhoop „Ha" en „Gie" Persei bevindt zich links onder het sterrenbeeld Cassiopeia. 3. De bolvormige sterrenhoop M 13 in het sterrenbeeld Hercules. Als u het wazige vlekje in uw prismakijker gevangen hebt, kijkt u naar een half miljoen sterren die 34.000 lichtjaren van u verwijderd zijn. M 13 is alleen in de zomer te zien; Hercules is een typisch zomersterrenbeeld. 4. De Elaar van Berenice. Als het niet zeer helder is, is de Haar van Berenice niet eens te zien; ze bestaat uit erg zwakke sterren. In dit sterrenbeeld bevindt zich de beroemde cluster „Coma Berenice", een groep melkwegstelsels op een afstand van 240 miljoen lichtjaar. Deze cluster is niet met een prismakijker te zien. Planeten. Venus is op het eind van de maand mei tot een uur na zonsondergang zichtbaar. De planeet Mercurius is niet zichtbaar omdat hij te dicht bij de Zon staat. Van de buitenplaneten zijn alleen Mars en Jupiter waarneembaar en wel 's morgens vroeg in het oosten. Saturnus is 's avonds in het westen nauwelijks nog te zien; hij verdrinkt in het zonlicht. A. P. Stroo, Stichting Volkssterrenwacht „Philippus Lansbergen". 27

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 27