Gebruik op zeedijken en duinen Noord-Beveland nisch onmogelijk te zijn de aangerichte schade nog te herstellen. In zijn Kroniek van Zeeland die in 1696 verscheen heeft Smallegange het nog over ..de nog overgebleven gorsingen van het dorp en de ambachtheerlijkheid van Ril land, nevens de gorsingen: het Rillands kerkhof genaamd". De toren van het verdronken dorp Bath heeft zich in het overstroomde gebied nog lang kunnen handhaven en diende vele jaren als baken voor de scheepvaart. Zelfs in 1669 heeft Smallegange het nog over de oude ambachtsheerlijkheid van Bath ,.waer omtrent een grooten toren, den Batsen toren genaemt, gestaan heeft, van- welke nog enige overblijfselen gezien worden". Het in Waarde, Valkenisse en Krabben - dijke herwonnen land ging in 1570 tijdens de Allerheiligenvloed opnieuw grotendeels verloren, terwijl het dorp Valkenisse tijdens een stormvloed op 26 januari 1682 onder Ring- Ongetwijfeld zullen de gevolgen van al deze rampen voor de streek zeer ernstig geweest zijn. Reeds het feit dat de oude dorpen Bath en Rilland met de buurtdorpen Mare, Valkenisse, Agger, Hinkelenoord en Everswaard nimmer op dezelfde plaatsen werden herbouwd, spreekt in dit verband duidelijke taal. Over de slachtoffers die deze natuur rampen destijds eisten zijn voor zover ik weet geen nader bijzonderheden be kend, noch over de vraag waar de men sen. die de rampen overleefden, naar toe getrokken zijn. Onwillekeurig dringt zich de vraag aan ons op in welke omgeving deze verdronken dorpen destijds lagen. Het antwoord hierop geeft ons weer de reeds eerder aangehaalde studie over Zuid-Beveland van dr. C. Dek ker, waaruit daar omtrent het volgende blijkt: Geachte gast. Bij uw komst naar Noord-Beveland heten wij u van harte welkom. Het kan zijn, dat u voor het eerst komt, het kan zijn dat u ons gebied reeds kent van voorgaande be zoeken. Mogelijk komt u een dag hierheen, wel licht brengt u uw vakantie hier door. Of u voor korte dan wel voor langere tijd in ons midden bent, u allen doet dit omdat u hier een vrij grote mate van vrijheid kunt ervaren. Op nagenoeg alle gedeelten van de kust kunt u de dijken en duinen vrij betreden; kosteloos kunt u recreëren, rusten, vissen of wat u wenst. Wij van onze kant ervaren en begrijpen, dat juist deze vrijheden voor u grote waar de hebben. Het is dan ook vooral om deze redenen, dat wij ons tot u allen wenden met een dringend verzoek om medewerking om het De plaats waar eens het oude dorp Rilland lag, ligt in de Westerschelde en wel aan de overzijde van het Nauw van Bath op ongeveer 1.5 km ten zuidwesten van het huidige Bath. Het oorspronkelijke dorp Bath moeten we thans zoeken in de schorren voor de Kreekrakpolder, dicht bij het haventje van Woensdrecht. Het dorp Mare lag in de buurt van hel huidige spoorwegstation Rilland op onge veer 200 m in oostelijke richting. Valkenisse ligt verborgen onder de slik ken van de Westerschelde, vóór de Ema- nuelpolder. Het dorp Agger lag op een plaats die thans weer bedijkt is, nl. in de Dames polder en wel op ongeveer 500 m oostelijk van de Dameshoeve. Deze plaats ligt nog juist op het grondgebied van de provincie Zeeland. De plaats waar eens het dorp Hinkel- oord heeft gelegen moeten we zoeken in de schorren voor de Hogerwaardpolder op ongeveer 500 m uit de dijk en dicht bij de provinciegrens. Het oude Everswaart tenslotte lag in de omgeving van Hinkeloord, op een afstand van ongeveer 2 km in noordwestelijke rich ting en op ongeveer 1,5 km ten noord oosten van de Rattekaai. Uit het voorgaande zal u duidelijk zijn geworden dat de geschiedenis van de oude dorpen Rilland en Bath zich tot hun de finitieve ondergang heeft gekenmerkt door een voortdurende strijd tegen het water. Uit het vervolg zal blijken dat. ondanks de vooruitgang van kennis en techniek, het buitenwater ook in latere jaren een be dreiging is blijven vormen voor de beide dorpen en hun bewoners. (Wordt vervolgd). J. van den Broecke. mogelijk te maken de thans bestaande vrij heden ook voor de toekomst zo goed mo gelijk te waarborgen. De dijken en duinen waar zoveel valt te genieten en te beleven hebben als hoofdtaak de bescherming van Noord-Beveland tegen het water. Het is haast niet voor te stellen dat die zelfde zee, welke in de zomermaanden zo'n mooie en rustgevende omzoming van het oude eiland vormt, in de wintermaanden zo hoog kan worden opgezweept, dat de dijken en duinen slechts ternauwernood zijn geweld en soms zijn gevaar kunnen keren. Het is om deze laatste reden dat aan die waterkeringen de hoogst mogelijke eisen terzake van onderhoud en kwaliteit moeten worden gesteld. Het gebruik als recreatie object is aan die funktie volledig onder geschikt. Zolang echter het rekreatieve gebruik geen geweld doet aan de funktie water kering, zolang zal getracht worden de vrij heid van u allen als vakantieganger en dag- rekreant te laten voortbestaan. Het is om vorenstaande redenen dat wij met klem de navolgende punten in uw aandacht aanbevelen. Wij wensen u, hetzij voor een dag, het zij voor een langere tijd een prettig ver blijf op Noord-Beveland, en doen dat in de overtuiging, dat u uw volle medewerking zult verlenen. Het gemeentebestuur van Kortgene. Het gemeentebestuur van Wissenkerke. Het bestuur van de VVV N.-Beveland. 1. Dijken en duinen zijn in de eerste plaats waterkeringen; zij kunnen slechts voor recreatief gebruik worden openge steld zolang hieruit geen schaden voort vloeien. 2. De dijken zijn soms in het bezit van het waterschap. Vele dijken zijn eigendom van particulieren; soms worden ze ook door partikulieren gehuurd of gepacht. Het op de dijken aanwezige gras wordt door de belanghebbenden gemaaid en als hooi voor veevoer gebruikt. Bij het maaien wordt overlast ondervonden van wegge worpen voorwerpen, doch ook van het feit dat vele bezoekers het rechtopstaande gras hebben platgetrapt. Werpt daarom geen flessen, blikjes of plastic voorwerpen weg en loopt niet in het nog te maaien gras. 3. De beschermingen en glooiingen op de dijken zijn duur. Beschadig deze niet en laat ook kinderen geen stenen of steen stukken losmaken en wegwerpen. 4. Spitten in dijken en duinen is ver boden. Het gras beschermt de dijken; de beplantingen, bijv. helm en duindoorn zijn van grote waarde voor het vastleggen van het zand der duinen. Laat daarom uw kin deren niet in de duinen maar op het natte strand een kuil graven. Ook van de hogere duinen aflopen en afglijden brengt veel schade toe. Gebruik daarom uitsluitend de overgangen. Op de slikken voor de dijken is het spitten ook van wormen in het algemeen verboden. Op enkele plaatsen zijn de slikken in gebruik bij beroepsmossel- kwekers. 5. Open vuur mag niet worden gemaakt. 6. Laat in elk geval de eigendommen van de beheerder, zoals magazijnen en opslag plaatsen van dijkmateriaal met rust. Doe dit eveneens met de belangen van anderen. 7. Laat geen veekerende hekken open staan en zorgt dat geen loslopende honden achter vee met name schapen draven. 8. Parkeer uitsluitend daar waar is aan gegeven dat dit is toegestaan, en doe het daar waar geen parkeerterrein in de om geving is, zodanig dat brede landbouwwerk tuigen geen overlast van uw geparkeerd voertuig ondervinden. 9. Laat geen vuil of afval achter; neem het mee terug. 10. Houd u aan de eventueel gegeven aanwijzingen van toezichthebbenden en waarschuw zo nodig mederecreanten als zij de voorstaande bepalingen overtreden. 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 9