BROUWERSHAVEN Een nieuwe jachthaven auto's. Een aantal plaatsen aan cle boxen heeft reeds een vaste huurder gevonden, doch er is ook nog een aantal vrije plaatsen over. Waar eens de volkstuintjes van de Jongkindpolder hun vruchten aan de grond prijsgaven liggen nu de boten rustig aan hun steiger te dobberen. De verlichting be staat des avonds uit prachtige smeedijzeren lantaarns. Vlakbij ligt de jachtwerf van de vermaarde jachtenbouwer Wim Kesteloo, waarvan in de loop der jaren al veel boten van stapel gelopen zijn. Een duik in de historie van dit plaatsje leert ons dat haar bestaan en ontstaan altijd nauw met het water verbonden is ge weest. Het was de roemruchte graaf Floris de Vijde die Brouwershaven gesticht heeft. Hij dacht een stad te stichten die in de toekomst min of meer als concurrent en tegenhanger voor het rijkere Zierikzee zou kunnen fungeren. Door diverse oorzaken is het er nooit van gekomen dat Brouwers haven een werkelijke concurrent voor Zie rikzee geworden is. Het plaatsje lag gunstig voer de handels vaart. Aangezien er op de Zeeuwse eilan den weinig zoet water in de grond voor kwam voor de bereiding van het toender- tijd onontbeerlijk bier, kozen de Delftse Bierbrouwers Brouwershaven uit als stapel plaats voor hun produkten. Vanuit ge noemde plaats werd het bier verder Zee land in gevoerd en ontleende Brouwersha ven er zijn naam aan (haven der brouwers). In 1344 stichtte Graaf Willem de Vierde er een Haringmarkt en nodigde er veel kooplieden uit om er zaken te komen doen. Veel haring ging vanuit Brouwershaven naar het Duitse Keulen, doch ook met Franse en Engelse havens werden veel zaken gedaan. Aan het eind van de 15de eeuw ver kreeg Brouwershaven haar stadsrechten. Meestal was dan een van de verworven rechten, dat men dan stadswallen mocht aanleggen. Van dit recht maakte men eerst in 1590 gebruik, nadat de Spanjaarden er een inval hadden gepleegd in 1575 en de stad voor het grootste gedeelte in de as hadden gelegd. Van de wallen is nu nog een gedeelte over. Na de watersnoodramp van 1953 zijn ze beplant en vormen nu een rustige en prachtige wandelgelegenheid. Het water heeft in de vorm van rampen toch sterk zijn sporen in het bestaan van Brouwershaven nagelaten. In 1682 was er een catastrofe die veel van Brouwershavens welvaart voorgoed deed verdwijnen. Brug gen en poorten werden weggespoeld. De grachten werden vol met slik en zand achter gelaten. Van deze klap heeft de stad zich eigenlijk nooit goed hersteld. In de 17de eeuw was het een stadje waar de gezapig heid hoogtij vierde en het was dankzij deze gemakzucht en ook wel onwetendheid dat een zekere Johannes Kato Kameling, hoewel hij dit helemaal niet was, zich voor medisch doctor uit kon geven en later met een bur gemeestersdochter kon trouwen. Toen zijn bedrog aan het licht kwam werd hij na Wanneer men, varend vanaf de Greve- lingen, Brouwershaven nadert, ziet men dat het silhouet van deze plaats beheerst wordt door de korenmolen en de Ned. Herv. Kerk. Wat lager gelegen is dan de zeedijk, die men niet ziet. De verrassing is des te groter als de keersluis gepasseerd is en een nieuwe grote jachthaven aan stuurboordzijde aan ons oog verschijnt. Zaterdag 9 juni j.l. is deze jachthaven door prinses Beatrix en prins Claus in te genwoordigheid van veel autoriteiten met De Groene Draeck geopend. Voor geïnteresseerden zij vermeld dat de haven plaats biedt aan 400 boten. De verhuur is in handen gelegd van de water sportvereniging „Brouwershaven". Op een parkeerterrein is plaats voor meer dan 300 Interieur kerk Brouwershaven met hangend convooischip. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 23