De stormramp die zich in de nacht van 1 febr. 1953 op veel plaatsen in het zuiden vol trok, had ook voor Rilland en Bath kata- strofale gevolgen. Op twee nlaatsen be zweek de dijk van de Reigerbergse polder, als gevolg waarvan de dorpen Bath en Rilland onder water kwamen te staan, en verscheidene mensen verdronken. De bur gemeester en de waterbouwkundige van de Reigerbergse polder die op weg waren naar Bath om de bevolking ter zijde te staan, verdronken eveneens jammerlijk in de uit oefening van hun plicht. De bevolking van de beide plaatsen moesten opnieuw worden geëvacueerd. Het herstel van de schade aan de waterkering kon spoedig ter hand worden genomen. maar bleek allerminst eenvoudig. In de dijk van de Reigerbergse polder waren twee stroomgaten ontstaan. Het meest westelijke sat werd gedicht nadat over het voorge leden schor een ringkade van zakken zand was aangelegd. De dichting van het bij Bath gelegen stroomgat was heel wat minder eenvoudig. Her bleek allereerst noodzake lijk te zijn het overstromingsgebied te ver kleinen. Voor dat doel werd na veel moeite een nooddam van zakken zand aangebracht on de zgn. Vierde weg. Daardoor kon het overstroomde gebied worden teruggebracht van ]D65 ha tot 265 ha. Deze nooddam kon oo il maart 1953 gesloten worden, ter wijl het feitelijke stroomgat bij Bath daar na oo 21 april definitief werd gedicht. Nadat alle gevaar voor een nieuwe over stroming geweken was, konden de geëva cueerde bewoners weer naar hun desolate dorpen terugkeren. Met nieuwe moed werd het herstel van de schade ter hand geno men. Deze schade betrof, naast de ge bouwen, ook het bouwland dat door de overstroming zijn vruchtbaarheid had ver loren. Heden ten dage, bijna 20 jaar later, is er van het trieste landschap van toen niets meer te bespeuren. Het dorp Rilland heeft zelfs een geheel ander aanzien gekregen. Er verrees een modern dorpshuis dat de toepasselijke naam Luctor et Emergo kreeg. In de zestiger jaren werd er een moderne en gerieflijke woonwijk bijgebouwd ten behoeve van een aantal militairen uit Woensdrecht en Ossen- drecht. Ofschoon het merendeel van deze mensen Rilland inmiddels weer heeft ver laten hebben anderen hun huizen betrok ken. Ook aan de oostkant van het dorp ont stond naderhand een nieuwe, moderne woonwijk. Bath herstelde zich eveneens van de schade die de ramp van 1953 er aanrichtte. Maar aan nieuwbouw van enige betekenis is men er niet meer toegekomen. Het valt te verwachten dat steeds meer nieuwkomers er hun tweede woning zullen kopen. Van de oude bewoners zullen in Bath tenslotte zo goed als geen nazaten meer overblijven. Sinds enkele jaren is ook de burgerlijke gemeente Rilland-Bath verleden tijd. Beide dorpen behoren thans tot de gemeente Rei- merswaal, die geheel oostelijk Zuid-Beve land omvat. Grote veranderingen voltrekken zich mo menteel op de schorren ten zuiden van de Kreekrakpolder, in de Kreekrakpolder zelf en bij de Kreekrakdam. De in 1967 begonnen werken voor het aan te leggen Schelde - Rijnkanaal hebben het landschap daar een totaal ander aan zien gegeven. Nader op de uitvoering van deze werken in te gaan hoort echter niet thuis in een rubriek die beoogt de geschiedenis weer te geven, zoals die zich voltrok in vervlo gen tijd. J. v. d. Broecke. Geraadpleegde bronnen. M. v. Hoogstraten: De molens van Zeeland. G. F. Sandberg: Overzetveren in Zeeland. C. Dekker: Zuid-Beveland. M. H. Wilderom: Tussen afsluitdammen en deltadijken. Nagtglas- Zelandia Illustrata. J. en J. P. B.: Grote wegen der 2de klasse in zeeland. Zuurdeeg: Tijdschrift Land -F Water (1970). M. K. E. Gottschalk: Stormvloeden en rivier overstromingen in Nederland. M. P. de Bruin en L. de Bree: Zeeuws Prentenboek. Mondelinge inlichtingen verstrekten de da mes A. Griep en M. Steketee te Rilland. Illustraties werden welwillend beschikbaar gesteld door de dames J. van Weele, M. Ste ketee en A. Griep te Rilland, de heer C. van Gorsel te Bergen op Zoom en de heer P. de Visser te Middelburg. s T E*s*.HeL0E Overzicht drooglegging Reigerbergse polder. 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 8