GA UIT IN ZEELAND! Cultureel valt er veel te beleven Wie zei daar toch dat er in Zeeland op cultureel gebied „niets te beleven valt"? Weet u, dat wij in deze provincie de grote Franse toneelschrijver Mo lière gaan herdenken? Weet u dat het Amsterdams én Rotterdams Philharmo- nisch Orkest hier binnenkort te verwachten zijn? Fons Jansen cabaretier bij uitstek komt naar Zeeland, en Henk Elsink en Seth Gaaikema en Rients Gratema. Als u dat allemaal wat „te licht" is, de zeeuwse toneel-agenda van de nabije toekomst heeft zo een en ander voor u in petto: Tsechow's „De Meeuw", Ibsen's „Wilde Eend", „De bruid in de morgen" van Hugo Claus, en van onze eigen Herman Heijermans „Uitkomst". De Franse „Les Frêres Jaques", comedie- singers bij uitnemendheid, zijn op komst. Albert Mol, de Hofstadoperette, jazzfluitist Chris Hinze. het Stafmuziekkorps van het Leger des Heils en het Nederlands en Bel gisch kamerorkest, in de komende maanden zult u ze allemaal in Zeeland kunnen be wonderen. We gaan Molière herdenken, want we leven tenslotte in het Molière-jaar. De Haagse Comedie met in de bezetting grote toneelmensen als Myra Ward, Ko van Dijk, Paul Steenbergen en anderen komen 16 oktober in Middelburg met Molière's „Tar- tuffe" uit 1664, verboden in 1670. maar in 1973 mag hetook in de Middelburgse Schouwburg. Cabaretliefhebbers, opgelet, want de door u zo bewonderde Henk Elsinks „gekke" liedjes, nog „gekkere" scènetjes komt naar Kruinigen (6 november), Zierikzee (15 en 16 januari), Kapelle (23 januari), Vlissingen (5 maart). Oostburg (8 april) en Axel (9 april). Fons Jansen werd bekend door zijn per siflages op gezin en kerk. Maar in zijn vierde en nieuwste programma is „alles", zijn „allen" aan zijn lichte ironie onder hevig. „Kwartetten" een spelletje met het cijfer vier" heet zijn nieuwste pro gramma. Fons komt 25 september in Middelburg en 9 april in Vlissingen, mèt pianist Frans Oudhoff, met muziek van Harry Bannink, Rob van Kreefeld, Ru van Veen Eén keer zal Rients Gratema dit seizoen bij ons te zien en te horen zijn. Hij con fronteert de Zeeuwen op zijn manier met de huidige perikelen van stad en platte land in „De groeten uit Pingjum", die hij dan overbrengt samen met Cisca Beaudox (ja, inderdaad, die van „En nu naar bed") op vrijdag 22 januari in Wissenkerke. Seth Gaaikema brengt „Elf Verdwazin gen" een nieuwe theatershow, in januari een hele week op vijf plaatsen in Zeeland. (In dit „Magazine" drukken we een vol ledige agenda af, met alle in dit artikel genoemde evenementen en nog veel meer!) Shakespeare. Bent u verzot op Shakespeare? In Middel burg en Oostburg, respectievelijk 21 de cember en 25 januari kunt u voor het eerst of bij hernieuwing met de prins der Engelse toneelschrijvers kennis maken. Naar Middelburg komt het „Publieks- theater Amsterdam", vast ensemble van de Amsterdamse Stadschouwburg, leider Hans Croiset, met onder meer Sigrid Koetse, Petra Laseur, Jan Retèl. Zij brengen King Lear, het drama van de verstoten koning, een drama, waarin uiteindelijk de liefde het wint In Oostburg komt de Toneelraad Rotter dam met als regiseur de Italiaan Arturo Corso, met spelers als Jerome Reehuis, Jack Horn, Marja Lieuwen en Mariette Fiolet en met het stuk „Kies", iets wat de hoofdrolspeler maar niet kan Vraag: „Hebben politici artistieke eigen schappen?" Antwoord: „We weten het niet". Maar om er achter te komen is het (uit meer dan één oogpunt overigens) nuttig wat het „Project Marquardt" dinsdag 29 januari in Middelburg doet. in „Penthese- leia" van Heinrich von Gleist. Frits Mar quardt" is politicus, zit in de partijleiding in „de DDR, maar is verbonden aan de Berliner Volksbiihne". Hij werkt met een speciale methode: spelers veel initiatief la ten nemen, samenwerking tussen beroeps- en amateurspelers, discussie vóóraf over de te voeren regie. Deze groep „Project Marquardt" gaat in Middelburg het verhaal van de Amazones, van Troje. van de Grieken op haar wijze op de planken zetten. Ballet. Ballet? Opera? Musical? Hans van Maa- nen en het Nationaal Ballet komen 6 maart naar Terneuzen Zuidlandtheater. Het Nederlands Danstheater is 27 maart in de Middelburgse Schouwburg te bewonderen. Frans Lchar's „Lustige Witwe" met de Hofstad Operette en tenor Jan Anderson brengen dit dwaze verhaal uit het denk beeldige vorstendom Pontevedrino naar Goes, Axel en Zierikzee (Zie agenda). In oktober wordt ook de „Barbier van Sevilla" in Middelburg verwacht. Cony Stuart zal de hoofdrolspeelster zijn in „Wat een planeet", de derde muzikale comedie van Annie M. G. Schmidt, na „Heerlijk duurt het langst" en „En nu naar bed". Cabaretgroep Don Quishocking laat in Goes zien dat er „zand in het badpak zit" 15

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 15