Om kort te gaan, ze kopen een „recreatie bungalow" ergens aan het Veerse meer, onder aan een machtige dijk die alleen nog maar dient als windbeschutting en uitkijk over het vruchtbare polderland met die gestage wisseling van stemmingen en sei zoenen. Er is een fikse kavel grond bij, nu nog kaal met wat hoofdbeplanting rondom. Maar kijk! dit is nu precies wat Nan al zo lang wilde: nog eens helemaal opnieuw een tuin beginnen! Er een moderne opzet en layout van maken, een lusthof (zeg over vijf jaar gereed) zoals de vrijetijdsbladen en de boeken over tuinen die zo prachtig afbeelden een tuin waarop Nan nu eens niet uitgeëxperimenteerd is, maar waar ze op maagdelijke grond (die zo anders is dan in Brabant of de Randstad) heel andere planten, heesters en bloemen kan laten groeien. Rozen doen het fantastisch in Zee land. hoort ze van een kennis, die hóuden van wind! De bungalow is wat duurder dan de grond maar het totaalbedrag is zeer wel haalbaar voor die twee, evenals de aanschaf van het nieuwe meubilair, wat aankleding, nieuw bedmateriaal, nieuw keukengerei, ver lichting en dergelijke. Plotseling lijkt het alsof Nan en Wim weer het jaar vóór hun huwelijk door maken. Zeg, wat denk jij van die twee mak kelijke stoelen bij die open haard? Precies hetzelfde hardhout als de deuren en de ramen. Doen! En die stoel uit je studeer kamer met dat boekenkastje erbij, naar Zeeland ermee? Néé, niet doen. meent Wim. Géén dingen waar ik al twintig jaar op zit en tegenaan kijk in dat nieuwe huis! Nou ja, je" studeert toch haast niet meer, wan neer ben je nou op je studeerkamer, vindt Nan. Niks ervan we nemen alles nieuw en laten het huis hier zoals het is. Ze vinden een uitstekend gesorteerde meubel- en stofferingszaak op „hun" eiland en laten al wat nodig en wenselijk is door die firma leveren: één contact in de buurt, één telefoonnummer, één man om 't duide lijk te maken wat je wilt. Nan hoeft zich over de keuken geen zorgen te maken: roestvrij-stalen blad met ingebouwde kookplaten, stopkontakten, mengkranen, koelkast: ze mag de betegeling kiezen, en moet zelf de pannen voor elek trisch koken, het eetgerei en de keuken gereedschappen meebrengen; dat is vol doende. Ze hebben een doel gekregen, een nieuw project in hun leven dat zo langzaam-aan in uitgesleten sporen begon te rijden. Het is een extra belasting, ongetwijfeld, zo'n extra-bungalow; dat aankopen, inrichten en afhandelen kost tijd en geld. Door-de-week is er wat bouwbedrijvigheid op het terrein en een beetje bouwlawaai af: en toe, op vallend omdat het er afgezien van het ruisen van de bomen zo heerlijk stil is. Werk dat Wim mee naar huis nam, en post die hij als regel tijdens de weekends be handelde blijven nu liggen, moeten op „ge wone" dagen worden afgedaan. Maar Wim kan nu vlakbij huis gaan zeevissen, gaan spinvissen en op paling uit; hij kan met zijn vrouw gaan wandelen in een voor beiden nieuwe omgeving, en met veel ple zier gaan ze voorbereidingen treffen voor de nieuwe tuin. Die bungalow wordt opgeleverd; water, elektra aangesloten; de bedden zijn op gemaakt; in de „salie d'eau", de natte cel is het lekker douchen, wassen en scheren en de open haard brandt ook prima. Ze slaan wel eens een weekend over, vanwege mist en gladdigheid in de winter; maar er worden grote plannen gemaakt voor de komst van kinderen en kleinkin deren, de Kerstvakantie. Er zijn drie slaap kamers en er is een berghok voor de fietsjes, autopeds, zandauto's, opblaasboten en dergelijke, zonder welke kinderen tegen woordig niet meer op reis gaan. De zoon en de schoonzoons (alle met neiging om te dik te worden, juist die feestdagen) helpen een handje met het omspitten van de (zware) grond waar de borders zullen ko men, volgend voorjaar; ze bekijken aan de welvoorziene dinertafel de blaren in hun handen. De kleintjes naar bed, wordt Oud en-Nieuw gevierd bij kaarslicht, met wijn, kaas, 'n paar flessen champagne; uiensoep en toast daarna. Een „planning" wordt opgesteld voor de vakanties 1974: jullie komen in juni, jullie in de maand daarop want de oudste moet naar de grote school in de stad: als jullie wilt komen moet je het ook maar laten weten, liefst tijdig want die collega van Wim uit Parijs wil óók wel eens komen logeren, het is heus niet ver op de nieuwe „autoroute" naar Lille. En nogmaals: wie van de jongelui eens een weekend wil komen helpen met die grote tuinaanleg, nou die is van ganser harte welkom! Wim wil de „mannen" ook best meehebbcn „op de kabeljauw", een gure dag laat in het jaar. Er wordt ge praat over een „gezameiijk" geschenk voor pa en ma; de kinderen zullen zorgen voor een kleine Hi-fi installatie. Men weet weer wat men elkaar geven moet: een lichtme talen vouw/ligstoel voor op het zonneplekje bij de „glashoek"; een klein rollend bar- meubeltje met glazen en inhoud; een vlag- gemastje met huisvlag en een betonblokje in het gazon; een grote tuinparasol voor de hete dagen; een vouwfiets om boodschappen te doen in het nabijgelegen dorp. De Costa Brava, Rimini en de rest wor den vergeten: de kinderen komen hun va kanties doorbrengen in het „tweede huis" daar in Zeeland. Grote drukte soms; maar het is heerlijk, ze weer om je heen te heb ben, vindt Nan. Soms is het wat improvi seren, maar het gaat altijd. Het ene klein kind voelt zich dadelijk thuis, is een ge boren „toerist"; het andere kijkt de nieuwe situatie eens aan en went niet zo gauw in de nieuwe omgeving; maar het zijn schatjes, allemaal! Ze slapen als rozen, spelen met kinderen uit andere bungalows, ze verken nen het terrein. Vraag hen eens waar ze volgend jaar naar toe willen met de va kantie. Naar jou natuurlijk, zei er een tegen Wim. Het huis in de stad is er en het blijft er; het is er behaaglijk wonen en werken en rusten. Maar er is een bungalowtje bij gekomen, ergens in dat Zeeland: wonder lijk land waarvan Wim en Nan héüs ver geten waren hoe die eilanden en water vlakten allemaal heten (de lagere school was al zo érg lang geleden). Ze leren het langzaam kennen: de stille dorpen en de imposante dammen; de kleine kerkjes en de Zeelandbrug; de klederdracht en het ring- rijden; de stranden en de watersportreserva- ten; Middelburg en de natuurgebieden; de maneges en de jachthavens; de werken van Waterstaat en Staatsbosbeheer. Véél dieper dringt dat alles tot je door; véél zuiverder beleef je die boeiende pro vincie: véél meer rustig-vrindelijke Zeeuwen ontmoet je; véél meer keren heb je er de reis voor over als je er een „home" koopt. Voor velen is kopen in een recreatiebunga lowproject de aangewezen oplossing en op lange termijn is het de beste. Geld be leggen, ja! Maar ook: een nieuwe fase in je leven beginnen, nieuwe indrukken op doen: nog eens van-voren-af-aan-beginnen met huis, tuin en buitenleven. Vraag het hen die zo iets in Zeeland kochten, maar in feite hoeft dat niet. U krijgt overal het zelfde antwoord: daar achter die Zeeuwse dijken kun je nog écht leven, leven zoals je vroeger overal kon en nu niet meer! Stadsmens, kom óók naar Zeeland! Er zijn daar mogelijkheden te over! S. 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 20