COURANT MIDDELBURGSCHE Donderdag iwjwMJ '«ij* WHSKTXAIO» f I TECHNISCHE BIBLIOTHEEK ZEELAND EDISONWEG 4 VLISSINGEN Vlissingen 100 jaar havenstad, industrie stad. spoorwegstad is het motto van een aantal manifestaties die eind augustus ge start zijn en die tot eind september zullen voortduren. Ook de bibliotheek ontkwam niet aan deze herdenking, hoewel we nog geen 100 jaar bestaan. Wat moet je nu als biblio theek beginnen met zo'n gegeven? Nou, dat is heel eenvoudig. Je bedenkt een paar leuzen en er zijn altijd wel boeken te vinden die er mee te maken hebben. Waar komen die haven en die industrie nu van daan? Wat is de historie? Wie hebben de stoot ertoe gegeven? Dat op zichzelf zijn al bijzonder interessante vragen. Wat heeft dat nu met techniek te maken? Kort en goed, de techniek zorgt dat er geld ver diend kan worden en de geldverdieners zijn wel zo slim dat ze de techniek be vorderen. Dat is economie, en dat aspekt wordt heel goed belicht in het boek van dr. Erich A. Kautz; Der Hafen von Vlis singen seine Stellung und Entwicklungs- ansichten im internationalen Verkehr. De Diplom. Volkswirt Kautz schreef dit ge degen werk reeds in 1933. De gemeentelijke havendirectie schreef toen in een apart pamflet: alle goede Nederlanders be horen voorts te overwegen, dat het bevor deren van de ontwikkeling van de haven van Vlissingen aan onze Nederlandse Schel- demonding een der beste middelen is om onder de tegenwoordige zeer moeilijke om standigheden te verhoeden, dat het aloude Zeeland weer terugglijdt tot eene „Provence morte". Ook het dagblad Scheepvaart van dinsdag 15 februari 1949 zet ons op het spoor van een ontwikkeling, die er toe heeft bijge dragen, dat er in het gewest Zeeland tot op heden een zekere welvaart te bespeuren valt. Het artikel besluit: Gelukkig schiepen haven-, kanaal- en spoorwegwer- ken nieuwe mogelijkheden, maar van een werkelijke opleving kan eerst sprake zijn, toen de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" tot bloei kwam. Hoe die Schelde tot stand kwam, kunnen we lezen in het boeiende proefschrift van dr. J. M. Dirk- t f"A/LWAys 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 23