Hengelsport in delta: goudmijn voor alle partijen Veerse meer uit samen met de beroeps vissers en gooi een massa jonge schol in de Grevelingen, het loont beslist de moeite. Naast extra recreatiekansen komen er grote bedragen aan vergunningen binnen. Er is het laatste jaar enorm gevist op de schol van de Grevelingen. Laat forel en aal een trek pleister blijven ook op het Veerse meer. Dit stukje hengelrecreatie juist in deze va- kantiegebieden betaalt zichzelf. En meer dan dat. Maak deze wateren zo aantrek kelijk mogelijk. Niet vangen geeft on middellijk een inzinking in te kopen akten en vergunningen voor dit gebied. Geloof me. bij alle kritiek op de uitzettingen is de Delta een goudmijn voor de OVB, dus de verbetering van het hele viswater. Er zijn ook grote belangen voor de horecabedrijven, visverhuurbedrijven, jachthavens, enz. mee gediend. Een onderzoek naar de groeiende betekenis van de deltawateren zou beslist leren, waar de stijgende inkomsten voor de OVB het afgelopen jaar vandaan gekomen zijn. En dal is echt geen gegoochel met cijfers. Enkele duizenden kilos extra glasaal voor het Veerse meer en Grevelingen leve ren tonnen aan extra inkomsten op, voor alle partijen. Cor van Heugten. Zwartvissers. Uit de eerste gegevens van het socio logisch onderzoek van het Instituut voor- Toegepaste Sociologie, dat eind 1973 met de konklusie op tafel komt, blijkt wel. dat het aantal zwartvissers wat boven de 10 percent moet liggen misschien wel 12 tot 15 percent. Het zijn vooral lieden lijkt me, die zo nu en dan eens een hengeltje uit gooien en vaak van een vriend op vakan tie een hengeltje lenen. Het aantal zwart vissers onder de verwoede vissers ligt erg laag. Ongetwijfeld heeft de strengere con trole aan de waterkant en de televisie re clame-oproep de bijdrage aan het ver beteren van het viswater mee te betalen (een ereplicht aan het milieu) veel goed gedaan. Op deze gronden lijkt het me toch dat het aantal zwartvissers inmiddels tot minder dan 100.000 is teruggelopen. Ver wacht mag worden, dat dit aantal het komende jaar nog zal dalen. De sterke stijging van het aantal uitgereikte akten en bijdragebewijzen van bijna 712.000 naar 820.000 is er al een bewijs voor, al zit in dat cijfer ook de natuurlijke groei van deze recreatie, die weer op gang gekomen is. Maar als we percentages zwartvissers in harde cijfers gaan omzetten moeten we wel van wat exacter totaal cijfers uitgaan. De 400.000, die botweg genoemd worden, raken kant nog wal. Ook de OVB directie noemt die cijfers van alle grond ontbloot. Er zitten in kringen van de watersporters nog enkele tienduizenden zwartvissers, om dat deze lieden eerder geneigd zijn vanuit hun motorboot of zeilboot incidenteel een hengeltje uit te gooien. In het percentage van 10 tot 15 percent zwartvissers zitten heel wat lieden, die misschien eens of enkele keren per jaar met een geleend hen geltje hun geluk eens beproeven. Het zijn echt geen hengelaars, die minimaal enkele tientallen keren per jaar aan de water kant op een dobbertje turen. De groei Groot transport door de Zeelandbrug: een onderbouw (paalhoofd) voor de haven van Hoek van Holland. Foto Berrevoets, Zierikzee. Er is de afgelopen weken bij gelegenheid van de Visma in Rotterdam een aantal dagblad-publikaties verschenen over de aan tallen sportvissers, die Nederland telt. Waren we tot nu toe nog geneigd het to taal op het fraaie aantal van 1 miljoen te houden, nu worden al cijfers geproduceerd van 1.250.000. En op grond van het aan tal uitgereikte kleine akten en bijdrage bewijzen wordt een eenvoudig rekensom metje gemaakt van 400.000 zwart vissers en een op de vier Nederlandse mannen vistDat getal van 400.000 raakt kant nog wal, meen ik. Het is erg moeilijk een volkomen betrouwbare analyse van het aantal sportvissers te maken. Er zijn min stens 50.000 Belgen en Duitsers, die kleine hengelakten of bijdrage-bewijzen kopen. Dat aantal lijkt een betrouwbare raming, die van het aantal vaderlanders op het flitsend nvlon moet worden afgetrokken. Misschien zijn het er wat meer, misschien wat min der. De eindopgave van het aantal kleine akten en bijdrage-bewijzen over het afge lopen seizoen zal dichtbij de 820.000 ko men. Trekken we de buitenlanders er af en er komen echt veel Belgen regelmatig hier vissen, dan komen we aan 750.00 Neder landers of iets daaromtrent. We kijken niet op enkele tienduizenden. Er zijn beslist 100.000 tot 200.000 jongeren beneden 15 jaar, die zonder akte mogen vissen. En er zijn echt nog wel 50.000 zeehengelaars te vinden, die nooit op het zoete water komen en uitsluitend op de zee hun vrije worpen maken. Dan komen we oprecht bijeenge- teld ongeveer aan het miljoen, dat we de meest veilige raming vinden. binnen het aantal kleine akten zit ook in de delta wateren, die tot binnenwater verheven zijn en nog sportvisserij op forel, platvis en aal opleveren. Duizenden vakan tiegangers vissen daar op zout binnenwater. Duizenden vaste zeehengelaars uit de kust gebieden, die nooit een kleine akte voor het binnenwater kochten, zijn nu voor Veerse meer en Grevelingen verplicht dit wel te doen. Ook vele buitenlanders leveren een bijdrage aan de OVB, via deze deltawate ren. Mij lijkt de voortzetting van de uit zetting van forel, glasaal en jonge platvis in de afgesloten deltawateren ook om deze redenen een goede zaak. Geloof me, de enorme trek naar de delta wordt een bron van inkomsten voor de OVB. Een deel van de kosten voor de uitzet ting van de vis wordt onmiddellijk terug betaald door akten en vergunningen. Het is zaak de kost voor de baat te laten uit gaan. Laat de Federatie van Deltavissers en de OVB met een gerust hart enkele tonnen investeren in het Veerse meer en Grevelingen. Zet zeker extra glasaal op het 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 31