gaat de stad in en vindt nog heel wat terug van vroeger in deze op zoveel plaat sen geconserveerde oude stad, een der mooiste van Nederland. De regen? Och, al lang vergeten! Er zijn reproducties te koop van stads plattegronden, herdrukken van kronieken en beschrijvingen. Wie belangstelling heeft voor het verleden van Zeeland, van Walcheren of een ander eiland, van een stad, van een dorp, een kasteel of een hofstede, hij kan zich documenteren, hier gekocht materiaal thuis op z'n gemak bestuderen, en dan te rugkomen om vanuit de auto, vanaf de fiets of te voet de provincie beter te leren kennen. Bijzonder interessante provincie, dat Zeeland: helemaal niet statisch, dit land van stukjes en beetjes waar oud en splinternieuw dicht bij elkaar liggen. Er zijn boeken over de klederdrachten en de sieraden die mevrouw waarschijnlijk zullen interesseren. Men vindt bij de antiquairs prachtige dingen, en die zijn te koop. Veere en Vlissingen hebben een „Water front", zij het dan dat er in het kleine Veere heel kleine scheepjes in- en uit varen, en in het veel grotere Vlissingen veel grotere schepen. Op de kaart van Blaeuw uit 1651 staan Veere en Vlissingen even groot afgebeeld; toen waren ze even belang rijk en hadden ze evenveel handel. Laten we deze zaterdagavond naar Vlissingen rijden, je bent er in een wip en neemt bij voor keur de stille binnenwegen waar het grind op de erven geharkt is, de bietekoppen op grote stapels liggen, de wintertarwe is gezaaid, de paarden en de trekkers op stal staan. Boulevard Evertsen, boulevard Banckert en boulevard De Ruyter zijn vanouds dé at tractie voor wie van water en schepen houdt en dat is haast iedereen in dit land. Jekker of jack aan, de wagen neer zetten en in de schemering een eind lopen zonder haast ruimte volop, men sen: minder dan in de echte vakantïetijd. Het is al vroeg donker, de eerste sterren verschijnen. Om de hoek waar de avond ster flonkert komt een sterrenbeeld, een constellatie langzaam dichterbij. Felrood bakboordslicht priemt door het donker, de toplichten worden helderder, dan horen we het rhytmisch-doffe stampen van de scheepsmotor van over het water. Zee schip vermindert vaart in de buurt van het loodsenkantoor, een parmantig klein schuit je ploegt door het water naar de donkere zeereus, even een schijnwerpervlek op z'n zijden, loodsbootje ligt al langszij, maakt weer los en even later herneemt de vracht jonker zijn koers, de binnenloods is aan Foto Wim Riemens, Middelburg. Ga wandelen in dat prachtige bossen- en krekengebied even buiten Veere; uitkijken vanaf hoge dijken over leeg akkerland, allang weer geploegd en geëgd met ma- chineprecisie; laat de kinderen ravotten op de duintop bij de Banjaard of ponyrijden in een der vele maneges; ga eens met meer dan gewone aandacht kijken naar de etsen, het porselein en de curiosa in het museum De Schotse Huizen te Veere; zoek de plek op waar de jongens afgelopen zomer een fort bouwden en zie dan dat het strand altijd weer verandert; slenter eens rustig door een Zeeuws dorp in de vallende avond of door een duinbos met rottend blad; ga kijken hoe ze 's avonds laat kabeljauw vissen vanaf het strand met een persgas- Foto Wim Riemens, Middelburg. boord. Lichtjes van in de verte heen en weer schuivende veerboten, van andere schepen, van de overkant: fascinerend, altijd! Wat menigeen op de gedachte brengt te informeren naar een kamer in hotel of pension aan de boulevard of daar direct in de buurt. Wat wonen die mensen daar uniek: zouden we daar de herfstvakantie of vroeg in voorjaar '74 voor een paar dagen onze intrek nemen? Interessante stad met internationaal tintje, voortreffelijke eet- gelegenheden, bars, dancings, cafê's, Ge vangenentoren, vishandels, Chinese, Hon gaarse en andere restaurants, mogelijkheden van dagtochten naar België en Noord- Frankrijk; jeugdherberg, museum in het Bellamvpark, bibliotheek: het is er allemaal. We moeten de eerste mensen nog ontmoeten die „moeite hebben" met Vlissingen. Terug naar het pension, het is morgen zondag. Herfst, de mooiste van allen. Zegt Mattheus Gargon, predikant, in zijn „Walcherse Arkadia": „Daar legt Mid delburg ginder verre Vlissingen; en daar Veere. Dus ziet men hier. dat men zelden of nergens vind, drie schoone en vermaarde Zee-steden in de tusschen-wijdte van twee uuren; waar over zich, met reden, eenige Vorsten hebben verwondert. De Hertog van Anjou in 't jaar 1582 alhier in Zeeland gekomen, vond dit verwonderenswaardig. dat men drie Steden zo dicht bij een vond, en zeide, niets diergelijks in gantsch Vrankrijk gezien te hebben". Het is nog iets nevelig als we naar Veere rijden; pas veel later komt er een schuchter zonnetje. Er bloeien nog wat late chrysanten in dat tuintje met die oude muur en ze zijn bereikbaar voor de lens van de kleinbeeldcamara, net als die bleekpaarse Sedum met die prachtige herfst- vlinder erop. Ja, er zijn van die foto-mensen die haast altijd geluk hebben. Ze lopen juist door dat stille achter af straatje als die Veerse in zondagse dracht passeert, op weg naar de kerk. De zon blinkt nét eventjes op het vergulde scheepje op de torenspits als ze het 20-cm objectief hebben inge schroefd. Er varen juist enkele zeezeiljach ten uit als ze bij de zwarte kanonnen van de VOC staan bij de haveningang. Ze ont moeten in Veere een goede bekende die hen uitnodigt voor een tochtje met diens snelle dagkruiser; ja nu, direct, stap maar in; neem je toestel in ieder geval mee! Ze ziin op de Kade tegen het uur dat het middag licht door de hoge bomen valt die lang niet meer zo dicht bebladerd zijn als in de volle zomer Geloof ons: in de maanden met een R is er een heel ander Veere dat sommigen dan nog wél zo goed ligt. Als je de stilte wilt proeven, alleen wilt zijn (ook samen); als je afstand wilt nemen van de doordrammerige en door- bijterige dagelijkse werkdagen in Randstad, Brabant of België, kom dan nu naar Veere. Deel de komende weken of maanden in dag-compartimenten, pak twee of drie van die dag-pakketjes voor uzelf, stap in trein of auto, en laat al wat tot de dagelijkse besognes behoort, achter. 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 6