De Stichting Volkssterrenwacht „Philippus Lansbergen" lantaarn bij de hand; snuif diep de zilte lucht op die van de novembergrijze rollers afkomt; loer met de veldkijker op de roof vogels in het duingebied en luister naar de verre mistsignalen van de schepen op zee; sjouw wat strandhout mee naar de auto, laat het drogen en stook het met Kerstmis in de open haard; neem in gedachten of op kleurenfilm nog iets mee van de wereld van Vermeer. Israels, Breitner die in de Zeeuwse steden en stadjes te vinden is voor wie goed zoekt; en vergeet die zak puike kleiaardappelen niet! Het bovenstaande werd niet geschreven met het oog op de belangen van pensions, restaurants, café's, winkeliers, fotohande laren, benzinepompen of aardappelverko pers. Het zijn losse gedachten, opgekomen tijdens de lange rit naar huis, na een willekeurig en probleemloos herfstweekend op Walcheren. Meer niet! Mischien kan iemand er z'n voordeel mee doen. Van Schaick Zillesen. ZEEUWSE CENTRALE MUZIEKBIBLIOTHEEK In de Veerse Meer Gids zijn het afgelopen jaar een aantal astronomische artikelen verschenen onder het vaandel van de Stich ting Volkssterrenwacht „Philippus Lansber gen". Wat is dit voor een stichting, welk doel streeft zij na en hoe, waar is zij te vinden? In 1968 werd de sterrenwacht opgericht als Volkssterrenwacht Middelburg en in 1969 kreeg zij goedkeuring op haar sta tuten en mocht zich stichting noemen. In 1971 werd de naam van de stichting ver bonden aan Philippus Lansbergen, een Mid delburgse astronoom in de tijd van Kepler (Philippus Lansbergen was theoloog, wis kundige en astronoom, predikant te Ant werpen en Goes, werd in 1613 ontslagen te Goes wegens bemoeiingen met de politiek, vestigde zich daarna blijvend in Middelburg en wijdde zich geheel aan astronomie, was de eerste Nederlandse predikant die het neming van de ontwikkeling en bouw van een radiotelescoop, welke duidelijk een Zeeuwse aangelegenheid is. Het doel van de Volkssterrenwacht is het populair maken van de astronomie onder alle lagen van de bevolking. Zij tracht dit doel te bereiken door o.a. het geven van cursussen, het houden van openbare avon den, het uitgeven van het blad „De Ra diant" (6x per jaar), het verzorgen van pu blicaties, het verzorgen van lezingen, het instandhouden van een astronomische bibliotheek. De volkssterrenwacht is een stichting, hetgeen inhoudt dat er geen leden zijn doch begunstigers. Een begunstiger heeft vrije toegang op openbare avonden, reduktie op andere aktiviteiten, ontvangen „De Ra diant" gratis en heeft als plicht dat hij jaarlijks een financieel offer brengt. De vaste kern van de Volkssterrenwacht be staat uit een raad van bestuur (7 personen) die zich bezig houdt met zaken als sub sidies, huisvesting, kontakten met overheid en bedrijfsleven, enz. Daaronder staat de Obscrvatoriumleiding (3 personen) die be last is met de dagelijkse leiding en hierin wordt bijgestaan door een (wisselend) aan tal assistenten. De aktiviteiten van de Volkssterrenwacht zijn in verschillende werkgroepen onder gebracht (10 stuks). Men kan de Volkssterrenwacht zonder enige verplichting een bezoek brengen. Zij is gevestigd op het Noordbohverk 35 (achter het ziekenhuis) te Middelburg. Op vrijdag en zaterdagavond en op zaterdagmiddag is er altijd wel iemand. Wie zich verder in de astronomie wil verdiepen kan een abonnement op het blad „De Radiant" nemen 5,per jaar, giro 1882142 t.n.v. Penningmeester van de S.V.P.L. te Middelburg) of begunstiger wor den (Minimaal ƒ7,50 per jaar). stelsel van Copernicus verdedigde). Deze naamswijziging resulteerde in de verbleking van de lokale kleur (Middelburg) en de sterrenwacht richtte zich gelijk op het grote oriënteringsgebied met de terhand- A. P. Stroo, Stichting Volkssterrenwacht „Philippus Lansbergen". Een van de belangrijkste uitbreidingen van de Zeeuwse bibliotheek-voorzieningen in de laatste vijf jaar is wel de oprichting van de Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek in mei 1969. Door nauwe samenwerking met de Provinciale Bibliotheek van Zeeland en de Provinciale Bibliotheekcentrale is het thans mogelijk alle muzikale Zeeuwen gratis te voorzien van alle soorten blad muziek. boeken over muziek en muziek tijdschriften. Was het vóór 1969 voor een ieder nood zakelijk om de voor muziekbeoefening benodigde werken zelf aan te schaffen, nu liggen alle mogelijke soorten bladmuziek (klassiek, jazz, pop) voor uitlening gereed. De mogelijkheid tot kennismaking met vele genres en werken van verschillende compo nisten is nu een eenvoudige zaak gewor den. Veel mensen vonden reeds de weg naar de bibliotheek, die gevestigd is in het Abdijcompiex, ingang Koorkerkhof te Middelburg. Door de enorme uitbreiding van de laat ste jaren is het gebouw te klein geworden en zal aan het eind van dit jaar de Kloveniersdoelen worden betrokken, één van de mooiste historische gebouwen in het aan monumenten zo rijke Middelburg. De aanwezige voorraad bladmuziek om vat 13.000 delen, de boeken 3000. Wat niet aanwezig is kan worden aange vraagd bij andere muziekbibliotheken in ons land. De uitleentermijn voor de muziekwerken bedraagt zes weken, die van boeken vier weken. In de bibliotheek bestaan geen leeftijdsgrenzen. Er is muziek voor pas be ginnende muziekbeoefenaars, hetzij jong of oud. tot en met muziek voor beroeps musici. De toezending op aanvraag door de hele provincie geschiedt met de bibliotheekdienst via de openbare bibliotheken of (indien die ter plaatse niet aanwezig zijn) per post. Ook daarvoor worden geen kosten in re kening gebracht. In de wintermaanden worden steeds en kele muziekavonden georganiseerd, waar be zoekers (amateurs en beroepsmusici) spelen voor andere bezoekers. Een unicum in Nederland. In de bibliotheek wordt u bij uw keuze gaarne terzijde gestaan door mevrouw J. Poll - Arends (Adj. Bibliothecaresse), me vrouw A. Smet - Haentjens Dekker en me vrouw A. E. Beekman - de Wind. De openingstijden zijn van maandag vrijdag van 9.00 -12.00 uur en van 13.00 - 17.30 uur. Zaterdag van 10.00 - 12.00 uur. Voor nadere inlichtingen: telefoon 01180 - 80 55, toestel 06. 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 7