R in de maand; nog eens naar Zeeland Als ik dit zit te schrijven is de zomer alweer bijna voorbij. Wat een zomer hebben wij gehad! Soms wel te veel zonneschijn; maar dan kwam toch weer het verfrissende buitje regen en men kon er weer tegen. Ik geloof dat ik wel mag zeggen dat alle vakantie gangers hier in Zeeland een heerlijke vakantie gehad hebben, genoten hebben van de eenvoudige genoe gens die u hier geboden worden, de heerlijke zee lucht waar je zo lekker slaperig van wordt, en die nog zeer schoon is. Dan zeg je toch tegen je zelf: voor mij hoeft geen zonnige zuidkust van Frankrijk of van Spanje: geef mij maar Zeeland met onze eigen taal en voedsel en ons eigen klimaat. Ik zou wensen dat het ieder jaar een zomer zou zijn zoals deze! Maar ik ben geen weergod, dus: her blijft hopen voor het volgende jaar. Maar het advies wat ik al degenen die deze zomer hier geweest zijn wil geven is: „Kom het volgende jaar weer!!!" Ook met wat minder mooi weer is er nog zoveel te ge nieten, wandelingen in de duinen, bezoeken aan oude steden en dorpjes, en daar is deze zomer natuurlijk niet veel van gekomen, het was meestal op de rug liggen en bruin worden of allemaal in het water. In het begin van het jaar heb ik u gevraagd om met deze Zeeuwse recreatiegebieden voorzichtig om te springen, u weet het wel „laat geen vuil, enz." en hoewel velen van u hun best gedaan hebben, zijn er nog te veel die nonchalant omspringen met deze omstreken. Ik hoor wel eens beweren dat de mens de grootste milieuverontreiniger is en af en toe slaat de schrik om mijn hart, dat zij, die zo hard schreeuwen, ook wel eens vergeten om zelf mede te werken het milieu schoon te houden. Daarom, ik word vervelend en zeg, voor het volgende jaar: werk nog harder mee in natuurgebieden, in de havens en op het water, om dit schoon te houden. Het zomerseizoen is voorbij, maar dat wil niet zeggen dat wij gesloten zijn; wij krijgen nu de herfst, de vallende bladeren met hun pracht kleuren, het koelere weer. Een tijd vooral voor hen die in de drukbevolkte gedeelten van ons land leven om voor een weekend hier naar toe te komen en van dit kleurrijke jaargetij te genieten. Heeft u een verwarmde caravan, motorkruiser of een goede slaapzak dan is ook de winter niet te versmaden. Zeeland is niet alleen een zomers gebied, ook in de andere jaargetijden biedt het ontspanning voor velen die eens even weg willen uit de drukte, het lawaai en de stank van onze grote bevolkings centra. Hier kunt u even tot uzelf komen, genieten van de rust, de vogels observeren of genieten van het geruis van de wind door de bomen. Op maan dag gaat u dan weer naar huis, en ik ben er van overtuigd, met de gedachte tot over 14 dagen. Lezers, ik zeg niet: tot volgende zomer, maar tot de volgende maand, of tot over veertien dagen. In ieder geval tot spoedig ziens. Van der Graaf. 3

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 3