Veerse Meer: Eldorado voor liefhebber, van paard en pony Schouwen vervoerd naar fabrieken of gro tere opslagplaatsen. Bietenschepen of vaar tuigen die graan kwamen laden (vooral van de graanhandel fa. Gebr. Landegent), zelfs kermisschepen legden hier aan. De Kermisschepen losten hun draaimolens enz. om ze dan met boerenwagens naar Haam stede of Burgh te voeren. Natuurlijk voer elke week „de beurt", beter bekend als de beurtschipper naar Rotterdam. Alle goe deren die nu met vrachtauto's aangevoerd worden, kregen dan een plaats in het ruim van de beurtvaarder zoals die hier jaren lang werd uigevoerd door Gebr. Landegent uit Haamstede. Niet te vergeten de turf schippers die in het najaar hun stooksels per schip aanvoerden en deze probeerden aan de man te brengen altijd met succes. De naam „Pasveer" zal velen nog even aan de turf doen herinneren. De naam Burghsluis moet gezocht worden in de sluis die vroeger het overtollige bin nenwater uit de Amer in de Oosterschelde loosde. De haven lag vroeger meer west waarts, verdween door overstromingen en werd herlegd tegenover de huidige haven, beter bekend als de „ouwe kaoje". De men sen die toen hun bestaan vonden in de visserij en we noemen daar vooral de Van der Kloosters woonden in de nog aanwezige huisjes aan het Oude Burghsluis, in de volksmond beter bekend als het „ouwe Sluusje". Deze huisjes zijn in handen ge komen van vakantiegangers die ze als tweede woning kochten, wat aanpasten aan de moderne eisen en er af en toe in vertoeven. De sluis in deze omgeving is na de ramp eveneens verdwenen en het overtollige bin nenwater wordt nu afgevoerd via vaarten naar de uitwateringsgemalen. Het „nieuwe Sluusje" is de benaming van de rij huizen die onderaan de zeedijk staan aan de Nieuwe Havenweg. De huizen zijn veel moderner en dateren van rond de jaren 1920, ofschoon er tevens wel wat oudere bij zijn Ze staan tegenover de dijk waarachter de haven Burghsluis van voor de ramp lag. De havenmeester woont er o.a. Bovenop de dijk aldaar staat nog een vervallen huisje of beter gezegd hokje van een vroegere weegbrug. Vandaar liep de dijk die de vóór-rampse begrenzing van de haven vormde. In de bange nacht van 1 februari 1953 brak deze dijk door waar door de er achter gelegen Boots-inlaag in enkele minuten volstroomde. De dijk die het Oude Burghsluis van de inlaag afsloot was geen cent waard als slaper dijk en verdween in de kolkende golven, waardoor de huisjes in het Oude Burghsluis als het ware werden besprongen door de woedende zee. Voor vluchten was zo goed als geen tijd meer en 11 personen ver dronken hier jammerlijk. De haven Burgh sluis had na de ramp geen westzijde meer en daarom werd in de Boots-inlaag een groot plateau opgespoten door de fa. v. Oord uit Werkendam. De haven werd hier door 4 maal zo groot en kreeg geheel nieu we accommodatie. Eb en vloed hebben er nog steeds hun dagelijkse uitwerking doch dat betekent geen beletsel om ook bij laag water binnen te varen. Met een. oppervlakte van ruim 4 ha is er ook na de dichtings werkzaamheden, wanneer de vloot van Wa terstaat zal zijn verdwenen, ruimschoots plaats voor de watersportbehoeften, vooral voor de jachten. Wel zullen dan nogal wat voorzieningen getroffen moeten worden wil men wedijveren met de modern opgezette jachthavens van bijv. Brouwershaven en Bruinisse. Doch het gemeentebestuur van Westenschouwen is zeer vooruitstrevend en zal vast en zeker wegen vinden om Burgh sluis tot een trekpleister van watersport- minnend Nederland te maken. C. J. Boot. Foto: Joh. Berrevoets ZEEUWSE CENTRALE MUZIEKBIBLIOTHEEK Hoe leent men bladmuziek, boeken over muziek of studie partituren bij de Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek? Wel, heel gemakkelijk. U loopt het kleine poortje door op het Koorkerkhof (recht tegenover jongeren centrum „De Beuk" en vlak achter de Lange Jan), dan ziet u aan uw rechterhand het fraaiste binnenpleintje van het Abdij complex. De eerste deur rechts geeft toegang tot de muziekbibliotheek. (J stapt naar binnen en vraagt aan de vriendelijke mevrouw achter het bureau, wat u nodig heeft. Ze zal onmiddellijk in de catalogus-bakken voor u gaan zoeken, zo ze al niet uit haar hoofd weet of het boek (muziekwerk) in de kast staat. Als het boek (muziekwerk) gevonden is, vult u een geel kaartje in met uw naam, adres en titel van het boek en dat is het dan. U neemt het gratis mee naar huis. Geen lidmaatschapsgelden, geen abonnementenniets daarvan. Allemaal zeer eenvoudig. De muziekwerken gaan mee voor zes weken (opdat u alle tijd heeft ze grondig te bestuderen) en de boeken voor vier weken. Dan is het natuurlijk mogelijk, dat een boek (muziekwerk) niet aanwezig is op dat moment. Geen nood! U vult een rose kaart in en zodra het aanwezig is krijgt u be richt, of wordt het naar een plaatselijke bibliotheek aan u opgezonden. Misschien hebben wij het boek helemaal niet in de bibliotheek, nog geen ramp want via andere muziekbibliotheken in Nederland (of buiten land). kan het boek nog voor u bemachtigd worden. Dan is er nog een ander aspect aan deze muziekbibliotheek. Een bijzondere dienst verlening (zo u dat zo zoudt willen noe men), n.l. u in kontakt te brengen met an dere muziekbeoefenaars, of muzieklief hebbers. Zo tweemaal per jaar organiseert de muziekbibliotheek een muziekavond „Van bezoekers voor bezoekers". Daar wordi gemusiceerd door amateurs en beroeps musici. Daar kunt u mensen ontmoeten die graag met u willen samenspelen. U kunt er horen wat we in de muziekbiblio theek voor gezellige en goede muziek in voorraad hebben. kunt er zelf spelen, wanneer u graag eens anderen naar uw spel wilt laten luisteren. U kunt er horen hoe kinderen muziekmaken en hoe volwas senen dat doen. En allemaal met plezier! Met een frisdrank, een glas wijn en een zout koekje! Wilt u hier meer van weten? Belt li eens 01180 - 8055 toestel 06. Of komt u zelf eens kijken, nadere inlichtingen wor den u gaarne verstrekt. J. Poll - Arends (adj. Bibliothecaresse). Ook voor de liefhebber van paard en pony is de omgeving van het Veerse meer een waar eldorado. Wie heeft er nooit van gedroomd langs het strand te rijden, duin op, duin af, in het water te rijden Dromen die u bij het Veerse meer in realiteit kunt omzetten. Met medewerking van Staatsbosbeheer zijn prachtige ruiter paden gelegd en wordt aan uitbreiding gewerkt. Een omgeving met frisse lucht waar het in elk jaargetijde goed toeven is, ook in herfst en winter. Als de weergoden het maar even toelaten stellen wij u gaarne in de gelegenheid om onder deskundige leiding te genieten van de prachtige omgeving. Bij slecht weer staat er een binnen- manege ter beschikking waar u alle takken van paardensport kunt beoefenen met aan grenzend een foyer waar u tussen paarden vrienden gezellige uurtjes kunt doorbren gen. C. v. d. Perk, p.c. „Sé-Ros", Serooskerke. 15

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 15