Uit de oude almanak Het Hollandsche volk is sot op almanacken 1&&6. -,<-rG VOOK HET JA Alt <*-. x:J .vS=,- Tc ZIERIKZEE, hij VA\ DE VEI-DE OEIV1ER, Boek.lmUpr .-ii - Handelaar. Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied. In het schrikkeljaar 1836 werd de eerste Zeeuwsche Volks-Almanak „met eenigen schroom, maar tevens met eenigen ver trouwen" aan de landgenoten aangeboden. Gelderland, Friesland en Overijssel hadden al een provinciale almanak en de Zeeuwen wilden niet achterblijven. Waarom zouden ze ook, er was stof genoeg. „Want", zeiden de samenstellers in hun voorbericht: „Hoe veel schoons en belangrijks is er te zeggen van Middelburg, de hoofdstad van ons ge west, welks keure, gegeven door den Roomsch-Koning Willem II, het oudste stuk in deze taal is; van Zierikzee, van ouds de zetel der Graven van Zeeland, voor vier eeuwen een der bloeijendste koopsteden van de Nederlanden; van Vlissingen, de eerste stad van het Vaderland, die Spanje af zwoer, en waarvan niet al!" Verderop in de almanak zingt A. Ruijsch te Vlissingen uit volle borst: 'k Zie 't Luctor et Emergo Schitterend blinken: God! hoor den eed, dien eens DE RUITER deed! Eer zal dit land in uwen vloed verzinken, Eer 't Zeeuwse volk der Vad'ren roem vergeet! De almanak bestond uit twee afdelingen, eerst de kalender en dan de hoofdmoot: het mengelwerk. De kalender was het prak tische gedeelte en bestond, behalve uit de werkelijke dagkalender, uit allerlei infor maties over maanstanden, bevolking, water getijden, marktdagen, middelen van ver voer, e.d. Het mengelwerk was de onderhoudende afdeling met stukjes proza, gedichten, raad sels en losse gezegden. Nu en dan een mooi prentje, zorgzaam afgedekt met een vloei- papiertje. De artikelen hadden als onder werp allerlei mogelijke Zeeuwse wetens waardigheden, zoals: „Lotgevallen van eenige Zeeuwsche zeelieden", „Het Kapoen hof onder St. Maartensdijk", „Het voor malige vrouwenklooster Jerusalem te Biese- linge", enz., enz. Het mengelwerk van toen zou men kunnen vergelijken met het Zeeuws tijd schrift van nu. We zullen het hierna hebben over de afdeling Kalender van de eerste twaalf Zeeuwse Volks-Almanakken. Wie mocht denken dat de tabellen en overzichten uit de kalender alleen maar een dorre opsom ming zijn van droge feiten, die heeft het mis. Omdat de gegevens zo tijdgebonden zijn, zijn ze nu voor ons interessant, en omdat ze zo beknopt zijn maken ze nieuws gierig. Zo lezen we dat er in 1835 in Zee land 1437 huwelijken zijn voltrokken en dat er zegge en schrijve één echtscheiding werd uitgesproken. Dat klinkt heel dege lijk, maar er kwamen dat jaar helaas wel 486 onechte kindertjes ter wereld, en dat op een totaal van 6042 geboorten. Een combinatie van huwelijktrouw en losse zeden? Hoe was de werkelijkheid? Elke kalender begon eerbiedig met een opsomming van verjaardagen van het Ko ninklijk Huis, dat waren er twaalf in 1836. De rij werd geopend met Anna Paulovna, Grootvorstin van Rusland, gemalin van Z.K.H. de Prins van Oranje, geboren op 19 januari 1795. Om de eerste uitgave van de almanak extra aantrekkelijk te maken, hebben de samenstellers bij elke maand van de kalen der belangrijke feiten uit de Zeeuwse ge schiedenis vermeld. Dat waren hoofdzake lijk rampen: aardbevingen, stormen, waters noden, branden, oorlogsgeweld en overlijden van godgeleerden. Gemengd nieuws door de eeuwen heen! We lezen over vier aardbe vingen, waarvan drie in Zierikzee. Daar heeft de aarde blijkbaar het meest gebeefd. Had de Goese godgeleerde B. Smijtegeld (overleden in 1739) daarvan geweten, dan had hij zeker in een van zijn beroemde boete-predicaties een waarschuwende vin ger opgestoken tegen het volk van Zie rikzee. Op Schouwen kon het ook hard waaien, zoals we zien bij de maand January-, „1555, den 13, hevige storm in Schouwen waaijen verscheidene molens om". Veel rampzaliger waren de stormen met veel dijkbreuken en zware watervloeden, die in de voor- en najaarsmaanden her haaldelijk als trieste gebeurtenissen werden gememoreerd. Ook oorlogsgeweld werd vaak genoemd. Bij de maand Mei lezen we: „1485, den 16, Vlissingen ingenomen door die van Sluis". Blijkbaar waren „die van Sluis" nogal rauwe jongens, want 6 jaar later werd „Westkap- pel door de Sluizenaars beroofd en ver brand". Onder de gelovigen was het ook niet altijd pais en vree. In augustus 1566 rea geerde de gekwelde Protestanten hun woede af door een onzalige beeldenstorm in Mid delburg. Men bleef tegen Rome protesteren, het aantal Protestanten nam voortdurend toe, en tenslotte zegevierde het Calvinisme. In de almanak van 1837 zien we dan ook bij het lijstje van godsdienstige gezind- 19

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 19