Op het puntje van Gorishoek Van zo'n uitzicht kun je stil worden Hoe ver is die horizon? Links dat wijde Thoolse Polderland. In de wintertijd zwart of wit naar gelang regenbuien de vette Thoolse klei besproeien en of een dichte sneeuwbui een niet geëgaliseerd wit tapijt aanbrengt. In de voorzomer alle groenkleuren, elk chemisch mengsel, ten spijt. In de nazomer goudgele tarwevelden. Geel in schrier duizend kleuren. Links ook de als willekeurig neergevallen vliegenpoepjes groenomzoomde dorpjes. Hoe ver is die horizon? Rechts de in wintertijd schuimkoppende Oosterschelde, die 's zomers lieflijk kabbelend elke watersporter nodigt. Rechts ook de silhouet van het Markizaat Bergen op Zoom. Rechts aan de waterkant Yerseke contouren, de Zeelandbrug, Zierikzee en zelfs Noord-Beveland. Dat alles aan de horizon vanaf de punt Gorishoek. Om er stil van te worden. Napoleon, ja de echte Bonaparte heeft minus de Zeelandbrug dat uitzicht ook al gekend. Hij zorgde er voor, dat er op Tholen als verlengde van de Postweg een verharde verbinding kwam Scherpenisse - Gorishoek. Om voertuigen, om manschap pen en materiaal snel naar het Goris hoekse puntje te kunnen verplaatsen en een. snelle overtocht naar het Zuid-Beve- landse te verzekeren. Wist hij veel, dat minder dan twee eeuwen later honderden toeristen er een recreatieve trekpleister zouden vinden inplaats van aan oorlog- strategische waarden te denken. Maar het „oude Veerhuis" kan u de ge heimen van toen en nu vertellen. Van toen! Eeuwen geleden, toen de grillige Goris- hoekse punt doorliep tot aan het Poort- vlietse Strijen. Van de dijkval in 1824, nadat Napoleon de Gorishoekse Postweg al had ingeruild voor St. Helena, toen een dijkval de verbinding met Strijen radicaal verbrak, maar het oude Veerhuis bleef staan. Het oude veerhuis groeide uit 3 huisjes op de Gorishoekse punt, waarin dijkwerkers, strandvonders en voor de gevulde pan „sportvissende" bewoners hun bestaan poogden te vinden. Dat eerste veerhuisje werd in de Napoleontische tijd al een aardige trekpleister, want ook toen had het gerstenat gretige aftrek bij dorstige verpozers. Het veerhuisje op twee aan elkaar ge plakte dijken gebouwd, werd het rustpunt voor de gaande en komende man. De gaande naar Yerseke, de komende van puntje Gorishoek. 176 jaar Larooy. Dan is er ook de veerdienst. De veer dienst. De veerdienst Gorishoek - Yerseke. Daarmee werd 176 jaar lang de naam van de familie Larooy verbonden. Verbonden ook met het Veerhuis, waar toen en later ook de dijkbaas van het Gorishoekse wa terschap verbleef. Het Zeeuwse verenboek heeft mede de historie van deze waterver binding vastgelegd. Een vroeger ongeregelde veerdienst. Naar gelang er een gaande of komende man arri veerde. Maar tegelijkertijd ook een verbin ding van de PTT. Tenslotte zelfs een ge regelde dienstverbinding Gorishoek - Yer seke. Met altijd weer een Larooy aan het stuurwiel. Op milde zomerse dagen. In stormachtige voor- en najaarsdepressies. Op dagen, waar het de passagiers veel te vlug ging, die 20 minuten overtocht. Op dagen, waarop in een op de golven dansend nu en dan onzichtbaar veerbootje de pas sagiers elke minuut een eeuw toescheen. Maar Larooy laveerde altijd weer behouden Gorishoek, behouden Yerseke. Tot in de tweede oorlogstijd toe. Toen 4 maal per dag in de zomer die route werd gevaren, driemaal per dag in de winter. Het oude veerhuis bleef de pleister plaats, zelfs voor onderduikers. Het oude veerhuis weet ook te verellen van de ramp 1953, van de dijkverhoging daarna. Van hef staken der officiële ver binding, toen de auto veerdienst Larooy op de dijk sloeg. De laatste G. M. Larooy (nu 65 jaar) meerde zijn veerboot, maar het oude Veer huis kon haar historie vervolgen. Plet toerisme had er aan de Gorishoekse punt plaatsgemaakt voor overvarende za kenlieden of families. De Oosterschelde werd een nog groter trekpleister. Oude veerhuis in nieuwe glorie. De sluiswachter A. van Dijke verdween eveneens van de Gorishoekse punt, maar het café in het Oude Veerhuis kreeg een nieuwe exploitant. De Rotterdamse A. C. Rozendaal wipte van een Smerdieks restaurant naar het Go rishoekse Oude Veerhuis. Na een paar jaar van toenemend toerisme boog het Thoolse architectenbureau zich achter de teken tafel over het oeroude Veerhuis. In augus tus van dit jaar sneuvelde de oude naam voor „De Zeester". Het oude Veerhuis werd 1100 m3, een 100 m2 restaurant, een 80 m2 barruimte, een 80z m cafetaria. Maar de moderne patrijspoorten in het nieuwe gebouw, zullen blijven herinneren aan het oude Veerhuis. Dat oude Veerhuis gemo derniseerd, maar het oeroude uitzicht on veranderd schoon. Links dat wijde Polder land. Rechts de Oosterschelde. Een uit zicht om er stil van de worden. Foto's van de schrijver. G. Heijboer. Het oude Veerhuis, oorspronkelijk gebouwd op de twee zeeweringen, die elkaar hier vonden, later aan de voet van die dijk herbouwd en telkens wat uitgebreid. 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 21