Dankzij „Euro-KNMI" Weersvoorspelling op een week op komst Op 11 oktober is in Brussel een overeen komst getekend voor de oprichting van een Europees centrum voor weersvoorspellingen op middellange termijn. De komende jaren wordt ruim 80 miljoen gulden geïnvesteerd in een soort „Euro-KNMI", dat kan be schikken over alle weergegevens van tien tallen Europese landen en alle werelddelen. Al die gegevens kunnen in Reading op 50 kilometer ten oosten van Londen vlot ver werkt worden. Deze weersvoorspelling op 4 tot 10 dagen wordt van het grootste belang voor de sportvissers, watersporters en bouw vakkers. Om nog maar niet van de land bouw en het vervoers- en horecabedrijf te spreken. Iemand, die wil gaan vissen kan over enkele jaren vanuit het „Euro-KNMI" precies te weten komen wat voor weer er komende week op komst is. U kunt dus bij voorbaat uw visdagen plannen en met meer zekerheid op goed weer snippperdagen tijdig opnemen. En ook een aantal bouwwer ken zoals het storten van beton of andere „weer of geen weer" zaken beter plannen op het weertype. Vandaag de dag is het altijd nog zo, dat u donderdagavond of vrijdagavond nog bit ter weinig kunt zeggen van het weekend- weer. Voor een sportvisser en zeker een zeehengelende bootvisser is het erg belang rijk te weten of het westen, zuidwesten of zuidoosten wind wordt, of het windkracht 2, 3 of 4 gaat worden. En of er al of niet regen op komst is. Wie dat vier dagen te voren weet kan tijdig de tent klaar maken, een caravan of zomerhuisje huren of een visbootje bestellen. Het bedrijfsleven kan bepaalde werken uitstellen of vervroegen. Tijdige stormvoorspellingen kunnen mensen levens redden op zee en binnenwater. Het belangrijkste voor de gewone man is, dat hij een optimaal gebruik kan gaan maken van zijn vrije dagen, vakantieweek en be schikbare snipperdagen. Met de weersvoor spelling op middellange termijn, 4 dagen tot een week tevoren, kunt u een optimaal gebruik van uw vrije tijd gaan maken. Het aantal verregende visdagen zal tot een mi nimum teruglopen. Gelooft u me: aan de hand van het Europeese weercentrum zal ook het KNMI tot een veel betrouwbaar der weerbericht kunnen komen. U kunt dan bijna een week van tevoren uw visbootje al huren. Voor de vissende bouwvakker is het dubbele winst, omdat ook bepaalde werkzaamheden beter op het weer gepland kunnen worden. Stekken-keuze. Een goede weersvoorspelling op middel lange termijn betekent voor de hengelaars ook dat ze meer rekening met de keuze van hun stekkies kunnen houden en de vis soort. Wordt het zonnig dus helder weer, of bewolkt? Een snoekvisser zal in de herfst graag een wat bewolkte lucht boven de polder hebben en een hoge drukgebied. Als u met wat wind nog in de luwte van de duinen in een bootje op zee kunt vissen, wilt u wel weten uit welke hoek de wind waait: oostenwind windkracht 4 of 5 kan op 200 meter uit de wal van een zuider- strand geen pijn opleveren, u zit dan in het oppertje van de hoge wal. Maar westen wind brengt dan volop golfslag. Wilt u helder weer voor voorn of zeebaars of heeft u bewolkte lucht zonder maan nodig om in een donkere nacht op de tong of paling te gaan? Over enkele jaren gaat het Euro pees centrum in de buurt van Londen het ons vertellen. Het verhoogt de hele vei ligheid van verkeer en zeevaart, waterspor ters en sportvissers met vïsbootjes. Aan de andere kant zullen vele recreatiegebie den zeker langs de kust meer rekening met het komende goed weer of slecht weer kun nen houden. Ze zullen hun inkopen op de trek van de mensen kunnen aanpassen. De mooie dagen, die ons natte kikkerlandje telt. kunnen in de toekomst veel beter benut worden. De hele horecasector, het bedrijfs leven en de recreatie gaan daar de vruchten van plukken. Het aantal missers van De Bilt, denk nog maar eens aan de storm en rcgenvoorspelling van 13 oktober. Het werd een zonnige, bijna windstille, dag Cor van Heugten. Foto: C. de Buck, Veere. X

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 30