film Fotografie en TT Paragraaf 5. Van de stoomvaart, enz. Zonder vergunning van gedeputeerde sta ten mocht geen raderboot op het kanaal met een grotere snelheid varen dan 150 meter per minuut. Een schroefstoomboot mocht niet harder varen dan 200 meter per minuut. Voor het in de vaart brengen van een stoomboot op het kanaal was vooraf goed keuring nodig van gedeputeerde staten. In de te verlenen vergunning werd tevens de snelheid vastgelegd, waarmee de boot mocht varen. (Het ging hier in het bijzonder om stoomboten, die in beurtdienst passagiers, goederen en vee vervoerden.) De overblijfsels van de vuren der stoom machines mochten niet over boord gewor pen worden in het kanaal. Bij aankomst in de sluis dienden bij wijze van kontrole de sintels te worden getoond aan de sluiswachter „als deze dat vorderde". Met betrekking tot de toen nog gedeel telijk in uitvoering zijnde kanaalwerken dienden de „bevelhebbers" van stoomsche pen zich te gedragen naar hetgeen in het belang der onderhanden zijnde of korte lings gemaakte werken werd bevolen door de beambte, onder wiens toezicht die werken werden of waren uitgevoerd. Bij het naderen van de sluis moesten de In vele boeken en advertenties wordt be weerd dat filmen gemakkelijker is dan men denkt. Daar zit veel waars in, maar ook veel onwaars. Technisch goede opnamen maken is geen kunst meer. De camera zorgt voor de in stelling, de filmfabrikant voor de goede kleur, aldus Jan van Weeszenberg in de inleiding van het gloednieuwe Élseviers Grote Smalfilmboek. Technisch goede op namen maken, dat is pas het begin Film is een communicatiemiddel, overdracht van kennis, gedachten en gevoelens en dat is moeilijker dan men denkt. Gelukkig dat een oude rot uit het vak, die ook bij de film club in Zeeland geen onbekende is, bereid gevonden is zijn ervaringen te boekstaven. 't Is dat je de man kent, en z'n rake opmerkingen door de regels heen proeft. Zijn boek is niet bedoeld voor de een voudige knopdrukker, maar voor degenen die echt meer uit hun film willen halen. Voor degenen die er eerst wat vlotter te genaan willen heeft de bekende Jan A. Kleijn leuke boekjes geschreven. Hille Klein stra schreef nieuwe smalfilm-ideeën bij tientallen. Wat denkt de lezer van het Zeeland Magazine van de onderwerpen: „Reisfilms, Langs de vloedlijn. Zo is Neder- stoomschepen de vaart zodanig vermin deren, dat het schip bij de ingang van de sluis „in voldoende trossen gestopt" geheel stil kwam te liggen. Het voorschrift luidde dan verder: „Alsdan moet het schip verder met trossen op zijn plaats worden ingewonden, waarbij het gebruik van een door stoom bewogen windes geoorloofd is". Al met al lijkt het op deze wijze schutten van een stoomboot een vrij tijdrovende gebeurtenis. Gelukkig speelde toen de faktor tijd nog niet zo'n belangrijke rol dan nu het geval is. Bij deze bloemlezing moeten we het maar laten. Overigens zouden we uit de boven staande foto anno 1973 toch nog bijna de indruk kunnen krijgen, wat de kleine sluis in Veere betreft, dat de tijd heeft stilge staan. J. van den Broecke. Informatiebronnen M. H. Wilderom: Tussen afsluitdammen en deltadijken. Tijdschrift Openbare werken in Nederland. Eigen Haard: De zeehaven van Vlissingen (1876). land. Water, Oude beroepen. Vakantiefilms, RegenEen boek barstensvol ideeën die je naar de filmcamera doen grijpen. De Foto en Film encyclopedie zal u een aantal technische zaken voorschotelen. Henk Brons schreef een aantal leerzame boeken over titels en tekenfilm. Bijzonder mooi en lezenswaardig is het boekje van Emille Brumstede: Afkijken niet verboden. De di mensie geluid bij de film wordt in vele toonaarden bezongen onder andere door Cor Woudstra. Daar belanden we bij een eindeloze wereld die ook door de dialief hebbers geëxploiteerd wordt. Alweer Jan A. Kleijn schreef een boekje: „Dia series met geluid". Tientallen boeken over filmen zijn in de Technische Bibliotheek Zeeland aan wezig. Zonder fotografie geen film. Want filmen is in de eerste plaats fotografie. Een foto graaf kan in de donkere kamer nog wat knutselen aan de beelduitsnede en de com positie. De filmer moet voor voldoende ma teriaal zorgen waar hij zijn keuze uit kan maken tijdens het monteren. Trouwens dat doen fotografen ook. Die maken ook tien tallen opnamen en doen dan hun keuze. Een Nederlandse naam op het gebied van foto- en filmboeken is Dick Boer. Het eerste en tweede filmboek en de fotoboeken moet eigenlijk iedere foto- en filmamateur be zitten. De fotoboeken zijn voor de film amateur zelfs bijzonder leerzaam. Een goede fotografie is voor foto-, dia- en filmliefhebbers onontbeerlijk. Dan komen we vanzelf terecht bij de boeken van Gün- ter Spitzing. Een aantal van zijn boeken zijn door Focus in het Nederlands uitge geven. Ook al een oude rot in het vak. De bibliotheek heeft o.a. het flitsboek, por tretten maken en fototrucs. Bovendien trachten Karei van Straaten en Theo Vro- mans er in hun boek Goed Flitsen over het aspect licht bij te brengen. Het is slechts een greep uit vele titels. Het zou te veel worden om hier alle boeken over foto grafie en film te bespreken. Film making in schools. Politiefotografie, de serie van Feiniger, de boeken uitgegeven door Gross Bild Technik. Kortom, voor degenen die ook hier weer hun liefhebberij in gevonden hebben is er een ruime keuze. Dan hebben we hier het onderwerp onderwaterfotografie en -film nog niet eens aangeroerd. Dat willen we nog bewaren voor de boekbespreking tege lijk met duiken. Nadere inlichtingen. Een amateur fotograaf, filmer en of ge luidsjager behoeven we niet te vertellen waar Abraham de mosterd haalt. Voor de genen die hun hobby nog zonder mosterd uitoefenen zijn hier enkele adressen waar men meer over foto, film en geluid te weten kan komen. Dat is natuurlijk in de eerste plaats het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan de Technische Bibliotheek Zee land, Edisonweg 4 te Vlissingen, tel. 01184- 5555, openingstijden op werkdagen van 8 -17 uur en vrijdagsavonds van 19 - 21 uur Uw bibliothecaris is tevens lid van de Smalfilmgroep „Shot 68", secretariaat Goeman Borgesiusstraat 59 te Vlissingen. De smalfilmgroep houdt elke dinsdagavond een bijeenkomst in haar eigen clubgebouw. Spuistraat 51 te Vlissingen. Tenslotte is er nog de Foto- en Diaclub Middelburg, secre tariaat p.a. de heer J. Sinke, Statenlaan 65 te Middelburg, die in het gebouw van de sterrenwacht Noordbolwerk 35 te Middel burg hun bijeenkomsten houden. De pro gramma's zijn in alle fotozaken verkrijg baar. Een geluidsclub is er jammer genoeg in Zeeland nog niet. Waarom? Waarom moet de gemiddelde en verge vorderde watersporter en recreant dit nu allemaal weten? In de eerste plaats zijn de film- en foto-opnamen die u deze zomer gemaakt heeft de moeite waard om ge monteerd, respectievelijk ingeplakt te wor den. Laat de boel toch niet slingeren. U heeft veel meer aan drie spoeltjes film die leuk gemonteerd zijn dan tien spoeltjes bibberopnamen die in de kast blijven liggen. Foto's in albums zijn een leuke herinnering. Als u alleen uw beste foto's in de albums doet en de rest meedogenloos wegkiepert bespaart u dat op den duur veel ergernis. Wèl de negatieven bewaren. Dat is leer zaam. Maak van uw dia's eens een leuke serie. Draai er eens een muziekje tegen aan. Verras uw publiek met uw vondsten. U zult meer voldoening vinden in uw hobby. Ing. J. T. H. C. Schepman. adjunct-bibliothecaris van de Technische Bibliotheek Zeeland, lid van de Smalfilmgroep „Shot 68", sympathisant van de Foto- en Diaclub Middelburg. TECHNISCHE BIBLIOTHEEK ZEELANO EDISONWEG VLISSINGEN 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1973 | | pagina 9