'De Stede van Ter Goes' gC;f^' - V. '-.r:-; iÉllrï r Een lieve stad op een groen eiland -ni '•■7s? w'v.-S. a Mens en dier in de natuur. Foto Provinciale Waterstaat. Een randstadse dame tegenover me in de trein had het over „het dorp" Goes. Ik voelde me geroepen haar er op te wijzen, dat Goes stadsrechten heeft, ook een stad is, hetgeen je bijvoorbeeld van Den Haag niet kunt zeggen. Wie het op Zuid-Beveland over „de stad" heeft denkt niet aan Am sterdam, zelfs niet aan Parijs, laat staan aan Middelburg. Hij denkt aan Goes, dat vroeger „Ter Goes" heette, dat ontstond aan „Gusaha" het le gendarische ganzenwater. Het riviertje waarop in heel oude tijden de doden afdreven naar het grote water, waarin ze bij Odinskirka (Wodanskerk) of Hoedekenskerke terecht kwamen De geschiedenis van Goes begint voor velen in de tijd van Jacoba van Beieren. Een bekend Goes' restaurant draagt nog de naam van haar kasteel: slot Oostende. Het stond niet ver van de plaats waar nu nog de Maria Magdalenakerk haar fraaie gothiek ten hemel heft. Men noemt 161S als geboortedatum van deze machtige kerk, maar ze moet al heel veel eerder bestaan hebben. Er was een tijd dat het spitse torentje van de Grote Kerk samen met het koepeltje van de stadhuistoren het land schap rondom Goes domineerde. Dat was in diezelfde tijd dat er nog een muziektent op de Grote Markt kon staan, en een auto daar nog min of meer een bezienswaardig heid was. Maar die tijd is wel voorbij. „Skyline". Het Goese silhouet van toen is nu „sky line" geworden, en dat moderne woord zegt veelDe televisietoren priemt nu naast de molen zijn slanke vinger in de lucht. Het was even wennen, maar toen hij er eenmaal stond, hoorde hij er gauw bij. De „zender Goes" werd destijds feestelijk in geluid met veel zang door „boerinnen" in klederdracht. Sindsdien is er veel nieuws „ingeluid" in Goes, hoewel niet al het nieu we met zoveel gejuich werd begroet als de televisietoren. De grotere industrie kwam kleine, voornamelijk op de landbouw gerichte nijverheidsbedrijfjes heeft Goes al lang gehad in de vorm van de Appa raten en Ketelfabriek uit Den Haag. De Haagse fabrieksheren zetten het bedrijf in de polder ten noorden van Goes. Door het kapvormige dak van de grote hal pastte dit moderne bedrijf wonderwel in het oude landschap, waar boerderijen eerder de bo ventoon voerden. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 23