Goese wallen hebben een heel andere be tekenis dan die in AmsterdamVooral de Oostwal met zijn singel en geboomte is heel fraai. En die stenen brug, waarover men de Goese binnenstad van de zuidzijde kan binnenwandelen heeft nog het karakter van de voorname brug, waarover men vroe ger een der stadspoorten, de Ganzenpoort, bereikte. Winkelen in de autoloze Delta- promenade, gevormd door Lange Vorst, de Klokstraat en de Lange Kerkstraat heeft zijn eigen plezier. De Goese middenstand mag wat ons betreft roepen dat Goes het (koop)centrum van Zeeland is. Zonder ook maar een andere Zeeuwse stad te kort te doen: daar is wel wat van waar, gezien de talrijke, goed voorziene winkels. Goes is meer. Het is naast handelscentrum, onder wijscentrum, landbouwcentrum, ook gezond heidscentrum van de Bevelanden. Goes heeft een „typisch verzorgende functie", en laat dat dan ook goed merken. „Haventje". Maar we zouden gaan wandelen! Dan moet u even naar het oude haventje gaan kijken. Schilderachtige geveltjes herinneren met een statig achttiende eeuws patriciërs huis aan de vroegere glorie. Zelfs het ty pische „viskotje", dat vlak bij de patriciërs woning staat, speelt in dat historische spel zijn rol. Hengelaars aan het water van dat haventje dat via het kanaal naar het Goese Sas in verbinding met de nog open Oosterschelde staat willen nog wel eens scharretjes en botjes aan de haak slaan. Ga ook even over de Beestenmarkt, die is ook vlakbij. Tussen de geparkeerde auto's staat nog trots een grote waterpomp. De boog van de Brouwersgang naast het Brou wershuis herinnert nog aan de bierbrouwe rijen, die Ter Goes vroeger binnen de stede telde. Biologen en hydrobiologen, die de ont wikkeling van het afgesloten Grevelingen bekken de afgelopen twee jaar gevolgd heb ben, zijn erg optimistisch over de water kwaliteit en het herstel van flora en fauna. Het stagnante zoute milieu en de relatief goede waterkwaliteit vormden een uitste- Goes heeft meer, schreven we al. Aan de zuidkant van de binnenstad ligt aan de Zusterstraat het oude Manhuis; anno 1653 zegt de met het Goese Ganzewapen, en dat van de Van Borselen's gesierde gevelsteen boven de hoofdingang. Vandaag huist de Bevelandse afdeling van de Zeeuwse Mu ziekschool in het „Man'uus", in welks sfeer volle. oude tuin 's zomers concerten worden gegeven. Het museum voor Noord- en Zuid- Beveland ligt er vlak naast. Daar zijn wel haast permanent tentoonstellingen. En wilt u iets merkwaardigs zien? Loop dan nog even de Grote Kerk binnen. Kijk naar het orgel (of luister er naar als het wordt be speeld, want orgelconcerten zijn in Goes geen onbekende verschijnselen). Het instru ment werd enige jaren geleden gerestau reerd in de werkplaatsen van de beroemde Deense orgelbouwer Marcussen. Zeer merk waardig is de zogenaamde Turkse kap boven het orgel, waarvan tot nu toe nog niemand de herkomst heeft kunnen achter halen. Goes heeft meer. Moderne zwembaden, overdekt en open, bijvoorbeeld, en een sporthal. Maar u moet ook veel zelf ont dekken in Goes. En rond Goes. Want tussen de zes dorpen en „de" stad van Ter Goes liggen nog vele intieme weggetjes en kron kelende dijkjes, naast strakke moderne hoofdwegen. Vér voor de oorlog schreef Van Melle het al in zijn boekje wat Goes eigen lijk was: een stad(je) op een Groen eiland. Wat mij betreft: een „lieve" stad. De tijd zal van haar vragen dat zij nog wat groeit. Gezegend de wijze mannen, die haar nog- niet lelijk gelaat voor wonden en gezwellen kunnen behoeden! Joris van Hoedekenskerke. kende basis voor het herstel en de opbouw van de oude of nieuwe levensgemeenschap pen. Het is zelfs zo dat dit stagnante zoute water van 17 pro mille chloride in deze klimaatzone tot levensmogelijkheden voor soorten heeft geleid, die op deze breedte graad tot nog toe onbekend waren. Een aantal sponzensoorten, die het eerste jaar na de afsluiting niet meer te vinden waren, zijn nu weer aangetroffen. Er zijn vele film en dia-opnamen door het Duikgenootschap Nederland gemaakt om deze soortenrijkdom vast te leggen. Het is echt niet zo, dat de gunstige er varingen met het water van de Grevelingen alleen van de Afdeling Milieu-onderzoek van de Deltadienst komen. Men zou in de hele politieke strijd rond de Oosterschelde- afsluiting wellicht de Deltadienst op dit punt van enige overdrijving kunnen beschul digen. Al zijn de mensen op het labora torium 's Heer Arendskerke wetenschappe lijke lieden. Er is echter geen sprake van „His Master Voice". Ook de biologen van het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek; een zuiver wetenschappelijk in stituut verwacht dat de uiteindelijke soor tenrijkdom van diverse bodemgebonden en zwevende organismen in dit zout stagnante water ongeveer 50 percent zal bedragen van het aantal overeenkomstige diersoorten, dat momenteel in de Oosterschelde onder water voorkomt. Voor de bodemgebonden wier- groepen op harde substraten variëren deze cijfers van 60 tot 80 percent. Wat de plank ton soorten betreft komt het op ongeveer 80 percent van de soortenrijkdom in de open Oosterschelde neer. Het blijkt dus duidelijk, dat zich sinds de afsluiting in het aquatische milieu van de Grevelingen vele nieuwe verhoudingen in de elementen van flora en fauna hebben ingesteld. Wie dit vanuit milieuhygiënisch en hydrobiologisch standpunt bekijkt heeft bij alle verdriet over de totale afsluiting echt nog reden tot optimisme. Bij een goed beheer zullen de grote zoute stagnante bekkens achter de dammen zeker geen dode stinkende wateren worden. Het is bekend, dat de rijks waterstaat alle plannen beschikbaar heeft om in die dammen, van de Oosterschelde, Grevelingen en Veerse Meer. spuisluizen te maken, die naar twee kanten kunnen werken. Er wordt met zoet en zout water rekening gehouden. Men kan dus alle kanten op als de Oosterschelde toch wordt afgesloten zoals het wettelijk altijd in de bedoeling heeft gelegen. Het wordt echter hoog tijd, dat de af valwaterlozingen op de Grevelingen worden gestaakt. De vuile troep, die bij Battenoord en Ouddorp in het afgesloten meer komt. heeft ernstige gevolgen. Zonder die ver vuiling van de riolen zou het Grevelingen- water in deze gebieden een optimale kwali teit krijgen. Op dat punt valt een vergelij king met het Veerse Meer zeker ten gunste van de Grevelingen uit. De afval- en land- bouwwatcrlozingen op het Veerse meer heb ben tot een bodemvegetatie en wiervorming geleid, die het vissen bijna onmogelijk maakt. De belasting aan voedingsstoffen (fosfaten en dergelijke) is beslissend voor de waterkwaliteit en de hengelkansen. Een laag nutrientenniveau is bepalend en voorwaarde voor de vorming van een stabiel en ge varieerd ecosysteem. Het Veerse meer is in de ogen van de hydrobiologen vlees noch vis. De sterke zoutschommelingen in droge en natte periodes onder invloed van de uit slag van polderwater op het meer, zijn fnuikend. Het zou van groot belang zijn als zo snel mogelijk alle afvalwaterlozingen od beide deltameren werden gestopt. Het moet er toch eens van komen. Waarom dan niet meteen? Het komt het hele milieu en de recreatie op Veerse meer en Grevelingen ten goede. Cor van Heugten. 25

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 25