Nieuwe stirlingmotor: geruisloos en milieu-schoon in een motorboot In de loop van februari of maart 1974 draaien in het natuurkundig laboratorium van Philips in Eindhoven twee splinter nieuwe stirling-motoren (hete luchtmotoren) van 170 pk proef. Deze dubbelwerkende vier cilinder stirlingmotoren van de tweede generatie worden eind 1974 in Amerika ingebouwd in twee Ford personenwagens voor een praktische beproeving van enkele honderdduizenden kilometers. Het werkme- dium van deze stirlingmotoren, die al lich ter zijn dan vergelijkbare conventionele dieselmotoren, is waterstof. De afvalgassen zullen nauwelijks het tiende deel van toch al vrij schone gasturbinemotoren, bedragen. De motor die volkomen trillingvrij en bijna geruisloos draait, lijkt ook voor de toekomstige watersport grote toepassings mogelijkheden te krijgen. De afgelopen twee jaar zijn een aantal kinderziekten overwon nen en enkele technische vindingen hebben deze motor van de toekomst veel dichter bij gebracht. De recente energiecrisis en olieboycot betekent, dat de Philips ont wikkelgroep en de betrokken afdeling ex perimenten van Ford in Amerika met ver dubbelde energie op de praktische be proeving in personenwagens werpen. Deskundigen bij Philips, waaronder de hete luchtmotor pionier dr. ir. R. J. Meijer verwachten, dat voor Europa eerder lichte motoren van dit type van 10, 30 of wel licht 70 pk aan de orde komen. Amerika zit voor de auto's en boten veel hoger in de aantallen p.k.'s. De Philips technici heb ben al met succes een 10 pk stilling motor gemaakt. Men verzekert in Eindhoven, dat het technisch en economisch moeilijker is de 170 of 200 pk te maken dan een lichte motor. De geruisloze en trillingvrije stir lingmotor is uniek voor toepassing op sche pen en motorboten. De laatste jaren zijn de grote verschillen in prijs en exploitatie al belangrijk verkleind vergeleken bij de con ventionele diesel- en bezine-motor. De huidige oliecrisis maakt de kansen op een economische toepassing van de Stirling mo tor veel groter. Hoe dan ook, zegt men bij Philips als er een schonere benzinemotor moet komen kost dat handelvol geld. De gedachten van vele regeringen gaan steeds meer uit naar krachtbronnen, die van na ture schoon zijn. De stirlingmotor, die op waterstof accumulatoren draait is de ideale oplossing. De vraag is alleen nog of de mo tor binnen enkele jaren betaalbaar wordt en de concurrentie met de verbeterde ben zinemotor. die aan zware milieu eisen zal moeten voldoen, kan doorstaan. De Philips technici gaan de komende maanden op de proefbank bewijzen hoe schoon de stirling motor kan draaien. Eind 1974 kan de motor dan in een echte Ford personenwagen van het type Torino bewijzen, dat aan de hoogste eisen van „schoon-draaien" wordt voldaan. Dit is nodig omdat de afvalstoffen per mijl moe ten worden gemeten. De oliecrisis heeft de verdere ontwikkeling van de stirlingmotor sterk in de kaart gespeeld. Ir. Meijer heeft al 10 jaar geleden in een boot met een heteluchtmotor erin geruisloos over het Eindhovcns kanaal en de Biesbosch gevaren. Zodra de motor rijp is voor de personen wagen, is ook de ingang naar de watersport gemaakt. Vele watersportliefhebbers zullen beslist wat extra kosten willen investeren als ze geruisloos en trillingvrij kunnen varen en geen vervuiling van het water en de lucht veroorzaken. De tijd, dat ook aan de motoren van schepen bepaalde eisen van het milieu gesteld worden, is echt niet ver meer. De nieuwe generatie stirling motoren. die dit jaar in beproeving komt, zijn de voorlopers van een nieuw geslacht milieuschone tractie en aandrijving. De kansen van de heteluchtmotor zijn door de Arabische oliesheiks sterk gestegen. De af stand in rendabele exploitatie is belangrijk kleiner geworden. De techniek is sterk ver beterd en bijna volmaakt. Cor van Heugten.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 31