(Vm^nm c-en klap een flink stuk watersportaccom modatie rijker. Want in Wolphaartsdijk had den ze, toen de zee-armen Zandkreek en Veerse Gat door de dam bij Vrouwenpolder en door de Zandkreekdam bij Kalscveer werden veranderd in „Veerse Meer", niet stil gezeten. Ze beseften daar dat er nu een „meer" was ontstaan met een wateroppervlakte van 2200 ha. Een meer, dat hoewel langgerekt van vorm net zo groot is als Kager-, Brasemer- en Loosdrechtse plassen tesamen. Een meer, dat grote perspectieven bood voor de watersport. En in hetzelfde jaar dat het laatste stroomgat in de dam bij Vrouwenpolder werd gedcht 1%1 richtte men in Wolphaartsdijk, de WSVW, de watersportvereniging „Wolphaartsdijk" op. Een voortvarende vereniging, die van de toenmalige zelfstandige gemeente van diezelfde naam volop steun kreeg. In de loop van de jaren werden er aan het Veerse Meer bij Wolphaartsdijk dan ook maar liefst vier jachthavens ingericht: De Westhaven, de Oude Landbouwhaven, de Sportvissershaven en de Schorhaven. Daar is ligplaats voor ruim vijfhonderd watersportvaartuigen. „En dan hebben we ook nog drie loodsen, een vijf-tons kraan, een helling voor de grotere boten en een sociëteitsgebouw", zegt WSVW-secrctaris-penningmeester J. P. J. Ruisaard, voormalig gemeentesecretaris en toen ook al enthousiast promotor van de watersport. „ZO MAAR LEUK". De WSVW telt ongeveer 500 leden, voor het merendeel bezitters van alle mogelijke typen zeilende en tuffende vaartuigen, maar er is ook nog een niet te verwaarlozen groep 'bootloze' leden, die zelf vrijwel nooit varen en lid zijn. „Zomaar, omdat het in Wolphaartsdijk zo leuk is en als de kinderen straks groot zijn, kunnen die hun bootjes in de Wolphaartsdijkse haven kwijt en daar bij. je hebt vanuit dat sociëteitsgebouw altijd zo'n leuk uitzicht op het water." Dat leuke sociëteitsgebouw, annex res taurant wordt geëxploiteerd door de WSVW, samen met de watersportbroeders en -zus ters van de RYCB, de Royal Yacht Club de Belgique uit Antwerpen, waarmee de WSVW nauw samenwerkt. „De voertaal zal het Nederlands zijn", lieten de Wolphaartsdij- kers veelbetekenend zetten in hun overeen komst tot samenwerking met de jachtclub uit Antwerpen. De Zuiderburen van de RYCB houden zich daar over het algemeen netjes aan. Zij hebben de Westhaven in gebruik en onderhoud, maar leden van de WSVW mogen ook daar wel aanleggen. Zo meren er ook wel RYCB-ers af in de andere drie Wolphaartsdijkse havens, die trouwens vlak naast elkaar liggen. De beide clubs ruilen zo nu en dan wat aanlegplaatsen als dat zo uitkomt. De beide verenigingen hebben het terrein in ondererfpacht van de gemeente. Op dat terrein is ook een zonneweide, en behalve het sociëteitsgebouw, liggen er in het haven gebied nog twee restaurants: Het Veerhuis en De Boei. De kampeerder onder de water sporters hoeft als hij zijn boot in Wol phaartsdijk heeft afgemeerd, maar even de dijk over te stappen en hij vindt twee campings: Het Veerse Meer en De Veerhoeve. WEDSTRIJDEN. Geen wonder, dat bij zo'n accommodatie Wolphaartsdijk uitgroeide tot een water sportcentrum van enige betekenis. Met haar partners van de RYCB, en ook samen met andere watersportverenigingen, organiseert de WSVW dan ook jaarlijks o.a. met Pink steren internationale zeilwedstrijden voor OK's, Vauriens, Flying Dutchmen, Fly Tours, Schakels, maar ook voor platbodems en kajuitjachten. Dan zijn er de onderlinge wedstrijden van de beide verenigingen, terwijl de WSVW er zich niet voor geneert eenmaal per jaar haar 'oude knarren' in alle mogelijke boot jes voor een 'knarrenwedstrijd' het water van het meer op te sturen. De WSVW is ook niet bang een organi satorisch stukje werk te verzetten in eve nementen als Veronica-race, Zeelandbrug- race, enz. „Voor kampioenen moet je in Wolphaarts dijk zijn", zeggen de Goesenaren. WSVW-lid Wim Sinke, ervaren OK-zeiler, slaagde er dan ook in enige jaren geleden het nationaal kampioenschap in de ÓK-klasse te behalen. Jachtwerf De Zandkreek heeft de laatste jaren de Wolphaartsdijkse meeroever niet alleen gesierd als werf, maar ook als amu sementsbedrijf. Want in een grote boten- loods kun je natuurlijk ook beatgroepen laten optreden en artiesten, die in het seizoen heel wat jongere en oudere water sporters en andere toeristen trekken voor 'een avondje uit in Wolphaartsdijk-Haven'. Na de gemeentelijke herindeling van 1970 kreeg Goes er niet alleen (met nog andere dorpen) Wolphaartsdijk er bij, het kreeg dus ook de Wolphaartsdijkse jachthavens. „En toch hebben wij niet om Wolphaarts dijk gevraagd, maar de Kamercommissie binnenlandse zaken was van oordeel dat het bij Goes moest", heeft burgemeester mr. F. G. A. Hubcr van Goes eens min of meer verontschuldigend gezegd, toen kamer leden zijn gemeente bezochten. Hoe dan ook: Goes kreeg met de erfenis van 12 km Veerse Meer-oevcr ook de Wol phaartsdijkse watersportaccommodatie als erfenis. G root-Goes ligt weer aan het water. Maarde gemeente Goes gaat dit jaar dan ook enorme bedragen steken in het rioleringsproject bij het haventerrein, om de recreatiebebouwing daar meer gelegen heid tot ontplooïng te geven. ZEILSCHOOL. Accommodatie: Wolphaartsdijk (en daar mee Goes) heeft ook een zeilschool. Sinds 1959 opereert aan dc Wolphaartsdijkse oe ver van het meer de door ANWB en KNWB erkende zeilschool De Viking, met een 'capaciteit' van 80 leerlingen, die in 16 m2 boten hun opleiding krijgen. Bij opperzeilmeester Voorbach en zijn staf kunnen er drie 'zeilpapieren' worden be haald: het certificaat voor beginner, ge vorderde en het officiële zeildiploma. De Viking neemt leerlingen aan vanaf Pasen tot september. De zeilschool vaart ook in een „Zeelandtoer" per botter de Zeeuwse stromen op. YERSEKE GRINTWEG 79 WATERDORPJES. Tot zover Wolphaartsdijk. Goes rekent na de herindeling van 1971 onder meer ook het dorpje Kattendijke tot zijn gebied. Een lief, schilderachtig plaatsje, dat aan leunt tegen de machtige Oosterscheldedijk. Bij sportvissers heeft het een goede naam. Zij zijn er trouwe klanten van de campings. Watersporters zullen er een klein getij haventje vinden: romantisch, maar met wei nig moderne accommodatie. Maar Katten dijke is gewoon als 'dorpje aan de Schelde' te lief om het niet even te noemen bij hetgeen de gemeente Goes de watersporter, en dus dc waterminnende mens heeft te bieden. Dat is ook het geval met Wilhclmina- dorp, ongeveer halverwege het kanaal Goes - Gocse Sas gelegen. Als u er langs vaart u moet daar altijd even vaart minderen voor de brug kijk dan even naar die typische rij huisjes langs het kanaal die met hun groene houten wanden wat 'Mar- kens' aandoen. Misschien heeft u te veel haast op weg naar al wat Goes u te bieden heeft, zodat u in Wilhelminadorp niet aanlegt. Mocht u het toch wel even doen; er staat een lief: kerkje in de schaduw van enorme denncbomen. En ook in het enige café van Wilhelminadorp schenkt men graag uw glas nog eens vol Joris van Hoedckenskerke. REKTIFICATIE. In het artikel „Over turf en turfschippers" opgenomen in het januari-nummer, zijn. de volgende storende zetfouten geslopen, die hierbij worden hersteld. 1. Blz. 9, derde kolom, le regel. Vóór „geleden" moet „jaar" gezet worden. 2. Blz. 9, derde kolom, laatste alinea. Voor „10e eeuw" moet „8e eeuw" gelezen worden. 3. Blz. 10, tweede kolom, le en 3e alinea van onder. Voor „Ter Pauluspolder" te lezen „Ser Pauluspolder". 4. Overal waar „meekrabverwerking" staat moet gelezen worden „meekrapvcrwcrking". 5. Blz. 11, eerste kolom, 4e alinea van onder. Voor „laaggebieden" te lezen „laag- veengebieden". 6. Blz. 11, eerste kolom, 2e alinea van onder. Waar staat „Door toediening van meststoffen verkreeg men goede kuftuutiaag de zgn. bolsterturf die te los sel- bouw enz." moet gelezen worden: „Door toediening van meststoffen verkreeg men een goede kultuurlaag, de zgn. dalgrond, waarop wisselbouw enz." 7. Blz. 12, laatste kolom, laatste alinea. Voor „Barger Comparsuüm" te lezen „Barger Compascuüm". 8. Waar in de bronvermelding staat ,.J. W. van Niens", moet gelezen worden „J. W. van Nienes". VERS EN CONSERVEN UIT EIGEN KWEKERIJ TELEFOON 01131 - 13 92 10

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 10