Veere, een wintersprookje de details. In het bijzonder de details van de water- en zeilsport. U kunt op de Hiswa weer lopen likkebaarden om de mooie bootjes. Er zullen inventieve geesten zijn die weer van alles bedenken om de energie crisis zo veel mogelijk te elimineren. Toch moet u ook eens letten op de lectuur in de vorm van tijdschriften en boeken die ongetwijfeld weer aanwezig zal zijn. De tijdschriften, die periodiek informatie verschaffen over de watersport en alles wat daar mee samenhangt. Boeken zullen er ook weer genoeg zijn. U kunt ze globaal in een aantal categorieën indelen. Instruktieboe- ken over het hoe en wat van de zeilsport. De fijne kneepjes van het zeilen, het wed strijdzeilen en het gewone schipperen. Een andere categorie is het werken aan en met de boot. Boten bouwen, afbouwen, het opnieuw inrichten en het veranderen van boten. Hoe maak je nu een oud binnenschip of een oude botter bewoonbaar. Het conserveren en het behoeden van dergelijke juwelen is de moeite waard. Ook scheepstypes worden in de boeken soms heel mooi en vakkundig beschreven. Onderhoud, reparatie, tuigage, touwwerk, blokken en inrichting zijn de moeite van het bestuderen waard. En dan het zeilen zelf. Met de kleine bootjes het genot van het zeilen. De grotere schepen vereisen al weer veel meer kennis van de vaarroutes, het navigeren, het ge- Het haventje is nu het domein van meeu wen, eenden en koeten: er vaart een grote zaagbek uit: prachtig dier met rode lange snavel, bruin met beige en grijs en wit. De grasgroene botter en de grijze woon- klipper zijn bestrooid met witte poeder-rijp, niet op de zwarte loodrechte masten. Ha venhoofd met witte paalkoppen: veel dat contrast zwart/wit hier als ie wat rondkijkt. Mantelmeeuw wit: met zwarte vleugels: deuren van het bastion met zwart/witte vakverdeling; eendjes zwart met wit; zwa- bruik van het kompas, de navigatie met behulp van de sterren. Dan wilt u misschien ook wel wat van het weer weten. Wat hebben de wolken ons te zeggen? Een bepaald weertype geeft veel informatie over het weer van morgen. Ondanks de weersatellieten kunnen windveren aan de lucht ons wel eens doen besluiten een extra reef in het zeil te leggen. Of geniet u liever meer direct van de wind, het water en de frisse lucht? Maak dan een kano of ga zeil-surfen. Koop een roeiboot en ga aan de riemen. Heus, er is nog genoeg te doen en te beleven, ondanks of misschien dankzij een paar stappen terug. U kunt over bovengenoemde onderwer pen en over nog veel meer zaken boeken en tijdschriften vinden in de Technische Bibliotheek Zeeland, Edisonweg 4 te Vlis- singen. U kunt daar gratis lenen. De bibliotheek is gevestigd in het gebouw van de Hogere Technische School. De boekenverzameling staat van 8 tot 5 uur elke werkdag tot uw beschikking. Bovendien vrijdagsavonds van 7 tot 9 uur. We zitten vlak bij de Keersluisbrug, dus we zijn te water bereikbaar. De jachthaven van Vlissingen is aan de overkant van de weg. Als u het Zeeuwse water weer eens opzoekt, zien we u graag eens binnen onze muren, al is het maar als vluchthaven voor slecht weer. Ing. J. T. H. C. Schepman. nen wit en koeten zwart, schoeiïngpalen zwart met witte kappen, en zo maar door. Koeten zwart met witte bles; ze zwemmen allemaal naar links als iemand naar rechts loopt; allemaal in paniek als er wat gebeurt, dichtbij. Net de beurs. Kwartierslag van onder het vergulde to renscheepje; bezemhalen over nat schoon stoepje; gedempt schrijfmachinegetik van de secretarie; ratel van steekkar met bier kratten bij Stadsherberg; gierende cirkel zaag bij timmerbedrijf; gerommel bij de smederij; geritsel van bootdekkleden; lucht- hoorn van zandschip dat bij sluis wacht; korte scherpe plons van fuut; flarden van gesprek over belastingaftrek; arbeidsvita- minedeunen in weefatelier en bij drie jonge mannen die ommuurd tuintje omspitten; uurdeuntje van carillon. Het is er heus niet stil. zo n decembermiddag, maar je moet goed luisteren! Laag bleek zonnetje maakt in-kijken mak kelijk; interieurtjes en spulletjes bij gewone mensen gewoon, bij de rijken antiek. Win terzonnetje is genadig en strijkt met wat licht langs plafondbalken, servieskasten, an tieke meubelen. Sommige is het niet, ande ren wel gelukt de armoe-van-vroeger te ver vangen door rijkere dingen-van-vroeger; ze wonen in een stijlkamer omgeven door prachtige dingen. Ander straatje met blauw stenen stoepen lager dan aan de Kaai. Meisje met jack nog aan, zo uit school, in door-zonde doorzonkamer, zon door 't haar, bleekgouden krans rondom, wijnrood tafel kleed. pendule op schoorsteen als van rood goud. Ze leest Kuifje; vent. loop door! 1-Ioog op dijkjes, schijnbaar doodsbenauwd en duizelig, spitse jachten en dikke boeiers op reuze-rolschaatsen, ijs op de ruitjes, an dere dekkleden dan blauw zijn er niet. Op de dijk en rond de kerk herneemt de bijterige zuidooster z'n rechten; het gaat weer vriezen. Het is erg winderig als altijd rond die steenkolos: boompjes kruipen ertegenaan, tegen dat kerkmassief 00 een graslandje met karresporen, geknotte bomen, geknotte toren met zwierende zwarte kauwtjes. Tuintjes met boerekool en prei, dc behuizinkjes als verpletterd door dat reusachtige gebouw uit de tijd toen men in Veere dat kon bouwen. Vecre waar weinig mensen echt wonen, met een haventje zon der nering aan omgedijkt water zonder neer langs de wallen. Er is zoveel ruimte omdat er zoveel gesloopt werd, maar nu worden huis jes van binnen uitgebroken, hersteld en verbeterd door bedrijvige vaklieden in over all:,: het Vecre van de woon- en vaar-dingen van hen die ver weg wonen. Denk nou niet dat het alléén Veere is: half Ierland, een kwart van het Franse platteland staat leeg. Niets bijzonders! Over al zijn er stedelingen die af en toe naar het platteland willen, jezelf toch ook! Nou dan! Wees blij dat het aanslaat, dat men die huizen en huisjes wil hebben en laten res taureren, dat er overal nog wat ouds en wat sfeer hangt en dat je nog wat kunt weg-dromen naar het verleden. Decemberschemering legt bereidwillig schaduwen over auto's, motorjachten, vuil containers, zandschuit, roodblauw-ronde verkeersborden, antenneharken en haast alles wat niets te maken heeft met oud Veere. Bemodderde vierkante woon-auto komt aanrijden, jong stel erin; samen zijn ze jonger dan ik; bedden, kacheltje, gascom- foor, zithoek. Win tertrekvogels, de geluk kigen, ze zijn op huwelijksreis. Grote bel Irish coffee met ons drietjes: lieve help, wat doen jullie nou hier? Omdat we het hier zo fijn vinden, zo ruim en zo fris; en omdat we van de zee houden! Later krijgt het zwarte water van de kreken iets looms, iets traags over zich; je kijkt nog even omhoog naar de silhou etten van riet en elzen en er schieten draden over, het water ritselt nog wat en dan is er een eindeloos teer vlicsje ijs gelegd. Iets aparts: water zien dichtvrie zen onder 'n blauwzwarte avondhemel met gestoken scherp de fonkelende avondster! Meeuwen op zoek naar 'n slaapplaats, vuurtorenlicht zwiept langs onderkant wol ken. Stevig doorstappen, naar huis; daar zitten schrijven in 'n schoolschrift S. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 23