Detail van een geschilderd behang door Jan van Ouwerkerk te Middelburg, 1839 (Ge meentemuseum Zierikzee). Foto: Joh. Berrevoets, Zierikzee. Model van een kofschip, 18de eeuw (maritiem museum Zierikzee). Foto: Joh. Berrevoets, Zierikzee. hem van de in Zierikzee gebouwde schoe nerskof Cadsandria (groot 93 last, ofwel 175 ton) van F. de Munck. een fraai model gebouwd. Gemaakt door oud-Kaap Hoornzeiler Van der Ploeg is het model van het barkschip "De Roompot". Een van de in Zeeland zeldzaam geworden Kaap Hoornzeilers. Het schip was bestemd voor de vaart op Oost- Tndië. [n het Zeeuws Handboek over de Stormen staan de lotgevallen van de eerste reis opgetekend. Kapitein Van Delden en zijn bemanning werden bij het verlaten van de Straat Baley overvallen door een cycloon. Het einde van het schip „De Room pot" was een stranding bij Westkapelle In het begin van de 19e eeuw zag de toestand in Zierikzee er weinig rooskleurig uit, de bevolking, en daarmee ook de stad, was voor een groot deel verarmd. In 1838 werd ene meneer Smit aangezocht na te gaan in hoeverre Zierikzee mogelijkheden bood tot vestiging van een werf. De be- Scheepsmodel uit de collectie-Fokker, circa 1900 (maritiem museum Zierikzee). Foto: Joh. Berrevoets, Zierikzee. treffende Handelsmaatschappij zag er blijk baar wel een gat in, want die stadswerf kwam er. Het van stapel lopen van het eerste daar gebouwde schip was een fees telijke gebeurtenis. De Zicrikzeese school kinderen kregen zelfs vrijaf. Bij de tewater lating was de waterverplaatsing zo groot dat vrouwen en kinderen op de wallekant kletsnat werden. Overigens was het schip, een bark, die "De stad Zierikzee" werd gedoopt, weinig voorspoedig. Na de eerste reis naar Batavia verging de Oost-Indiëvaarder in het zicht van de thuishaven. Het schip kwam terecht op de plaat "Onrust" waar het doormidden brak. Het grootste gedeelte van de lading v.n. suiker ging verloren. Op 17 december 1841 meldt de Nieuwe Amsterdamschc Courant het volgende: "Volgens nader berigt aangaande "De stad Zierikzee" kapt. Sass van Batavia naar Middelburg wordt gemeld, dat hetzelve in de nacht van 13 op 14 dezer door aanhou dend stooten op de bank doormidden is gebroken." Een roemloos einde dus. Maar het model van de onfortuinlijke bark, van de hand van de toenmalige Commissaris van Politie te Zierikzee Willem Borrendamme, prijkt trots in het Noordhavenmuseum. scheepsmodellen, schilderijen, visserij-attri buten en Scheldevondsten is ten dele afge splitst uit de verzamelingen van het ge meentemuseum in het stadhuis. Waardevolle bruiklenen werden ontvangen van de ge meente Brouwershaven, het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes en ver schillende particulieren. Het museum heeft de beschikking over een interessante collec tie scheepsmodellen van typisch Zeeuwse vissersschepen. Ook de koopvaardij is ove rigens goed vertegenwoordigd. Van schepen die destijds in Zierikzee van stapel liepen zijn diverse modellen van de hand van de vroegere zeeloods Ridderhof. Zo werd door ruime vleugel in de Noordhavenpoort, die op zichzelf al een bezienswaardigheid mag worden genoemd. Onder een fraai houten bekapping treft men in de diverse vertrek ken en brede verbindingsgangen de meest uiteenlopende objecten met betrekking op zeevaart en visserij. Het visserij- en scheepvaartmuseum "De Noordhavenpoort" beoogt niet alleen een gevarieerd beeld te bieden van de eeuwen oude relatie tussen Zierikzee en de zee, maar tevens van Zeeuwse maritieme as pecten in het algemeen. De kern van de geëxposeerde collectie 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 6