Nieuwe hengelsportkansen voor Voorst' nicer on Grevelingen Spiegel met het stadswapen van het barkschip Zierikzee; midden-19de ecuws scheepsmodel door Borrendamme (maritiem museum Zierikzee). Foto: Joh. Berrevoets, Zierikzee Overigens kwam Zierikzee de minder wel varende periode ten dele te boven. Drie scheepswerven floreerden in de vorige eeuw. Na 1900 liep het laatste in Zierikzee ge bouwde schip rond de jaren dertig van stapel. Naast de aanwezige scheepsmodellen w.o. een botter, een hengst, een Zeeuwse schouw, een Wieringer aak, een Antwerpse knots, een blazer, een hoogaars en ook een mo derne zeekotter, trekt de collectie schilde rijen, aquarellen en prenten de aandacht. Een greep uit die collectie die voor een deel bestaat uit z.g. scheeps- of kapiteins portretten. Drie schilderijen uit 1595 die een beeld geven van het bouwen van ha ringbuizen, een te Zierikzee gedrukte kaart van IJsland uit de 18e eeuw, aquarellen van J. F. Schütz van oude vissersscheepjes. Maar liefst zeven aquarellen van J. Spin in bruikleen afgestaan door de vroegere Zicrikzcese redersfamilie De Crane. Twee bijzonder mooie schilderijen van de zee schilder Kannemans waarvan één voorstel lende "Redding op zee, door de loodsschok- ker van Brouwershaven". Naast de diverse visserij-attributen, Schel- devondsten en andere maritieme curiosa, een maquette van de weervisserij en niet te vergeten een compleet zeeaquarium, voor zien van flora en fauna uit de Oosterschelde, van kreeft tot zeeanemonen. De entree van Zierikzee, de Noordhaven poort, is tegelijkertijd een entree in de ge schiedenis van de Zeeuwse visserij en scheep vaart. Als zodanig biedt het Noordhaven- museum voor iedereen die belangstelling heeft voor het Zeeuws maritiem gebeuren, vanaf 1 juni tot eind oktober een unieke gelegenheid kennis te nemen van tal van facetten van Zeeuwse "zoutwater-activitei ten" en wat daarmee, vooral historisch. De federatie van Deltavissers gaat 400.000 tot 500.000 jonge scholletjes in het Grevelingenbekken uitzetten. Hiermee wordt de platvisstand, die door de enthousiaste hengelaars de laatste jaren voor minstens de helft is weggevist, weer op peil gebracht. De uitzetting heeft een experimenteel karakter, omdat een aantal jaren geleden de uitzetting van jonge schol op het Veerse Meer geen succes is geworden. De waterkwaliteit van de Grevelingen met een constant zoutgehalte van 17 pro mille chloride en een zuurstof-verzadiging van 100 procent, is echter belangrijk beter dan op het Veerse Meer. Dit geeft de be trokken biologen de overtuiging, dat de jonge schoiletjes, die buitengaats en in de Oosterschelde-monding worden weggevan gen, in hun nieuwe milieu van stagnant zout water goed zullen gedijen. De jonge vis. die uitgezet zal worden is trouwens 10 tot 15 cm lang (bij voor keur), zodat de jonge vis al door het eerste moeilijke levensstadium heen is. Op Grevelingen en Veerse Meer zal dit voorjaar en het komende najaar ook weer een kwantum van ruim 6000 kilo jonge forel worden uitgezet, die deze zomer al flink de maat heeft en een braadpannetje kan vullen. Er is de komende maanden dus weer volop sport op Veerse Meer en Grevelingen te beleven, waar ook mooie paling zit. Op merkelijk is overigens dat de aal op het Veerse Meer veel beter bijt dan op de Grevelingen. Dit is mede een gevolg van de grote helderheid van het Grevelingen- water. waar u op dit moment zeker 7 tot 8 meter diep op de bodem kunt kijken. De lieden, die vandaag de dag nog steeds schreeuwen, dat de Grevelingen een vuile boel is, liegen dat ze scheel zien. De onder zoekers van het objectieve Delta Instituut voor Hvdrobiologisch Onderzoek, getuigen hoe fijn de waterkwaliteit is. Al is het na tuurlijk een nieuwe milieu van stagnant zout water. Maar als de delta toch nog dicht zou gaan, is het advies van alle Zeeuwse en nationale deskundigen: zorg dan voor een zoutbekken achter de dammen met een constant zoutgehalte en hoge zuurstofgraad, waar vele nieuwe levens in flora en fauna mogelijk zijn. En zorg er zeker voor dat zo snel mogelijk de vervuilende bronnen van de deltamercn af gaan. Voor de sportvissers is het natuurlijk wel zo dat hun vangsten tot enkele vissoorten beperkt zijn. Maar de grote winst bij alle verlies is toch. dat er geen stinkende boel komt, zoals bij een afvoer van vervuild zoet Rijnwater wordt gevreesd. De conclusies zijn duidelijk. Er is de komende maanden en jaren nog een mooi stuk hengelsport op de deltawateren te beleven. U kunt er met de grote vergun ning terecht. De waterkwaliteit is prima. Als de uitzetting van de jonge platvis slaagt, is het mogelijk de platvisstand op peil te houden. Er staat nog steeds niets vast over mogelijke voortplanting van de schol op de Grevelingen. De biologen heb ben in elk geval nog geen postzegeltjes kunnen vinden. De hengelaars en enkele beroepsvissers houden vol van wel. We moeten in het belang van dit onder zoek niet al te kleine scholletjes uitzetten. Dat zou misverstanden kunnen wekken. erieur van het maritiem museum, gevestigd in de 15de/16de eeuwse Noordhavenpoort Heuvren Zierikzee, met o.a. Zierikzeese hoeker van 1770. Foto: Joh. Berrevoets. Zierikzee Cor van Heugten.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 7