Groot Goes ligt nu weer aan het water Zwaartepunt watersport bij Wolphaartsdijk Goes is door de eeuwen heen met het water verbonden geweest. De stad dankt vermoedelijk haar naam aan de geheimzinnige kreek Gusaha, ofwel ganzenwater. Eeuwen geleden lag Goes dichter aan het water, dan het nu doet Midden 1700 bijvoorbeeld was Goes door een kort haventje verbonden met wateren als De Puye, het Goese Diep en het Schenge, die weer open verbinding had den met de Scheldestromen. Vandaag de dag is het kanaal Goes Goese Sas het smalle waterlint, dat Goes via de sluizen aan de Oosterschelde vastknoopt. Vroede vaderen dezer gemeente hebben zich al het hoofd gebogen over plannen voor een bredere sluis, een breder kanaal misschien. De Goese watersporters van vandaag de dag kunnen zich echter nog goed redden in de huidige situatie. Heel knus ligt het eigen haventje van de Goese watersport vereniging „De Werf" verscholen achter de loodsen van de Albert Joachim Kade. Vorig jaar november vierde deze thans 160 leden tellende watersportvereniging haar 25-jarig bestaan. Het lijkt alles wat petieterig als je daar zo bij het jachthaventje kijkt: een romantisch aandoend clubge bouw, een havenkom die een nauwelijks zichtbare verbinding heeft met het kanaal, en dus met open water. Maar verkijkt u niet op de Goese water- sportclub en de Goese jachthaven. Secretaris G. J. van Zee van de wsv „De Werf" wijst er niet zonder trots op, dat jaarlijks zeker 800 bezoekende jachten de Goese jachthaven aandoen. Engelsen vormen dan de hoofd moot onder de buitenlandse botenbezitters. Er bestaan plannen om dat wat nog over is van de oude haven van Goes, de Kleine Kade, weer in gebruik te stellen als aan loophaven voor watersporters. Zo'n maat regel zou de Goese watersporters welkom zijn, want het wordt moeilijk al die buiten en binnenlandse belangstellenden in het eigen havenkommetje te bergen. Kampioenen telt de Goese watersportvere niging „De Werf" niet onder haar leden, echte pleziervaarders, die in verschillende typen vaartuigen via het kanaal de Ooster schelde en het Veerse Meer opzoeken. „Een kampioen? Dan moet je in Wol phaartsdijk wezen." Wolphaartsdijk is sedert 1970 enigszins morrend door hogere overheden 'ingelijfd' bij de gemeente Goes. Goes werd toen met Foto: Wim Riemens, Middelburg. iHü

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 9