^Ene^eNTEN Weet u dat we in de schoolbibliotheek de „Beschrijving van Zeeland" hebben? In deel 1 wordt de stad Middelburg beschre ven. Tirion heeft daar 100 bladzijden voor nodig. In hoofdstuk zes behandelt hij Zie- rikzee: 190 bladzijden, met platen erbij; met veel plezier gelezen en door uw uit nodiging zit ik nu hier. Raad u nou eens welk onderwerp ik voor m'n scriptie heb gekozen? Niet moeilijk, dit stadje natuurlijk! De volgende dag is marktdag. Er komen gemiddeld meer toeristen en mensen uit de omgeving naar de donderdagmarkt dan Zierikzee inwoners telt (8.500). Door de eeuwen heen heeft Zierikzee een verzorgende en marktfunctie gehad; het heeft die nu meer dan ooit omdat het tevens de recreatie op Schouwen-Duiveland "meeneemt". Bad plaats-zomergasten uit Haamstede en Re- nesse, uit Westenschouwen en Burgh: wa tersporters uit Brouwershaven en Bruinisse; „donderdag in Zierikzee" is voor hen een vaststaand begrip. Topdag voor de horeca; men kan hier uitstekend eten, juist ook de visspecialiteiten. Het aantal overnach tingen neemt snel toe; er is een verwarmd zwembad, een ruim en rustig kampeerter rein; rondvaartboten en toeristenbussen komen en gaan; er worden zaken gedaan en er is een schouwburg. Vergist u niet in Zierikzee! Er is wel het een en ander veranderd sinds Dr. Ritter mijmerend door de straten dwaalde, in 1951. Mijn vriend Tirion was in 1753 feitelijk exacter: met z'n nauw keurige beschrijvingen en resumé van de historie. Maar Ritter leest weer gemakke lijker! Anton Pieck weet ook wel raad met Zierikzee, evenals de al-dan-niet-toeristische fotografen. Je raakt hier in weken niet uitgekeken! De Nobelpoort (begin 14e eeuw) is type rend voor de poorten die elke stad in de Lage Landen en elders had bij ieder in- en uitgang. Waar wij liggen met onze zeil boot was destijds het Bolwerk, essentieel voor de verdediging van de stad; er is nog 'n stuk oude stadsmuur. Op de om walling stonden de molens, voor betere windvang. De grachten hadden een zeer bepaald verdedigingsdoel. De Gasthuiskerk is het restant van een klooster uit de Middeleeuwen dat in 1651 werd uitgebreid door de aanbouw van de koopmansbeurs. Scheepjes met strijkmast lagen tot vóór 's Graven Steen; nu is daar veel gedempt. bewaking van de havenpoorten te ontlopen. De Vismarkt in de St. Domusstraat werd gebouwd in de Middeleeuwen, als woon- hofje voor schippersweduwen. De Lutherse Kerk werd ingericht in een adellijk huis op de hoek van twee straten. Het monumentale 16de eeuwse Raad huis, magnifiek gerestaureerd, herbergt een buitengewoon boeiend Gemeentemuseum in de Schutterszaal, de Schouwse tegelkamer en de torenkamer. Stadszilver, bodemvond sten, schilderijen, kaarten en prenten van vroeger, porselein en aardewerk: Arnoud is er niet weg te krijgen. Het Havenpoortencomplex huisvest het Maritiem Museum, afgesplitst van de rijke verzameling in het Gemeentemuseum. De relatie met de zee. Zeeuwse maritieme as pecten, wonderlijke zaken: de door een Zie- rikzeese Groenland vaarder meegebrachte Eskimokajak is mooier dan het exemplaar uit het Oceanografisch Museum te Monte Carlo. Schouwen, dat "maar" met een brug en twee dammen "vastzit" aan de rest van Nederland is nog helemaal een eiland. Er zijn domaniale dennenbossen, prachtige stranden en rondom ligt onvolprezen zeil en vaarwater voor wie een goede schuit heeft en het "grote" water kent en begrijpt. Er is niet voor niets een getijtafel afge drukt in het VVV-gidsje voor Zierikzee, haven waar het allemachtig goed binnen varen is na een winderige dag "buiten". Verzorgster van schip en mens, schuilplaats bij ruw weer, marktstad, centrum van de Deltawerken; volop nieuwbouw buiten de veste, tolvrije rijksweg vanaf de Randstad, sportterreinen; oude vestingstad met moder ne winkels, moderne woonwijken tegen de beslotenheid van een helder stedeke aan onder de verbijsterend lichte en wijde hemel boven de Oosterschelde waar de zeilwind stagen en wanten doet trillen en het scheep je een sneeuwwitte voor trekt door zout, blauw water! Aanloophaven waar menig watertoerist niet over uitgepraat raakt! Wij óók niet, en onze werkende invité Arnoud óók niet: hij met z'n examenscriptie, wij met 'n stukje in dit blad. Zierikzee dat over luttele jaren "erachter gaat" als de dam een feit is; dat dan niettemin tehuis en toevlucht blijft voor aankomende en bevaren zeezei lers, al kunnen die dan niet meer naar buitengaats. Zierikzee dat dan de relatie met de Noordzee verbroken zal zien, en de mosselkotters voorgoed verdwijnen uit de haven. Maar dat zovele andere relaties heeft, zoveel méér aantrekkelijke punten; dat lang niet meer zo geïsoleerd ligt als voor enkele tientallen jaren. Zierikzee dat in '53 op een klein deel van het centrum na was ondergelopen en ingesloten door water: het heeft zich met voortvarendheid hersteld, gesaneerd, geres taureerd. De middeleeuwse nijverheid in de binnenstad heeft het veld geruimd, er zijn nu industrieterreinen verderop (dieselmoto ren, kleding, elektronika, bakkerijgrondstof fen). Fotogeniek zonder weerga, op een schit terend-mooi en stil eiland gelegen, bedrijvig en druk op marktdagen en in 't seizoen, het boeiend verleden en de eisen van van- daag-de-dag op gelukkige wijze combine rend, leeft het flink en fris voort. Daar op dat wijdse Schouwen-Duiveland met de hofsteden verspreid in het vrucht bare land. Dicht bij de vijf kilometer rit misch spanbeton van de Zeelandbrug. In de geest van onze opstapper Arnoud die er - naar hij me toevertrouwde later voor de klas wil staan! In de gedachten en gesprekken van de tienduizenden toe risten en bezoekers die het wellicht beter kennen dan wij, aangewaaide zeilpassanten! En die Zierikzee zomin als wij ooit kunnen vergeten Van Schaick Zillesen. Zeilwedstrijden. 24 maart 1974. Zeilwedstrijden Europe-klasse, ULYC. 15 april 1974. Paaswedstrijden alle klassen, w.v. Arne. 5 mei 1974. Klubzeilwedstrijden alle klassen, w.v. Arne. 18 mei 1974. Klubzeilwedstrijden onder s.w.-factor, w.v. Kamperland. mei 1974. Zeilwedstrijden, Marine Watersport vereniging. 23 mei 1974. Onderlinge zeilwedstrijden alle klassen, w.s.v. Wolfaartsdijk. 1, 2 en 3 juni 1974. Pinksterwedstrijden te Veere 505, 420, 470, Europe, Fireball, Randmeer, BB 11, IOR III t/m VIII, ronde- en platbodems, j.c. Veere, RYCB, RBSC, w.s.v. Wol faartsdijk. I, 2 en 3 juni 1974. Pinksteren-Deltatocht voor motorboten, w.v. Arne. 8 en 9 juni 1974. Fotorally voor motorboten, RYCB. 9 juni 1974. Klubzeilwedstrijden alle klassen, w.v. Arne. IS

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 18