Zeeuws museum De moeite waard, had een kennis aan de lunchtafel gezegd, je moet er beslist eens heen. Heel andere omgeving dan vroe ger in de Wagenaarstraat, geloof me. Oud gedeelte van het Abdijcomplex, ruime zalen, spiltrappen, cn als je af en toe eens naar buiten kijkt over het plein kun je des te makkelijker terugdenken aan het verleden. Erheen, 'n regenmiddag in december. Lichtbord, deur, treedje af, hal met pla vuizen, garderobe, doodstil is het er. Zee gezicht op Veere boven de schouw: dezelfde wolkenluchten als toen met de Pinkster zeilwedstrijden, het stadje goed herkenbaar, de zeewind bolt de zeilen, strekt de vlaggen. Je knapt er echt van op, hartje winter. Trapje af; kijk, daar hebben we onze vriendin, Nehalennia. Ze troont er op de votiefaltaren met de namen van haar toe gewijde mannen, zo in het voorbijgaan genoteerd: Marcus Tarinus Primus, Dacinus Lifferonis en Titus Tertinius Virilis. Som migen uit de Rijnstreek, Keulen en daar- Kop van één der graven van Holland en Zeeland afkomstig van een beeld aan de voorgevel van het stadhuis te Middelburg. Atelier Michiel Ywijnsz. te Mechelen, plm. 15IS. Zeeuws Museum, Middelburg. Foto; Rijksmuseum, Amsterdam omtrent; het is nu ééndriekwartduizend jaren geleden en nog komen ze graag hier, we komen hen in het seizoen volop tegen. Overigens, ik mocht willen dat ik zo'n mooi kantoor had: spotlights tegen geluid dempend plafond, plexiglas/chroom stoelen, leuke foto's van de "Tholen 6" en de Oos- tcrschelde aan de wand. Het boek "Deae Nehalenniae", gids bij de grote tentoon stelling van '71, is nog te koop. Daarin veel over die "Antijcke Steenen" afkomstig van een "Heijdens Capelleken op de Zee strand t bij Domburgh in Zeelandt", en over de vondsten in de Schaar van Colijnsplaat, tien minuten varen uit de haven aldaar. Ontroerend mooi, wat verderop in de kelder, de Romeinse bekertjes, lampjes, armbanden, die unster, die dakpannen met 'n stempel. Ruw aardewerken voorraad vaten uit de nadagen van het Romeinse Rijk, nog véél oudere dingen uit de late Steentijd; veel uit de 10e 12e eeuw na Chr., die van de vluchtbcrgen en de vroegste nederzettingen: dolken, rijsporen, kammen, borstels, schaatsen, schoenen, kruikfragmenten, haardstenen. Oost Sou- burgh was een Volksburcht uit de 10e eeuw; Middelburg is ook te reconstrueren, met gracht en ringwal. De stilte is er tastbaar, je loopt ertegenin zoals je gewend bent tegen de Zeeuwse zeewind. Frappant is de tegenstelling tussen de smalle uitgesleten stenen spiltrappen die mensen al eeuwen op en af hebben gesjouwd, en de ruime, hoge en vernuftig verlichte zalen met hun vensters op het Middelburgse nog haast middeleeuwse Ab dijplein. Tapijten met voorstellingen van overwin ningen van Zeeuwen op de Spaanse bezet ters. Ik sta voor een groots tafereel, een willekeurig tapijt van de drie, de slag bij Fort Den Haak, augustus 1573. Links Veere dat toen nog twee haventorens had, rechts de zee. Kleine Zeeuwse schepen enteren de zoveel grotere Spaanse zeilers; brand, ka nonschoten, musketvuur, soldaten op het strand. Het is groot van verhaal. Plotseling dringt het door: maar dat is precies de zelfde plek waar wij nu fijn zeilen, water skiën, zwemmen en zonnebaden. Het wand tapijt is op de meter nauwkeurig: de kei- dammen, de strandjes, de duintjes, de dorps kerkjes in de verte, Veere is perfect her kenbaar. Wat is tenslotte 400 jaar in Zeeland? Wat is 1700 jaar voor Nehalennia? Die blanke vuursteenschraper is misschien 5000 jaar oud. Dit gebouw werd gesticht in de tweede helft van de 16e eeuw, heeft kamer tjes met verrukkelijk Delfts aardewerk en Chinees porselein uit 17e en 18e eeuw, fa milieportretten uit die tijd en vele curiosi teiten ook. De verzamelwoede was enorm, tweede helft 18e eeuw: een wonderlijk, volgens sommigen potsierlijk schelpenbuffet met meest tropische hoorns en koraal; klokken en instrumenten (Middelburg had meesters in het lenzenslijpen, klokkenmaken), veel natuurhistorische zaken cn altijd weer dat Chinese porselein, de "familie verte" en de "familie rose", kleipoppen uit Canton; een porseleinen krekelkooitje dat het diertje huisvestte dat de heer des huizes op dieven opmerkzaam kon maken, het zwijgt als het vreemde voetstappen hoort. Dievendoosje dus zonder elektronika. Op achtkant houten voetstuk bekroond door engelen die 'n kompas dragen, het in 1786 te Middelburg gebouwde planetarium. Messing bollteje in het midden is de zon; de aarde en vijf planeten draaien erom heen, nou ja: draaien: de aarde (kleiner bolletje) éénmaal per jaar, de buitenpla neten nog veel langzamer. Ons maantje wat vlugger om ons messing knikkertje; lang erbij staan kijken maar geen beweging te bespeuren, toch werkt alles perfect. Weer dat onvatbare begrip: tijd. Uiterst nauwkeurig instrument met aller lei klokken en aanwijsinstrumenten waarop de amateur-astronoom niet gauw uitgeke ken raakt, dat verzeker ik u. Een mensen leven is 2V2 omlopen van Saturnus om de zon; misschien haal ik nog één omloop (29 jaar) van dat messing bolletje met die platte ring op 'n koperdraadje daar in dat Middelburgse planetarium, misschien niet. Ik ben niet op de hoogte niet het mu seum-vaktaaltje. over het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, over de Zeeuwse Museum Stichting waarin rijk, provincie en Middelburg participeren. Maar Tapijt met fragment van de slag bij Fort den Haak (1573), vervaardigd in de weverij van Jan de Maeght. Middelburg, plm. 1600. Foto: les Lamain, Middelburg. ik geniet van het verhaal over de heer Bal die zijn verzameling antiek aan het Zeeuws Museum vermaakte. Norse man op de fiets, had bakkers/snoepwinkel aan de Kromme Weele samen met z'n zuster en bezat 'n feilloos zesde zintuig voor waardevol an tiek. In de kostuumkamer is z'n winkeltje nagebouwd op 'n draaischijf. Over de mu seumzalen verspreid staan de prachtige meubels, het sublieme porselein en zovele andere antieke voorwerpen uit de collectie Bal. Hij reisde veilingen af. bezocht Brus sel en Londen cn stierf (81) twaalf jaar geleden. Dat is aan het korte eind van de tijd- ellemaat. Na vijven loop je peinzend door driftig autoverkeer in natte-sneeuwjacht door Middelburg. Je bedenkt in stil café bij de koffie: wat weet ik ervan? Die mam moet, die neushoornschedel, de kop van dat reuzenhert en al die andere natuur historische merkwaardigheden. Ik kan niets verstandigs zeggen over de kostuums van vroeger; toch sluit de "dracht" van nu daarop aan, en die kennen we wel. Voor het naar waarde schatten van het daar tentoongestelde zilverwerk moet je expert zijn. Voor het rooien van bieten wordt de "peevurke" niet meer gebruikt. Die houten trapfiets in de hal heeft z'n gloriedagen en z'n publiciteit ook al lang gehad. Je "ondergaat" er het verleden; ook als je niet kunt meepraten over "chine de 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 21