Leren zeilen in Wolphaartsdijk Foro: T. Prenen, Antwerpen. mosselkonsumptie in het Antwerpse geste gen is." Momenteel is het mosselseizoen sedert Pasen beëindigd, maar alle hoop wordt er bij de mosselimporteurs in België wel op gesteld dat van juli af, wanneer het vol gende mosselseizoen begint, de kwaliteit weerom aan de uitzonderlijke kant zal mo gen liggen, ook al zijn de Zeeuwen daarvoor dan in geen enkel opzicht verantwoordelijk, maar wel moeder natuur. Ook oesters worden er in België nogal wat verkocht, maar dan toch vooral uiteraard tijdens de feestdagen. Het is nu immers eenmaal zo dat omwille van de prijs de oesterkonsumptie grotendeels beperkt blijft tot de hoogdagen. Een gemiddelde oester van de reeks 4/0 kost in de Belgische winkels zo circa 15 fr. per stuk. Het is dus licht begrijpelijk dat meestal slechts bij feestelijke gelegen heden deze Zeeuwse lekkernij op tafel wordt gebracht. Zoals de Zeeuw wel weet begint het oesterseizoen slechts in septem ber, om na Pasen te eindigen. Het afgelopen mossel- en oesterseizoen heeft de Belgische importeur het echter toch niet onder de markt gehad om zijn verkoopscijfers enigszins op peil te houden. In de maand februari 1973 werd er immers terecht of ten onrechte, wat nog steeds geen uitgemaakte zaak is, langs kranten, radio en T.V. kwik in de vis gesignaleerd, wat het vis en derhalve ook het mossel- verbruik bij de doorsnee konsument een tijd lang gevoelig deed teruglopen. In de maand september was er een tijd lang spraak van cholera onder de mosselen en in de periode van Kerstmis Nieuwjaar vorig jaar kantelde in de Oosterschelde tot overmaat van ramp nog een petroleum- boot wat de levering van Zeeuwse mosselen uiteraard gedurende een zekere tijd op een laag oitje zette, om niet te zeggen helemaal ongedaan maakte. Derhalve heb ben de Belgische mosselimporteurs vorig jaar ondanks de hoge kwaliteit van de Zeeuwse mossel toch geen uitstekend jaar achter de rug en hadden sommigen zelfs heel wat moeite om het hoofd boven water te houden vanwege de beduidende terug loop van hun jaarlijkse verkoop. Hoe dan ook in juli begint een nieuw mosselseizoen en de Belgische importeurs hopen dan maar tot en met Pasen 1975 naar hartelust te kunnen verkopen zonder daarbij gestoord of beperkt te worden door cholera, kwik of het kapseizen van pe- troleumboten. En als dan de mosselen weer dezelfde kwaliteit mogen hebben als vorig seizoen en als er dan bovendien nog geen prijs stijging aan vastzit, dan verwachten de Belgische grossisten maar weerom eens een jaartje te krijgen dat financieel tot een sukses uitgroeit, zelfs al zal vadertje staat dan zijn behoorlijk deel van het batig saldo van de Belgische mosselinvoerders weten af te schuimen. Want daar mag je net als in Nederland van opaan. Er zijn vaders die menen dat hun kinderen het best leren zeilen op vader's boot: laat ze alle klusjes opknappen waar hij zelf geen zin in heeft, scheld ze uit als de fok- schoot niet vlug genoeg wordt doorgezet, laat hen elke dag de waterlijn en het dek boenen; leren ze veel van. De andere soort vaders is al even erg: ze geven hun kinderen een oud zeiljolletje, zo'n ding dat nog wel een beetje zeilt als het niet druk bezig is te zinken; vooruit jongens, zoek 't nou zelf maar uit en denk erom: om zes uur eten; met een duw de plas op, ziezo, die zijn voorlopig zoet! De derde soort vaders brengt of stuurt de kinderen voor één of meer weken naar een zeilschool. Geen goed woord, er is weinig schools aan, zo'n klas in zestienkwadraats en andere zeiljachten op 'n wijde lap water, in elke boot een instructeur; les van negen tot half een, en van kwart over twee tot half zeven, en van acht tot negen 's avonds theorie. Een week lang: broodmaaltijd. Foto: T. Slagboom, Vlissingen. 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 14