Tentoonstelling - 1974" „HONDERD JAAR ORANJE 1874 Foto: G. van Schaick Zillesen. Toch varen, warm eten, slaapzaaltjes met z'n achten, ontbijt en optuigen. Bondszeilschool! De internen zijn 'n week van huis, het geen enerzijds ongekende vakantieperspec tieven opent voor pa en ma, anderzijds aanleiding kan geven tot heimwee. Nee, geen verlangen naar huis, maar naar nog een week: kan het dit jaar niet meer, dan in ieder geval volgend jaar, nietwaar pa? De fijne puntjes van de zeilsport heb ik nog lang niet door, en het is er enorm ge zellig! Schooldiploma in lijstje boven schrijf tafel of'bed: beginnerscursus en gevorderde cursus, later misschien de A-, B- of zelfs C-diploma's der ANWB-KNWV. „De Viking". Eerste Zeeuwse Zeilschool, te Wolphaartsdijk leidt eigen instructeurs en hulpinstructeurs op, ieder jaar opnieuw voor de zeilleerlingen komen. Er zijn mo menteel zestien boten en die blijven niet in de haven, tenzij het erg hard waait. Eens per week wordt een dagtocht gezeild naar Veere of Kamperland, lunchpakket mee; die zeilexcursies zijn altijd een hoogtepunt. Het programma is ingedeeld in groepen 12 15 jaar en voor 15 jaar en ouder; niet zelden komen er uit deze laatste groep na verloop van enige jaren hulpinstructeurs opduiken. Weer zo'n geval van heimwee naar de sfeer bij „De Viking"! Eigen haven bij het in '67 opgezette zeilschoolgebouw: uit iedere kamer heeft men uitzicht op het Veerse Meer, het panorama vanuit het dagverblijf/theorielo kaal is onvergetelijk mooi. Vaste klanten half juni: 80 leerlingen van de Europese school te Brussel, de helft zeilt, de andere helft maakt excursies door Zeeland. Proeven van zeilbekwaamheid: Verklaring geschiktheid bemanningslid; verder Verkla ring gevorderd zeiler, en Zeildiploma. Men moet minstens 80 punten halen zowel voor theorie als praktijk, voor Zeildiploma ten minste tweemaal 95 punten. Vrijwel zonder uitzondering enthousiaste verhalen van de jongelui die zo'n zeilschool- vakantie hebben meegemaakt. Er is buiten de lesuren toezicht op de jeugd; aan eten en slaap accommodatie wordt door de lei ding alle zorgen besteed, er is een terrein waar ze buiten lesuren wat kunnen volleyen. En er is het ruime, schone, zilte, windrijke Veerse Meer, dat o.i. méér mogelijkheden tn moeilijkheden kan bieden dan welke Randstadpias ook. Denk je eens in; zelf standig leren zeilen op zo'n koninklijke lap water, leren handelen in situaties waar bij snelheid en inzicht geboden zijn, een lang rak feilloos aan-de-wind leren sturen! En zo gaat het door: het behalen van het diploma is geen gemakkelijke zaak. In voor- en naseizoen wordt instructie gegeven aan ouderen, echtparen, mensen die een zeiljacht willen gaan aanschaffen en zich terecht eerst willen bekwa men in de heus niet zo eenvoudige zeilsport. Er zijn weekend-cursussen; vier zeil weekends vormen samen ook een zeilweek. In het Stedelijk Museum, Bellamypark 19, Vlissingen, Tel. 01184 - 24 98, gedurende de periode van medio juni tot 31 juli 1974. Openingstijden: maandag t/m zaterdag: 10 12 en 14 17 uur. Zondag: 14 17 uur. Toegangsprijs: Personen van 15 jaar en ouder: maandag t/m zaterdag 0.40; op zondag 0.25. Kinderen t/m de leeftijd van 14 jaar, onder geleide 0.25. Deze expositie vindt plaats in het kader van de 65e verjaardag van Hare Majesteit En dan is er de stalen 15-meter botter „De Walvisch" voor week-tochten voor 6 mensen, met instructeur. Oosterschelde, Grevelingen, rondom Walcheren om de zo nodige praktijk op te doen voor de A-, B- en C-diploma's van de ANWB-KNWV. Er wordt daar in Wolphaartsdijk met eindeloze toewijding, met enthousiasme en geduld gewerkt aan het aanleren en op-peil- brengen van de zeilvaardigheid en -be kwaamheid van grote groepen jonge en ook oudere mensen. Voor tallozen is de kennis making met en de eerste instructie in de zeilsport een fase in hun vrijetijdsleven waar ze altijd met plezier en voldoening op terugzien vooral ook als ze in het bezit komen van een eigen zeilboot. De aanpak van al die adspirant-zeilers is bij „De Viking" in goede handen en het Veerse Meer levert daar ook een fikse bijdrage aan. Met mijlenlange zeil rakken en Zeeuwse zeewind. Koningin Juliana en de toevallige omstan digheid dat het juist honderd jaar geleden is, dat Zeeland aan Koning Willem III bij zijn 25-jarig regeringsjubileum een geschenk aanbood, dat op de tentoonstelling zal worden getoond. De tentoonstelling bevat o.a. geschenken van vorsten, verenigingen, particulieren aan leden van het Koninklijk Huis en ook voor werpen, toebehorende aan leden van de Koninklijke familie. De conservator, N. Veldhuis. 15

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 15