Twee jaar geleden vierde de Antwerpse plezierbotenrederij „Flandria" haar 50-jarig bestaan. Dit werd een evenement dat geen enkele Antwerpenaar, die naam waardig, uit het oog verloor. Maar de Zeeuwen hebben er misschien niet zoveel van gehoord. Spijtig! Want re derij Flandria brengt jaarlijks zo maar e- ventjes een 25.000-tal (grotendeels Ant werpse) toeristen naar Zeeland, zij het dan voor eendagstripjes, die niettemin onge twijfeld dit grote voordeel hebben dat jaar lijks duizenden (Antwerpse) toeristen van juni tot augustus deze bijzonder aantrek kelijke „Hollandse" provincie aan Wester en Oosterschelde leren kennen. „En dat is alvast een grote verdienste", zei ons een doorgewinterd plezierbootka pitein van de rederij Flandria. „Want tal loos zijn diegenen die met een Flandria- boot terugkerend van een eendagstrip naar Zeeland zeggen: Mooi land, dat Zeeland, daar keren we nog terug en voor langer!" En de gunstige indruk, die doorgaans alle Sinjoren van Zeeland opdeden, werd ongetwijfeld nog versterkt door de luxueus- prettige omstandigheden waarin hun (eerste) bezoek aan Zeeland verliep aan boord van de aantrekkelijke komfortabele Flandria- boten, die aan het Scheldetochtje naar Zeeland de gewisse hunker verbond er eens en vaak liefst zo spoedig moge lijk terug te keren. Want wie Flandria zegt, zegt Zeeland. Tijdens de drie zomermaanden juni, juli en augustus worden door de rederij immers met de regelmaat van een klok diverse boottochten georganiseerd naar Vlissingen, Zierikzee, Veere en Middelburg. De tochten naar Vlissingen gaan in de maand juni alle zon- en feestdagen door en van 1 juli tot en met 1 september vrijwel alle dagen. Een heen- en terugreis komt op 200 fr. voor een volwassene en aan boord van de schepen zijn middagmalen te bekomen te gen de prijs van 150 fr. per persoon, terwijl 's avonds a la carte kan gegeten worden tegen bijzonder demokratische prijzen. De Scheldetochten Antwerpen Vlissingen Antwerpen (vertrek 9.15 uur aan ponton Steen en thuiskomst omstreeks 21 uur, met een verblijf van drie uur te Vlissingen) zijn dan ook de grote trekpleisters van rederij „Flandria" omwille van hun populair en demokratïsch karakter dat hele families een dagje in de gelegenheid stelt een stukje aantrekkelijk en in het Antwerpse overbe kend Zeeland te gaan verkennen. Enigszins anders is het wel gelegen met de trips naar Veere, Middelburg en Zierikzee, Zeelandtochten die in werkelijk luxueuze omstandigheden doorgaan en daarom ook een grote aantrekkingskracht uitoefenen op een beter gespekt publiek dat er graag enkele briefjes van 1000 tegen aan smijt voor een keertje. Deze Zeeland- Scheldetochten zijn dan echter ook het neusje van de zalm en bieden zowat alle geneugten die men van een Scheldevaart kan verwachten. De tochten naar Zierikzee, waarvan er zo ongeveer een 15-tal per seizoen worden ingelegd, kosten 700 fr per persoon, maar in deze prijs is de bootreis, een middag maal, een avondmaal, wijn, dienst en BTW inbegrepen. De afvaart aan het Steen te Antwerpen is voorzien om half negen en de thuiskomst omstreeks 22 uur. De reis Antwerpen Veere en terug kost 800 fr., inbegrepen gastronomisch mid dagmaal, koud avondmaal, wijn, dienst, BTW en koffie met koekjes na de afvaart. Per seizoen worden een viertal boottochten naar Veere voorzien. Tenslotte is er dan nog de bootreis naar Middelburg, die eveneens een viertal keren per seizoen doorgaat en die 850 fr. kost, onder dezelfde omstandigheden als de toch ten naar Veere. Van deze vier Zeelandtochten per Flan- driaboot is de Vlissingen-tocht de oudste. Reeds ongeveer 25 jaar immers varen de plezierboten elk jaar verscheidene tiental len keren per zomerseizoen naar Vlissingen en terug. En elk Antwerpenaar, die zich echt Sinjoor wil noemen, moet minstens één keer in zijn leven een Flandria-tochtje naar Vlissingen hebben gemaakt. Dat is bijna een conditio sine qua non om zich Antwerpenaar te mogen noemen. De boottochten naar Zierikzee. Veere en Middelburg zijn echter van meer recentere jaren. De Scheldetochten naar Zierikzee worden nog maar een vijftal jaren geor ganiseerd en deze naar Veere twee jaar. De Scheldetocht Antwerpen Middelburg Antwerpen wordt dit jaar voor de eerste maal gevaren op vastgestelde data. En al deze Zeelandtochten blijken een even groot sukses te hebben. Omwille van de omstandigheden waarin de boottochten verlopen ongetwijfeld, maar ook omwille van de aantrekkingskracht die het pitto reske Zeeland op de Sinjoor pleegt uit te oefenen. Ook naar Terneuzen en af en toe zelfs naar Brcskens wordt door Flandria geva ren, maar dit dan met groepen die vooraf voor bepaalde gelegenheden een hele boot ineens afhuren. Dit maar om te zeggen, de woorden van Antwerpen's burgemeester Lode Craeybeckx parafraserend, dat Ant werpen Zeeland niet loslaat dankzij de Flandriaboten. Want ook de Zeeuwen zelf worden in de gelegenheid gesteld in de eigen wateren met de Flandriaboten tochten te maken. Immers met de schepen die rond de mid dag in Vlissingen aankomen, worden in de Op de ponton aan het Steen te Antwerpen een zonnige zomerdag, met allemaal toeristen die zich naar de boten begeven die gaan afmeren richting Zeeland Op de achtergrond één van de vele Flandriaboten. (Foto van de schrijver). 12

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 12