0r ^sm\ hand bij Burghsluis een nieuwe haven aan gelegd van waaruit nog tot het midden van de 18e eeuw schepen ter haringvangst voeren. In zijn kroniek van Zeeland uit 1696 vermeldt Smallegange over deze haven het volgende: „Het dorp Burgh is voorzien met een haven aan Burghsluis, dienende niet alleen voor deszelfs ingezetenen en landsaten, maar ook voor d'andere nabij gelegen dorpen en gewesten, om haar gewas en bestialen te kunnen afschepen, en hare behoeften van buiten ontvangen." De hierbij afgedrukte plaat van de oude haven van Burghsluis is eveneens uit de kroniek van Smallegange overgenomen. Ervan uitgaande dat deze afbeelding eni ge gelijkenis vertoont met de toestand van destijds, zal echter iedereen die plaatselijk bekend is, tevergeefs zoeken naar enige overeenkomst met de toestand van vandaag. In de loop der eeuwen is de kust van Schou wen door dijkvallen zwaar geteisterd, waar door zich ook in de buurt van Burghsluis grote veranderingen voltrokken. Zo trof in 1772 een dijkval de haven met naaste om geving, nadat ook in 1750 terplaatse reeds land verloren was gegaan. Van de verloren gegane inlagen is de westbout nog een overblijfsel. Zo kwam in 1772 de Westhoek opnieuw zonder haven te zitten. Onderstaande foto toont de huidige toe stand buitendijks, op de plaats waar eens de oorspronkelijke haven van Burghsluis gelegen heeft. Alleen de kleine nederzetting, die destijds bij deze haven ontstond, is nog ten dele overgebleven. Er rest nog een straatje van, dat aan één kant een rij hui zen heeft. In de volksmond heet het ge hucht nog steeds „het ouwe sluusje". Om dat er eertijds door de bewoners nogal wat werd afgepraat, noemde men het straat je ook wel „de kaekelstraete". De huizen zagen uit op een grote plas, die diende als ontvangstboezem voor het polderwater. Vermoedelijk diende hij eens als spuikom om de oorspronkelijke haven op diepte te houden. Omstreeks 1929 woonden op het ouwe sluusje nog ongeveer veertien gezinnen. Er was een café en een snoepwinkeltje. Tijdens de tweede wereldoorlog lieten de bezetters er een aantal huizen afbreken, waaronder het café. Van de vroegere bewoners of hun nakomelingen woont er vrijwel niemand meer. De meeste huizen zijn thans als tweede woning in gebruik. De kaekelstraete anno 1973. De plaats waar eens de tweede haven van Burghsluis gelegen heeft heet in de volksmond nog steeds „de aowe kaoje". Op het hierbij afgedrukte kaartje uit 1865 staat hij nog als „haven" vermeld. Thans is er niets meer van over. Vermoedelijk is de haven in de tweede helft van de vorige eeuw als zodanig vervallen, omdat hij niet meer voldeed aan de eisen van de tijd. In 1862 vroeg de gemeente Haamstede aan de Staten van Zeeland toestemming voor de aanleg van een nieuwe haven. Zo ontstond de derde haven van Burghsluis. Het was een tijhaventje, voorzien van twee kadewanden, dat tot aan de ramp van 1953 in de behoeften van de streek voorzag. Achter de dijk ontstond in de loop van de jaren een rij huizen, die als „het nieuwe sluusje" de geschiedenis is ingegaan. In 1920 woonden er vijftien gezinnen en ston den er twee café's, nl. Hel Schippershuis van L. jonker en het café -- annex bak kerij van M. Hendrikse. Het schippers huis werd in 1927 opgeheven en het andere café met de bakkerij verdween in 1945. In 1872 bracht men aan de haven ver beteringen aan voor een totaalbedrag van 14.700,—, terwijl het haventje in 1888 nog wat verruimd werd. Onderstaande af druk van een ansichtkaart laat deze haven zien naar de toestand van vóór 1953. Na de ramp van 1953 onderging de haven een grote uitbreiding. Toen werd nl. een groot gedeelte van de Bootsinlaag wegge- baggerd en bij de bestaande haven getrok ken. Het nieuwe gedeelte werd in verband met het herstel van de rampschade inge richt als werkhaven. In deze toestand kwam tot op de dag van vandaag geen verande ring meer. De uitwateringssluis, waaraan Burghsluis zijn naam ontleent, w7erd in 1957 gesloopt en door geen andere sluis vervangen. Het water van de Burgh- en Westlandpolder stroomt thans via een duiker onder de Meeldijk af naar het waterschap Schouwen- Duiveland. De boezem, wiens funktie als spuiboezem reeds in 1772 verviel, had na het slopen van de sluis ook zijn funktie van berg- boezem verloren en werd gedempt. Onderstaande foto laat de haven van Burghsluis zien in zijn tegenwoordige ge daante, met op de achtergrond het oude, in 1862 aangelegde, gedeelte. Buitenbeentjes in de Schouwense samen leving. Over de aard van de voormalige van der Kloosters en hun verbondenheid met Burgh sluis, deed de onbekende familieschrijver een aantal kernachtige uitspraken, welke hierbij in diens bewoordingen puntsgewijze worden samengevat. Waar eens de oorspronkelijke haven van Burghsluis heeft gelegen. Nadat de oorspronkelijke haven in 1772 verloren was gegaan, hebben dc ambachts heren van Burgh en Haamstede een nieuwe haven laten aanleggen, juist ten westen van de plaats waar destijds de Meeldijk tegen de zeedijk aansloot. Het reeds eerder genoemde café van het oude Burghsluis, dat de naam Bonne Futte" droeg, stond aan de overzijde van de Meeldijk en diende om de dorst van schippers, kaaiwerkers en vissers te lessen. Op de achtergrond de plaats waar eens de „aowe kaoje" lag. 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 20