Aasproblemen voor Zeehengelaars Rode Kruis hulp posten Goede waterkaarten van „Hydrografie" en dieptemeters van „Observator" De enorme doorbraak van de zeevisserij in de hengelsport heeft de aas-problemen steeds groter gemaakt. Er zijn zelfs al verwoede zeehengelaars, die hun vakantie weken bespreken aan de hand van de ge- tijdetafel, omdat springvloeden en lage getijden ook extra kansen bieden voor de wormen- en zagerspitters om aas te be machtigen. Bij stormvloedverhoging zijn de kansen op zagers miniem, dan is het meestal „behelpen" met zeepieren of ander aas. Begrijp me goed, in vele gevallen zal de zeepier zelfs de voorkeur boven de zager verdienen. Maar door de bank genomen is de zager een bijzonder aantrekkelijk aas. De grote vraag is of zagers en zeewormen te conserveren zijn op een manier, die het aas nog aantrekkelijk laat voor de belaagde vissoorten. Ruim zeven jaar geleden heeft de heer P. Ruiter op het Instituut T.N.O. voor Vis- serijprodukten een poging gedaan zeewor men in te maken. Er werd formaline als conserveringsmiddel gebruikt. De grote moeilijkheid bleek, dat ingemaakte zeepie ren „leegliepen". Ze gaven na de inmaak hun lichaamsvocht af. Het was dus zaak bij het inmaken ervoor te zorgen dat de huid van de zeepier gelooid werd en dus geen vocht meer doorliet. De proef mislukte, zegt de heer Ruiter, omdat de ingemaakte zeepieren bij voeder- proeven op haring niet gegeten werden. De vis had geen of weinig intersse meer voor het ingemaakte spul. De structuur en het smaakpatroon, afgezien van het element levend aas, was dermate aangetast, dat er geen vis mee te vangen was. Ook in de conservenindustrie zijn vele methoden om voedsel jarenlang of zelfs blijvend te conserveren. Het is alleen niet meer te eten. Het middel is dan erger dan de kwaal. Wat dat betreft heeft het T.N.O.-onderzoek nog weinig bemoedigend nieuws opgeleverd. Over het hoofd van T.N.O. zouden we het ministerie van landbouw en visserij eens willen vragen om een subsidie voor een onderzoek naar een goedkope en effec tieve methode om het aas te drogen. Er zijn nu al sportvissers, die restjes zagers en zeepieren aan de haak rijgen en deze Er is de laatste tijd een groeiend aantal aanvragen van sportvissers om inlichtingen over waterkaarten, zeekaarten en diepte meters. Er wordt steeds meer per boot op de Zeeuwse, Zuid-Hollandse stromen en Wadden gevist. Er wordt ook steeds meer op uitgekiende stekkies gevist, waar de juiste diepte, de rand van een vaargeultje of een kleine diepte of ondiepte, erg belangrijk is. Vaak kan het ankeren tot op een meter nauw keurig bepalend zijn voor het slagen van uw visdag. Wie goede zeekaarten wil hebben, komt bij de kaarten van de Dienst Hydrografie haken met aas te drogen hangen. Vele weken en maanden later kan dan een haak met gedroogd aas te water worden gesmeten. In het water zwelt de worm weer op, die nog een deel van de oude structuur en smaak behouden heeft. Het is in elk geval heel wat beter vissen met gedroogde zagers en zeepieren, dan met het ingemaakte of gezouten spul. Zelfs als er nog wat levertraan of pilchard oil aan gesmeerd wordt. De hele hengelsport zou gebaat zijn met een experimenteel onderzoek of er een geschikte droogmethode te ontwikkelen is. Wellicht met een gat in het aas, zodat het na droging vlot aan de haak geslagen kan worden. Men zou de wormen of zagers wellicht aan de rijgpennen kunnen steken, die nu gebruikt worden om een zeepier (leeglopers) zonder lekkages op de haak te schuiven. Van deze rijgpennen af zou het gedroogde aas op de haak te schuiven zijn. Voorwaarde is dan weer, dat het ge droogde aas de nodige soepelheid behoudt om over de kromme bocht van de haak te buigen. Voor hengelsporthandelaren zou dit wel licht een methode zijn (en zeker voor de aasleveranciers) om overtollige voorraden, die anders verloren gaan, via een eenvoudig droogproces (een oventje of zo) te con serveren. We willen deze suggestie graag via het hoofd van de afd. Sportvisserij en Beroepsbinnenvisserij, de heer J. van Hurck, voorleggen aan de deskundigen van T.N.O. De inmaakproeven tot nog toe hebben geen oplossing gebracht. Men heeft overi gens wel de indruk, dat de beste tempera tuur om levend aas (donker) te bewaren rond de 7 tot 10 graden Celcius ligt, omdat dit ook de normale temperatuur van de zeebodem is, waarin de dieren leven. Ook het plan Klaasesz brengt problemen mee, omdat vele aasgronden door het ge reduceerd getij tot 1.80 meter vloed vele gronden niet meer droog maakt bij eb. Dat betekent, dat vele aasstekken niet meer bereikbaar zijn. Er zal dus meer aas uit Frankrijk, enz. moeten komen met hogere prijzen. Cor van Heugten. terecht. Deze overheidsinstelling, die de kaarten maakt en uitgeeft, heeft enkele agenten, die de kaarten verkopen. Dat zijn de NV Observator, Vasteland 30 in Rotterdam (3001) en de ANWB. De kaarten, die de laatste jaren voor de watersport en sportvisserij belangrijk zijn, komen gelukkig niet meer in grote onhan dige rollen uit, maar in een grote atlas- vorm, die tenminste hanteerbaar zijn. Er zijn vier kaarten van Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden, dus de zuidelijke delta en 1 kaart van het IJsselmeer en 2 van de Wadden. De prijzen, die voor het komende jaar niet bekend zijn, varieren van ongeveer 12 tot 15 gulden per stuk. Er zijn al enkele hengelsporthandelaren die de kaarten via de NV Observator als agent verkopen. De Bergen op Zoomse hengelsporthandelaar Nol Jurgers op het Catharinaplein is er een goed voorbeeld van, evenals Hengelsport Markusse te Wis- senkerke. Duizenden zeehengelaars zouden met deze kaarten in de hand, meer vis gaan vangen. Dat geldt niet alleen voor de bootvissers, maar vaak ook voor de mensen, die vanaf de kant hun wekelijkse hengelgeluk beproe ven. Er staan vele details van diepten, enz. op de kaarten, die u de nodige details van de onderwater-situatie van uw favoriete stekken kunnen vertellen. Hengelsporthandelaren, die deze kaarten willen verkopen, weten nu de weg. Dieptemeters. Er is de laatste tijd ook een groeiende belangstelling voor dieptemeters aan boord van visboten. Er zijn verschillende goede merken, vertelt men ons bij de NV Obser vator. De Seafahrer, die exclusief BTW 375- 450 gulden kosten, is al wat beter bekend. Er is speciaal voor kleine visbootjes een zvn. „fishermans kit" het Apelco echolood MS 108 compleet excl. 16 percent BTW. Een batterij-apparaat met een soort sta tief. dat buitenboord gehangen kan worden. Wie wat knutselen kan en zelf wat toestan den kan maken om zo'n apparaat buiten boord aan een klem vast te zetten (het statief althans dat in het water steekt) kan al voor 399 gulden excl. BTW terecht. Deze apparatuur is echt wel iets meer dan een leuk stukje speelgoed. Het is een professioneel instrument, dat tot 50 voet diepte tot op enkele procenten betrouwbaar is. De diepte kan worden afgelezen door een flitslicht-bandje, dat op de schaalver deling de diepte in feet aangeeft. Dit flitslicht geeft ook elk voorwerp aan, dat tussen de bodemdiepte en de boot verschijnt. Als u wat handig bent zult u gauw ook dichte scholen vis, die (pelagisch) tussen boot en bodem zwemmen, opmerken. Ook wrakken en andere voorwerpen zult u snel herkennen, omdat de normale diepte bekend is (tijdens het varen op de kaart) en u plotseling de diepte of ondiepte ziet. U kunt met zo'n dieptemeter op de meter nauwkeurig naast of op een wrak gaan vissen. U kunt nog correcties aanbrengen voor zand- of modder-gebieden, omdat ook bij grote stroomsnelheden opwervelend zand en slib invloed op de dieptemeters kan geven. Laat dit enkele tips voor de sportvissers en hengelsporthandelaren zijn, die nu weten waar ze terecht kunnen. Waterkaarten en dieptemeters zijn voor de moderne varende sportvissers onmisbare attributen, die niet alleen over uw vangstsuccessen, maar ook over uw leven en welzijn kunnen beslissen. Cor van Heugten. Bemande eerste-hulpposten van het Rode Kruis: een strandpost te Valkenisse, plus 3 punten op het strand. In de Schouwse Westhoek, in samenwer king met de reddingsbrigade: een post op Renesse en een post op het strand van Wesüenschouwen. Voor het Veerse meergebied: een Rode Kruispost in de weekends in het clubgebouw van de w.v.s. Wolfaartsdijk. Telefonisch bereikbaar 01198 - 4 43 of via 01100-4444. Bemand van plm. 10.00.19.00 uur en een Rode Kruispost in de weekends in Resto Vrouwenpolder, op de Veersegatdam. Be mand van plm. 10.00—19.00 uur. Telefo nisch bereikbaar 01189 - 19 00. 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 31