EEN EEUW SCHEEPSBOUW IN HOUT THOLEN; In het stadje Tholen op Tholen weten liefhebbers van oude houten schepen de scheepswerf M. van Duivendijk te vinden. Gelegen vlakbij het schilder achtige haventje en de oude oesterputten aan de Eendracht. De werf die zich bezighoudt met werkzaamheden die slechts op enkele plaatsen in Nederland nog worden uitgevoerd, is gevestigd op een plaats waar vroeger het zelken-zoutwinnen bedreven werd. Een gedeelte is ondergebracht in een pand uit 1765 dal destijds bij de zeikenering dienst deed, een z.g. zoutkeet. De scheepswerf zelf is overigens ook al van respekiabele ouderdom en dateert van 1872. Honderd jaar scheepsbouw en reparatie in hout. Hoogaars, heng sten en Thoolse schouwen liepen hier een eeuw lang van stapel. Of de oude houten sleehelling nog uit die beginperiode dateert? (Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee). ,,'r Is een familiebedrijf", zegt Dirk van Duivendijk sr. „Van vader op zoon". Als twaalfjarig jongetje op dat moment ben je tegenwoordig toch nauwelijks je klomp met zeiltje ontgroeid, of wordt daar niet meer mee gevaren? stond Dirk al op de werf bij z'n vader, net als broer Simon. De jongste generatie Van Duivendijk, zoons van Dirk en Simon, Dirk jr. en Melis zitten al lang ook in de botenbouw. In hout natuurlijk, ergens anders hebben ze geen zin in, maar in hout kunnen ze dan ook alles. Het nieuw bouwen ligt er eigenlijk uit. Vroeger gebeurde dat vooral in de winter. Dan waren er veel minder reparaties. Er werden vrachtschepen, tjalken en „Belgse" smakken gebouwd. Voor de mossel-, oester- en botvissers van Vlissingen en Arnemuiden vaak hoogaars en botters, terwijl ook de Thoolse schouw in trek was. Zo nu en dan liep er nog wel eens een plezierjacht tus sendoor. De laatste tien jaar zijn het meest re paraties aan oude schepen. Restauraties zou je het eigenlijk moeten noemen, want het gaat vaak om schepen van zo'n zeventig jaar oud. Meestal worden ze in hun au thentieke staat teruggebracht en gebruikt voor de pleziervaart. Van Duivendijk noemt het een dure hobby, maar als je zo'n pracht exemplaar ziet liggen kun je je zowel de moeite en kosten, als de trots van de eige naar voorstellen. Ligt ergens zo'n schip te koop, dan wordt (Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee). (Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee). mm 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 9