NATUURGEBIEDEN Er heerst nog steeds een m.i. grote mis vatting over wat nu eigenlijk natuurgebied is. Dit blijkt vaak duidelijk wanneer je een natuurbeschermer en bijvoorbeeld een re creant aan één tafel zet, vermoedelijk zullen deze twee mensen op verschillende golf lengten spreken, m.a.w. de één bedoelt met natuurgebied iets geheel anders dan de ander. Hetzelfde zal ongetwijfeld ge beuren wanneer er een landbouwer of een cultuurtechnicus met diezelfde natuurbe schermer spreken. Ik meen er daarom goed aan te doen op dit probleem, wat het toch eigenlijk wel is, al wordt dat misschien niet door iedereen zo ervaren, eens wat nader in te gaan. Ik hoop dat het mij gelukt middels dit praatje wat meer begrip voor de natuur bescherming te bewerkstelligen, omdat steeds weer blijkt dat die moeilijk of hele maal niet begrepen wordt. De vraag die direct naar voren komt is: wat is natuurgebied? Hiermee zitten we dan meteen midden in het probleem, want een bioloog ziet zoiets geheel anders dan de minder in de natuurwetenschappen in gewijde. De leek op dit gebied zal een volkomen ander antwoord formuleren ten opzichte van dat van de bioloog. Wanneer alle meningen in één definitie samengevat worden, kunnen we stellen dat natuurgebied een natuurlijk aandoend terrein is dat door de onderscheidene categorieën mensen zo genoemd wordt, omdat zij er vinden wat zij buiten plegen te zoeken. De normen die aangelegd worden zijn echter bij ieder van die categorieën anders. Ik zal u een indruk proberen te geven van het hoe en waarom van natuurgebie den in het algemeen, gezien door de bril van een bioloog. Hierbij verontschuldig ik me bij voorbaat voor de onvolledigheid, de materie is dusdanig ingewikkeld dat ik u binnen deze ruimte slechts een enkel voorbeeld kan geven. We kennen in Zeeland verschillende land schapstypen, de belangrijkste zijn wel dui nen, bossen, gras- en bouwlanden. Alle aanwezige (gebruiks)vormen zijn naar hun belang voor de plantengroei te splitsen in een groot aantal typen. Als voorbeeld heb ik grasland genomen, dit kan naar de gebruiksvorm gescheiden wor den in: grasland -hooiland weiland Hiervan zullen we het weiland wat nader bezien na eerst nog een scheiding te heb ben gemaakt. Het maakt nl. een groot verschil of het weiland op zand-, veen- of kleigrond gelegen is. De laatste kunnen we dan nog als volgt onderverdelen: Deze verdeling is nog erg globaal, ik heb voor het gemak slechts drie grondsoor ten genoemd, combinaties hiervan komen natuurlijk ook nog veelvuldig voor. Als we aan de hand van het voorgaande schema een rekensommetje maken, komen we on danks de sterke vereenvoudiging voor gras land toch reeds op 48 typen! Ook bossen, duinen en bouwlanden vallen uiteen in grote aantallen zogenoemde vege tatietypen. Veel plantensoorten zijn voor hun ont wikkeling afhankelijk van een aantal fac toren waaraan hun groeiplaats moet vol doen voor zij zich kunnen vestigen en handhaven. Naarmate de plant kritischer in z'n eisen wordt, zal het aantal plaatsen waar hij groeien kan, afnemen en neemt de zeldzaamheidsgraad toe. Wat voor de planten geldt, is eveneens van toepassing op de diersoorten. Nederland is door de eeuwen heen na tuurwetenschappelijk bijzonder rijk geweest, zeer veel bodemtypen en gebruiksvormen kwamen voor. Doordat we met al maar meer mensen op hetzelfde stukje grond moeten leven, de voortschrijdende rationalisatie in de agrarische sector en de steeds meer om zich heen grijpende recreatie hebben er toe geleid dat veel van die vroegere rijk dom te niet gedaan is of op het punt staat te verdwijnen. Juist plant- en diersoorten van wie het voorkomen aan hoge eisen gebonden is en waar de wetenschap het meeste waarde aan hecht, verdwijnen het eerste. Deze kritische soorten fungeren namelijk als indicatoren: wanneer er iets mis is met hun groeiplaats in de vorm van lucht- en/of bodemvervuiling zullen zij, omdat zij zulke hoge eisen stellen, onmiddellijk reageren door sterk in aantal terug te lopen of geheel te verdwijnen. Een heel goed voorbeeld hiervan zijn bepaalde korstmossen, deze kunnen alleen in leven blijven wanneer de lucht om hen heen zuiver is, zodra hieraan iets man keert sterven zij af. In deze tijd van indu strialisatie zijn zij een uitermate goed hulp middel bij het vaststellen van de lucht vervuiling. Overigens verkeert ons land in de weinig benijdenswaardige positie dat het reeds verschillende Lichenen-woestijnen kent, ge- bicden waar deze mossoorten niet meer voorkomen. De wetenschap heeft (had) de beschikking over een groot aantal plaatsen (biotopen) waar ten opzichte van hun milieu veel eisende plant- en diersoorten voorkwamen, deze zijn door allerlei oorzaken reeds dras tisch verminderd. Om niet geheel verstoken te worden van natuurlijke hulpmiddelen klei droog bij het vaststellen van allerlei milieube- zwarende zaken is het noodzakelijk om plaatsen die nog in redelijk natuurlijke staat verkeren veilig te stellen, we spreken dan van natuurgebieden. Deze op één of andere wijze beschermde ruimten zijn tevens bedoeld om planten en (dieren die geen duidelijke indicatorfunctie hebben, maar die gevaar lopen in ons land uit te sterven, te beschermen. Het is noodzakelijk gebleken terreinen waar zeer kritische soorten voorkomen geheel voor het publiek af te sluiten, omdat zelfs een geringe betreding reeds voldoende is om ze te doen verdwijnen. U weet nu tevens wat het bordje „Gesloten voor pu bliek t.b.v. wetenschappelijk onderzoek" betekent. Zoals u weieens ondervonden zult hebben, zün veel natuurgebieden „Alleen toegankelijk op wegen en paden", de beheerder van zulke gebieden wil middels een dergelijke openstelling de recreant tegemoet komen, door zijn terrein niet geheel af te sluiten. Hij vertrouwt er echter wel op dat iedereen zich aan de spelregels houdt. Gaat men zich buiten de paden begeven of z'n rommel zomaar in het gebied deponeren, dan zal dat gebied minder aantrekkelijk worden of de eigenaar besluit om het maar weer af te sluiten, omdat men het getoonde vertrouwen niet waardig blijkt te zijn. Veel goedwillenden moeten dan mede boeten voor het onverantwoorde gedrag van en kelingen. Naar mijn mening ligt hier voor ons allen een taak: om te zorgen dat óók die enke lingen zich aan de regels van het spel houden, zullen wij hen er op moeten wijzen dat het op hun manier niet kan. De ruimte die ons nog ter beschikking staat is zeer beperkt, laten we er zuinig mee zijn! TIPGEVER. ZEEUWS GRAFISCH BEDRIJF DRUKKERIJ MARKUSSE WISSENKERKE Postbus 1. Telefoon 01107 - 3 08 GESPECIALISEERD IN HET DRUKKEN VAN KLEURENFOLDERS VRAAG OFFERTE onbemest bemest onbemest 28

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 28