De reddingboot anno 1910 met Marien van der Klooster aan het roer. de motor van de reddingboot ontplofte. Dank zij zijn krachtig gestel, herstelde hij alhoewel zeer langzaam van de opge lopen verwondingen. Desondanks bleef hij invalide, waardoor hij zijn werk voor het reddingwezen moest opgeven. Op 4 mei 1958 overleed Marinus van der Klooster in een bejaardenhuis te Co- lijnsplaat op de leeftijd van 94 jaar. Nadat de reddingboot door het ontploffen van de motor verloren was gegaan, werd in 1921 bij G. de Vries Lentsch jr. te Am sterdam een nieuwe boot gebouwd, voorzien van een 27 pk Daimler petroleummotor. Oo deze boot werd Kees van der Klooster, de ruim vier jaar oudere broer van Marinus, schipper. In zijn privéleven heeft Kees veel tegen slagen gekend. „Twee vrouwen (Grietje Lemson en Bastiana Douw) op het kerkhof en zijn zoon Wullem verdronken." Willem, „een schone sterke vent" was destijds duiker bij het bergingsbedrijf v. d. Tak. Toen op 24 oktober 1921 de Franse lichter Falaise op de Maasvlakte strandde, bood Willem van der Klooster zich toen een bemanningslid wegens ziekte niet meekon als vrijwilliger aan voor de tocht met de reddingboot President van Heel naar het in nood verkerende schip. Zes van de zeven opvarenden verdronken, toen de reddingboot omsloeg, waaronder Willem van der Klooster. Voor vader Kees kwam deze klap hard aan. Het feit dat aan Willem en zijn ver dronken makkers posthuum de zilveren ere penning voor menslievend hulpbetoon en de zilveren medaille van de Franse repu- dels vlot gekomen. Onverrichter zake keerde men weer naar Burghsluis terug en half bevroren kwam Kees van der Klooster thuis. Zelf vertelde hij daarover aan de onbekende familiebeschrijver het volgende. „Ik ben direct naar bed gegaan. Ik zei tegen Anna en Jans, twee dochters van 17 en 18 jaar van mijn huishoudster, gaan jullie nu tussenbeentje op elk van mijn benen zitten. En toen was ik al gauw een eind bekomen." Nee, kleinzerig waren de Kloosters niet uitgevallen. In 1932 trad Kees van der Klooster terug als schipper van de reddingboot. Hij was toen 73 jaar. In 1928 behoorde hij met Dorus Rijkers onder de acht meest bekende mensenredders, die onder grote belang stelling gehuldigd werden in het Grand- theater in Rotterdam. Zijn zoon Jacob volgde hem in 1932 op als schipper van de reddingboot. De stran dingen van de Franse boot Walhalla en van het Nederlandse schip Wieringen her inneren aan zijn bekendste reddingstochten. Hij maakte bovendien de moeilijke oorlogs jaren mee. In 1945 werd de reddingboot door de Duitsers onklaar gemaakt, omdat men bang was voor een vluchtpoging naar de bevrijde overkant. Na de oorlog werd een reddingboot in Veere gestationeerd, maar na de sluiting van de Veersegatdam in 1961, kwam hij weer naar Burghsluis terug. Toen waren er echter geen Kloosters meer om hem te bemannen. Jaap van der Klooster overleed te Burgh sluis op 22 februari 1950 op de leeftijd van 57 jaar. Van de vijf zonen van „den aowen Jaop" van der Klooster, zijn Marinus en Kees dus schipper op de reddingboot geweest, benevens kleinzoon Jacob. Van de overige zonen was Andries vuurtorenwachter. Dirk behoorde wel tot de reddingbootbemanning. Nelis tenslotte behoorde niet tot de vaste bemanning. Hij was vertegenwoordiger van een bergingsmaatschappij en trachtte, als er een schip was gestrand, met de kapitein een bergingskontrakt te sluiten. J. P. van den Broecke. (Wordt vervolgd). bliek werden toegekend, kon de pijn over het verlies van zijn zoon maar nauwelijks verzachten. In Hoek van Holland richtte men onderstaand gedenkteken op met de namen van de omgekomen redders. Van de vele tochten die ook Kees van der Klooster als schipper van de redding boot maakte, dienen we ons tot een enkele vermelding te beperken. Toen in de twintiger jaren van deze eeuw een boot op de Maasvlakte strandde en bij de hulpverlening zowel de boot van Hoek van Holland, als die van Stellendam uitgeschakeld werden, riep men de hulp in van Kees van der Klooster en zijn man nen. Men voer van Burghsluis binnendoor naar Hoek van Holland. Het vroor dat het kraakte. Toen de reddingboot ter plaatse aankwam, was het gestrande schip inmid De Toeristendagen Zierikzee gingen ook dit jaar weer door, de kunstmarkt trok weer vele bezoekers. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. 17

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 17