Zeezeilschip „DE EENDRACHT" in Zierikzee Et is een groot verschil tussen het aan en van boord gaan op de Eendracht. Met allerlei verwachtingen stap je aan boord, je eigen wereldje in een kleine verpakking meebrengend. Als je dan als één van de jonge trainees de Eendracht verlaat, dan merk je wel, hoe goed zo'n reis voor je was. Je moet niet aan boord gaan met de idee eens heerlijk twaalf dagen niets te doen dan lekker luieren in de zon, nee je moet heel hard aanpakken, maar is het niet het harde werken met elkaar dat je juist zo samen brengt? Dat is dan ook het doel van de Een dracht, het grote zeezeilschip, 1 juni door Prins Bernhard te water gelaten, dat als taak heeft de jeugd vertrouwd te maken met de zee, hen hard te laten werken in welke weersomstandigheden dan ook, waar bij er een saamhorigheid gekweekt wordt, die ze in hun dagelijks bestaan wellicht missen. Per jaar worden er zestien zeereizen gemaakt met een kleine vaste bemanning en enkele opstappers, daarbij komen er elke reis 25 jonge trainees aan boord, die door hun bedrijf op grond van prestatie of uitloting de gelegenheid krijgen zo'n zeereis kosteloos mee te maken. Het reis doel van de Eendracht is door het wisse lende weertype meestal onbekend. Vrijdagmiddag 50 augustus kwam de Een dracht de haven van Zierikzee binnenvaren. Burgemeester De Meester van Zierikzee na vigeerde het zeezeilschip vakkundig de ha ven in, waarna hij zijn eigen wethouders aan boord kon begroeten. Met de bemanning in 't want. „De Eendracht" vaart de haven van Zierikzee binnen. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. De eerste en enige vrouwelijke matroos op „De Eendracht", Jacqueline Neelen uit Din- teloord. Foto: Johan Berrevoets, Zierikzee. Cm 5 uur werden bemanning en geno digden op het stadhuis toegesproken door de heer De Meester, waarbij hij schipper Juta van de Eendracht een oude prent van de stad Zierikzee aanbood. Uit eigen ervaring kon de burgemeester vertellen hoezeer hij genoten had van deze reis, waarbij je zo aangewezen bent op elkaar en waar je tot fijne gesprekken en vriend schappen komt. Je beleeft zo enorm veel samen, zodat je zo'n reis beslist als iets positiefs ervaart. Dit ondervond ook Jaqueline Neelen uit Dinteloord, die deze reis als gezel meevoer. Ze had voordien alleen kennis gemaakt met het water op een veerpont, maar dit was wel iets heel anders. Zeeziek werd ze al meteen de eerste dag, maar de daarop volgende dagen kon men op haar rekenen. Net als de jongens moest ze de haar op gedragen taken volbrengen. In Schotland hadden ze een taptoe meegemaakt, wat erg indrukwekkend was. De onderlinge verstand houding was ook een positieve ervaring voor Jaqueline. Om 19.00 uur werd er op de vismarkt te Zierikzee een mossclmaaltijd aangeboden door de fa. Gebr. W. K. Schot. 's Zaterdags kon het publiek de Een dracht gaan bezichtigen. Zondag 1 september werd er van be manning gewisseld, waarna de Eendracht op maandag 2 september de haven van Zierikzee verliet, op weg naar nieuwe avon turen en met andere jongelui aan boord, die net zoals de vorigen van deze reis zullen genieten. MIETZ.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 12