Foto: Studio vakfotografie. Goes. Na het twaalfuurtje: zeg, gaan jullie 'ns voetballen, vanmiddag, hier op het landje, dat is ervoor! Nee, zeggen ze, voetbalschoe nen hebben we niet, en de bal is vergeten. In één adem erachteraan: maar hij is over morgen jarig! Waarop we dan gezamenlijk naar het Trefcenter rijden; oma en opa schieten uit hun slof, en de jongens in voetbalschoenen met dopjes. Kan natuurlijk niet: de een wel en de ander niet, en 'n voetbal hoort er bij! Het klaart op, de namiddag; na een uurtje samen doelschop- pen vinden ze een stel kornuiten en zowaar komt er een scheidsrechter opdraven! Na de chocola van vijf uur weer terug naar het voetbalveldje, en er moet nogal wat aan te pas komen om ze voor het avond eten in huis te krijgen. Ze talen niet meer naar de Fabeltjeskrant maar stellen met nadruk vast dat ze van Sinterklaas dit jaar zeehengels zullen krijgen en kanjers van schollen en scharren zullen vangen; dan hoeft het niet meer, opa, met dat prutserige garnalennetje van u! Het regent driekwart van de volgende dag en waarom is er nu geen kinderleesboek over Zeeland? Over vogels en vissen, sche pen en schelpen, drachten en jachten, kot ters en kerken, tractors en tenten, dijken en dammen? Tweede en derde klas l.o.? We vinden er wat op, halen een plakboek en een pot gluton; een stapel oude tijd schriften wordt nageplozen; ze knippen uit en plakken op, en er is een middag gered. Hun opmerkingen bij het bezoek aan het Zeeuws Museum zijn het citeren waard. Die houten fiets aan het plafond van de hal: een lachertje, wij hebben veel betere! De schelpenverzameling van oma vinden we veel mooier dan die hier, bij oma mag je eraan zitten. Wie zegt dat dat Romeinse dakpannen zijn, misschien helemaal niet waar! De film over het water en de oorlog boeit hen bijzonder, ze vinden dat opa en oma hier maar knap gevaarlijk wonen, met die geallieerden en die zee en zo. Grote zeeslagen tegen de Spanjaarden, overstro mingen: het is nogal wat. Och wel nee. zegt de oudste, dat komt toch niet allemaal tegelijk! Later, thuis, wordt de mammoet met veel overleg door hen gereconstrueerd op een kladblaadje; wilt u dit opsturen naar het museum, dan kunnen ze zien hoe die eruit zag! Te klimmen is er genoeg in Zeeland: de Lange Jan, de vuurtoren van Westka- pelle, de kerktoren van Veere (und halb- wegs ist ein KIo, horen we van terugko mende toeristen), de duinen, de Veerse Dam. de Kampveerse toren voor een glas cola. Ze zitten op onze schouders boven de menigte uit te kijken naar het ringsteken, herinneren zich het verhaal van Karei ende Elegast. Die avond tekenen ze paarden met strikjes en bloemen in manen en staart en spreken af, morgen met de vrindjes te gaan ringrijden op de fiets. Opa, heb je een stok, een ring en een paar touwtjes? Er ligt wat bouwmateriaal achter het huis, we leggen een lange paal op twee schragen en urenlang houden ze evenwichts oefeningen, voorzichtig lopend van de ene naar de andere schraag. En natuurlijk wordt er ook gezwommen en gezeild. Na een week of twee, drie worden de ou ders een tikje onrustig. Ze gaan her en der verspreid speelgoed inpakken en koffers volproppen, ze halen nog wat zwembroekjes en spulletjes uit het witte strandhuisje, ze binden de fietsjes en 't wandelwagentje op de auto, de reiswieg wordt in orde ge maakt. Er wordt energiek aangepakt, er gens zijn ze blij om weer naar hun eigen woning te gaan. hun huishouding, werk. tuin. buren. De kleintjes lopen met glin sterende oogjes rond en moeten zo nodig nog eens worden geknuffeld; ze krijgen een laatste ijsje. En dan is het zover. De baby is vroeg in de morgen nog 'n keer gebaad en gevoed, het autootje is gewassen en volgetankt, de kindergordel gaat over truitje en broek je. Nog een kop koffie, een appel voor onderweg. Nou pa en ma, reuze bedankt hoor. Autodeur klapt dichtheftig ge zwaai vanachter de ruitjesde hoek van de dorpsstraat om We lopen terug naar binnen, het is plot seling erg stil in huis. De hele morgen zoemt de stofzuiger, en dan ga je maar wat schrijven in je dagboek. Over de klein kinderen bijvoorbeeld. G. van Schaick Zillesen. 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 20