Beschermde planten i J' I r betimmering is veel mahonie verwerkt, de stuurkap heeft een schrootjesplafond, 3 cm dik tempex isoleert op voortreffelijke wijze. Is het casco gereed, dan wordt het gezandstraald van buiten en van binnen, krijgt direct daarop een tijdelijke primer, dan wordt een verfsysteem opgebouwd in 6 lagen (geen wonder dat de boot glanst als een spiegel). Ze zitten in Breskens aan zout water, vóór de antifouling wordt op gebracht gaat er driemaal epoxyteer op het onderwaterschip, als sealer. Insiders weten hoe belangrijk de corrosiebescherming van stalen schepen is; welnu, er zitten zes anodes op het onderwaterschip achter. We zullen de lezers van deze magazine niet vervelen met nog meer details en lofprijzingen met betrekking tot het vak- De vakanties zijn voor de meesten van ons weer voorbij, slechts enkelen zullen aan dit jaarlijks weerkerend vrije tijdsfeest nog niet toe zijn. Ik hoop dat uw vakantie niet totaal verregend is en u toch nog, waar u ook geweest bent, van het buiten- gebeuren hebt kunnen genieten. Is het u overigens ook opgevallen dat onze bermen, zij het nog lang niet overal, beginnen te bloeien? Sommige van onze wegranden kun nen zelfs al wedijveren met hun impone rende buitenlandse „klasgenoten". Bravo! wegbeheerders, u verhoogt hiermee het rij- genot van de weggebruikers! Het oog wil tenslotte ook wat. Nu we het toch over planten hebben, kan ik tevens een ander facet wat direct met bermplanten te maken heeft, met u bespreken. I 4;* 7'; Op een paar handen vol uitzonderingen na nl. duingebieden en enige „binnenlands" gelegen reservaten, groeien de meeste van onze Zeeuwse wilde planten op bermen van voornamelijk dijken en wegen. Het is vaak een voor de hand liggende zaak dat u op uw zondagmiddagritje ergens stopt om uzelf en de kinderen enige li chaamsbeweging te geven door middel van een korte wandeling. Vooral kinderen en bloemen zijn twee nauwelijks van elkaar los te denken zaken: ieder kind plukt graag een bosje van de mooiste bloemen die hij (zij) vinden kan voor moeder, die daarbij soms graag een handje helpt. Op zich is daar helemaal manschap van deze bouwers. Er is in de jachthaven van Breskens een vaarklare Scheldekruisers gereed voor elke gewenste proefvaart; de firma adverteert in dit blad. Wie een Scheldekruiser koopt (er ligt er een afgebouwd) schaft zich een stuk vak werk aan dat optimale veiligheid, zeewaar digheid en betrouwbaarheid biedt, en ruim voldoende snelheid voor uitgestrekte toch ten bij alle weer; daarbij is het een zeer ruim schip met een gezellige inrichting, grote ramen, warmgekleurde tropische hout soorten, roestvrijstalen aanrecht met inge bouwde kookplaatsen, comfortabele bed den, etc. Kortom: een prachtschip! Juist ook voor Zeeland! S. niets op tegen, ware het niet dat een aantal plantensoorten vooral de laatste vijf en twintig jaren door allerlei oorzaken steeds zeldzamer geworden zijn. Sommige soorten zijn in Nederland zó schaars geworden, dat met hun verdwijning rekening gehou den wordt. Zelfs het plukken van een aan tal van deze planten, wat betekent dat ze geen zaad produceren en dus niet voor hun nageslacht kunnen zorgen, is een bedrei ging voor hun voortbestaan hier in Neder land geworden. Bepaalde soorten worden door handelaren vaak afgesneden en/of uit gestoken omdat er als handelsobject wat aan te verdienen valt; deze bedreiging is veelal erger dan het bosje bloemen dat u afplukt omdat het vaak met behoorlijk grote hoeveelheden tegelijk gebeurt. Om aan de hierboven bedoelde planten soorten meer bescherming te geven en ze daarmede voor uitsterven te behouden is eind 1973 in het kader van de Natuur beschermingswet de wet op beschermde plantensoorten van kracht geworden. Hierbij wordt o.a. het plukken, uitsteken en ver handelen van de in deze wet genoemde plantensoorten strafbaar gesteld. Bij de samenstelling van de soortenlijst is rekening gehouden met de hiervoor ge noemde feiten, dus welke plantensoort is bedreigd en noodt door grootte en of kleur tot plukken of verkopen. Nu kent niet iedereen alle planten die in Nederland of zelfs in Zeeland voorkomen. We zullen daarom de in onze provincie groeiende soorten waarop deze wet betrek king heeft eens wat nader bekijken. Voor uw gemak heb ik de planten ingedeeld naar de groeiplaats waar ze te vinden zijn. Als eerste nemen we vochtige tot natte plaatsen, dit kunnen duingraslanden zijn maar ook weilanden. Deze zijn geschikt voor een aantal Orchideeënsoorten nl.: de Vleeskleurige-, de Riet-, de Gevlekte- en de Harlekijnorchis. Wij noemden ze vroeger ook wel „Wilde Hyacinten", waar ze in wezen niets mee te maken hebben. Tóch hebben ze wel enige overeenkomst met deze overbekende tuinplanten: de bladen zijn ook glad, de bloemen bevinden zich eveneens in een langgerekte tros, de gehele plant is echter veel smaller van opbouw. Bij enkele soorten vinden we bovendien min of meer ronde zwarte vlekken op de bladeren. De kleur van de bloemen is over het algemeen lichter of donkerder rose met witte vlekjes, ze bloeien in mei en juni. In juli en augustus bloeit de Moeras- wespenorchis, deze is in tegenstelling met de hiervoor beschreven orchideeën nage noeg wit. de bloemen zijn wat groter, ze staan in minder compacte trossen. Een plantje wat altijd met deze orchidee samen te vinden is en tegelijkertijd bloeit, is de Parnassia. U kunt hem het beste vergelijken met een groot uitgevallen Boterbloem, de Parnassia is echter geheel wit met groenig geaderde bloemen, de hoogte varieert van 5 tot 25 centimeter. Van het natte grasland dalen we nog even af naar de sloot; wanneer deze zoet water bevat kunnen we daar de Zwanebloem aantreffen. Dit is een zeer goed kenbare plant met lange liesachtige bladeren, waar een enigszins platte tros van wit-rose bloe men hoog boven uitsteekt. De plant kan van mei tot september bloeien. Als derde groeiplaats nemen we de alom bekende Zeeuwse „blocmdijken" en weg bermen. Ook hier groeien verschillende zeld zame planten die nu een wettelijke bescher ming verkregen hebben. De eerste in de rij is de Vogelmelk, die in mei bloeit, het is een goed kenbare plant en moeilijk met andere te verwarren. De bloeiwijze manifesteert zich als grote schermen van helder witte stervormige bloemen. De bladeren vallen nauwelijks op en gelijken op gras. Een andere groep van bermplanten zijn de Klokjes, iedereen kent deze helder blau we klokvormige bloemen wel. mag ik aan nemen. Alle soorten van de Klokjesfamilie vallen onder de wet en zijn dus beschermd. Een veel geplukte en verhandelde plant is de Wilde Kaardebol. De plant doet een beetje distelachtig aan, dit wordt veroor zaakt door de zich overal bevindende ste keltjes, maar is toch duidelijk minder „scherp" dan de distels. Bijgaande tekening spreekt voor zichzelf. Een eveneens niet moeilijk te herkennen plant is de Aardaker, die veel weg heeft van onze gekweekte Lathyrus, de bloemen zijn echter kleiner en altijd fel rose-rood. Als laatste beschermde bermplant noem ik u de Marjolein of Marjoraan. welbekend als keukenkruid. De plant vertoont zich altijd in pollen, de zeer kleine rood-paarse bloemetjes staan in dichte „dotten" opeen gehoopt aan de top van de stengels. Een blaadje tussen de vingers gewreven laat u de typische hoe kan het anders Marjoleingeur ruiken. Alléén in de duinen treffen we hier en daar nog de Blauwe Zeedistel aan. De plant is geen echte distel, maar behoort tot de schermbloemigen. Ze verschilt van de distels door de brede gekronkelde bla deren, aan de randen hiervan staan lange scherpe stekels. De bloemen staan verenigd in een enigszins eivormige bol en zijn zeer klein, paars gekleurd. Direct achter de duinen in de bossen, vooral op Walcheren staan de Primula's, hier in Zeeland beter bekend onder de naam „Bakkruudjes". Het is één van de vroegste voorjaarsbloemen en vertoont zich vaak al in februari. De kleur van de bloemen is meestal geel maar kan ook rose zijn. Dit zijn dan de in Zeeland voorkomende beschermde plantensoorten, zoals u ziet valt het aantal nogal mee. Ik hoop dat deze karakteristieken er toe hebben bijge dragen dat u ze gemakkelijker herkent. Ik hoop echter niet, dat u veronderstelt, dat van de niet beschermde planten nu maar raak geplukt kan worden. Ook hier geldt: voorzichtigheid is de moeder van de por- celeinkast, anders zal binnen afzienbare tijd de lijst van beschermde planten dras tisch uitgebreid moeten worden! TIPGEVER. 27

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 27