De landelijke ruitersport zelf met paardrijden te zullen beginnen. Wanneer de economische situatie in Ne derland niet verslechtert (de ruitersport is zeer conjunctuur-gevoelig) zal met een ver dere groei rekening moeten worden ge houden. Hoe verheugend deze te verwachten groei ook moge zijn, zij stelt wel de rij- verenigingen voor het probleem op welke wijze de instructie en de verdere begeleiding naar behoren kunnen worden uitgevoerd. In de provincie Zeeland bestaan 19 lan delijke rijverenigingen, alsmede 14 pony clubs, welke in het seizoen vrijwel op iedere zaterdag naast de instructie en op leiding wedstrijden organiseren, waaraan zowel beginnelingen als vergevorderden kunnen deelnemen. Ook het spelelement, zo belangrijk voor de jeugd, wordt niet vergeten. L. ICooistra. Zoals gezegd legt de landelijke ruiter sport de nadruk op het verenigingsverband en ondanks het steeds meer in omvang toenemende individualisme, worden op de concoursen nog dressuurproeven voor acht en viertallen verreden. Een ander kenmerkend verschijnsel bij landelijke wedstrijden is de verplichting (doorgaans in de ochtenduren) deel te ne men aan dressuurproeven alvorens aan een springconcours te kunnen beginnen. En de parel aan de kroon van de lan- delijken vormt de slolparade. Iedere deel nemer is verplicht daaraan deel te nemen. Men blijft bij elkaar tot het einde van de wedstrijddag. Tijdens deze parade worden na het spe len van ons volkslied en inspectie, de uit slagen van de gehouden wedstrijden bekend gemaakt en de prijzen uitgereikt. Men kan zich afvragen of in deze tijd de landelijke rijverenigingen nog wel een reden van bestaan hebben, nu de boeren zoons en -dochters niet alleen meer het ledenbestand vormen. Ja zelfs een kleine minderheid gaan innemen door de enorme toevloed van burgerruiters. Zulks komt het sterkst naar voren bij de diverse pony clubs, welke eigenlijk het depot vormen, waaruit de ruiterverenigingen later hun leden zullen verwerven. Daarbij komt nog dat het handhaven van tradities de hedendaagse jeugd weinig aanspreekt. Eén overkoepelend orgaan, waarin de Ned. Hippische Sportbond, de Katholieke Bonden en de Kon. Ned. Federatie elkaar vinden, zou het antwoord moeten zijn. Nu men reeds zover is dat er eenheid is in de af te leggen dressuurproeven zou het aanbeveling verdienen te komen tot één centrale registratie, terwijl de mogelijkheid om deel te nemen aan eikaars concoursen, naar veler mening, zou moeten worden uitgebreid. Uit een recentelijk gehouden onderzoek t.b.v. Staatsbosbeheer, blijkt dat circa 2°/o van de Nederlandse bevolking van 15 jaar en ouder de ruitersport beoefent en rond 4°/n van de Nederlandse gezinnen één of meer beoefenaars van de ruitersport telt. Ongeveer 3V20/0 van de Nederlanders van 15 jaar en ouder verwacht in de toekomst Al hoorden ze hem wel eens klagen, toch had-ie 't zelden lang over z'n nood; en liep-ie verder in 't gareel van ploegen, zaaien, oogsten, tussen de winter en de zomer, tussen 't leven en de dood. Soms kneep de zorg hem in z'n adem, om 't fluorbot van 't rund of om de lage prijs van 't graan: maar hij is doorgegaan; en trok de voren in hectaren, al kostte dat z'n zweet en dure olie voor de trekker. De wekker die hem 's morgens wakker kreet, heeft-ie toch niet vervloekt. Hij wroette door zoals z'al eeuwen wroeten, maar eens kwam er een eind aan z'n geduld, en toen-ie in de stad ging demonstreren, toen lachten ze'm uit, en riepen 'boerenlul!' Joris van Hoedekenskerke. 28

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 28