SMOKKELROUTEalternatief voor toeristen die Vlaanderen waarderen In het grensgebied van westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen treft men sinds enige maanden een nieuw routebordje aan. Een silhouet van een man met een volle zak op zijn rug, het prototype van de individuele smokkelaar zoals die nog niet eens zo gek veel jaren geleden in het holst van de nacht over ongebaande paadjes spiedend voortsjokte om zijn illegale handel veilig en wel aan de andere kant van de grens te krijgen. Het zijn do bordjes van de deze zomer ..opengereden" Smokkelroute die zich over een lengte van 85 kilometer door een toentertijd beruchte streek van smok- kelcorridors slingert, zowel aan de Zeeuws- vlaamse als aan de Belgische kant. Al meer dan tienduizend mensen hebben deze nieuwe toeristische route uitgepro- E. O. CuelenaereZeeuwsvlaamse promotor van de Smokkelroute. Foto: Paulus Maartense, Hoek beerd. „Een groot succes", vindt de Aar- denburgse hotelier E. O. Cuelenaere. Hij is secretaris van het internationale samen werkingsverband „Grenscontact". waarin het stadje Aardenburg en de Belgische ge meenten Moerkerke, St. Margriete, Malde- gem. Middelburg en St. Laureins een ver broedering voor het leven zijn aangegaan en waaruit onder meer de Smokkelroute als gezamenlijk initiatief is geboren. Be schrijvingen van de Smokkelroute zijn bij de Zeeuwsvlaamse VWs en de provinciale VVV te verkrijgen. Opgeteld komt Zeeuwsch-Vlaanderen tot een ruime keuze toerroutes, waarmee de vakantieganger, de toerist in het algemeen zijn voordeel kan doen, want hij leert de streek op deze manier veel beter kennen. Via de routebordjes komt hij nu op plaat sen waar hij anders aan voorbij zou gaan. We kennen nu: de kreken route, de Zwin route, de grenspalenroute (vroegere gren zen), de Westerschelderoute en dan nu de Smokkelroute. De Zeeuwsvlaamse Junior- kamer heeft ooit nog eens het idee gehad een Fortenroute uit te werken, maar is in de verwerkelijking ervan halverwege blijven steken. Blijkt de heer Cuelenaere voor Zeeuwsch- Vlaanderen een lopende propagandazuil voor de Smokkelroute te zijn, aan de andere kant van de grens is de agrarische burge meester G. Focke van St. Margriete een uitmuntende promotor. „In deze buurten is veel en wild gesmokkeld. Er vielen zelfs doden bij. Twee om precies te zijn. Dus een meer aansprekende titel kun je voor deze toeristische route vast niet bedenken," begint burgemeester Focke serieus uit te In sappig Vlaams vertelt Focke over de Natuurrijke omgeving bij het Van Eeghenhuis in Aardenburg. Foto: Paulus Maartense, Hoek Over een afstand van ongeveer 85 kilometer slingert de Smokkelroute zich door de westelijke grensstreek van Zeeuwsch en Belgisch Vlaanderenland. Foto: Paulus Maartense, Hoek 10

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 10