spanning die vroeger dagen als een sluier over de kreken en de velden in het grens gebied hing, toen smokkelen voor zeer veel grensbewoners een belangrijke broodwinning betekende. Met passie doet hij uit de doeken op wat voor manieren de kommiezen en de smokkelaars elkaar beurtelings te slim af probeerden te zijn. Alvorens burgemeester Focke een ware geschiedenis opdist, stelt hij eerst zeer nadrukkelijk en niet zonder scherts vast. „Ik ben voor de wet, dat staat als een paal boven water, anders was ik geen burgemeester geworden". Grijnzend vervolgt hij: „Dit verhaal speelt zich overi gens wel af in een periode dat ik nog niet de verantwoordelijkheid van het burge meesterschap op mijn nek had geladen. Te gen de grens met Zeeuwsch-Vlaanderen had ik toen een stuk grond waarvan ik donders goed wist. dat het als tussenstation voor smokkelvee werd gebruikt. Ah, maar na tuurlijk wist ik dat. maar daar deed je als goeie buur en burger toch zeker niets tegen." Vele malen werden de kommiezen op die wei, omdat ze geen boerenverstand van run deren hadden, bij de neus genomen en daaraan deed Focke in die dagen ook dap per mee. Een ander humoristisch verhaal uit de koker van Focke, dat sterk op de lach spieren werkt, is de ware gebeurtenis met een „slimme" kommies die in een holle knotwilg op de loer stond. De smokkelaar had echter gezien dat de wetsdienaar daar in vermomming was, met als extra dekking een plankier voor zich. Geruisloos sloop de smokkelaar naderbij, gewapend met hamer en spijkers. „Met een paar ferme klappen nagelde hij de kommies vast. Kermend riep deze: man, wat doe je nu, je sluit me op in een boom. Ja, dat weel ik, antwoordde de smokkelaar en hij kon verder zijn gang leggen. Zit hij eenmaal op zijn praatstoel en voelt hij zich bevrijd van het afstande lijke burgemeestersmanierisme, dan komen er ritsen smeuïge anekdoten over de ver vlogen smokkeltijd los. gaanEerlijk waar, ik zal omvallen als dit niet waar gebeurd is," knipoogt bur gemeester Focke. De eer om over de totstandkoming van de Smokkelroute te praten laat burgemees ter Focke over aan gemeentesecretaris De Reu: „De secretaris heeft vanaf de eerste minuut alle werk hiervoor aanvaard, toen men tot een goed akkoord en idee over deze toeristenroute was gekomen." Secre taris Robert de Reu is een zeer bescheiden mens en stelt dat een speciale commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de zes verbroederingsgemeenten, in feite alle organisatie voor de Smokkelroute heeft gedaan. Omer Vercruysse, vertegenwoordiger van de Vlaamse Toeristenbond en woonachtig in Maldegem, vertelt dat op zekere dag „de stafkaarten" van het grensgebied op tafel zijn uitgespreid. „Daarna hebben we met verschillende instanties contact opge nomen. De toeristische diensten van Oost en West-VIaanderen hebben zich bij voor beeld zeer actief voor ons ingezet." De heer Cuelcnaere, die namens Aardenburg in deze speciale commissie meewerkte, deed aan Nederlandse zijde verzoeken om mede werking aan de uitwerking van de Smokkel route. Een medewerking die op een gedeel telijke financiering van de tachtig benodigde routeborden en brochures zouden moeten neerkomen. Via de provinciale VVV van Zeeland werd het Aardenburgse verzoek om medewerking naar de ANWB doorgespeeld. De heer Cuelenaere ziet de Smokkelroute als een alternatieve attractie voor het toe risme. Volgens hem moeten de recreanten aan de kust tijdens slecht weerperioden naar het binnenland gelokt worden om daar eens kennis te maken met „de rustige en schone Vlaamse landerijen." „Dat is eigenlijk de basis waarop ons initiatief is gestoeld. Dat de mensen met minder goed strandweer mogelijkheden moe ten hebben om iets anders te gaan doen. Ons routegebied biedt een ideale afwisseling. De Smokkelroute loopt onder meer door een krekengebied, werkelijk een oase van rust en pracht. Rust die je er met volle teugen kunt genieten. Het interessante van deze route is verder dat-ie over een grote verscheidenheid van grondsoorten voert. Je komt zowel door kleistreken als door zand gebieden en dat brengt wisselende vegetatie met zich mee. Ook de bouw van de zes plaatsen die je aandoet is verschillend van elkaar," propageert de heer Cuelenaere. Burgemeester Focke zegt er van overtuigd te zijn, dat er uit de gemeentelijke ver broedering, die sinds eind 1972 bestaat, nog veel meer goede zaken zullen voort spruiten. „Dat gaat wel lukken. Deze toe ristische route is ook formidabel gelukt." De verbroedering tussen de Belgische ge meenten en Aardenburg stelt hij ook als een mooi voorbeeld van internationale sa menwerking. „Waar de wereld vandaag zo over schreeuwt, over verbroedering en inter nationale samenwerking, gebeurt bij ons al jaren. We zijn feitelijk een voorbeeld voor de toekomst. Op zondag feesten de Nederlanders en de Belgen hier met elkaar, door de week werken ze hier met elkaar en destijds smokkelden ze hier met elkaar. Daarom is die Smokkelroute zo de moeite waard, die straalt iets uit," geeft burge meester Focke als hint. Oona Maartense - Glaser. 11

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 11